Górnicy kontra rząd: Śląsk stanie jeszcze przed świętami. Protesty mogą wymknąć się spod kontroli

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.12.2016, 08:00; Aktualizacja: 14.12.2016, 08:33
węgiel kamienny -surowce

Związkowi liderzy dwóch przeznaczonych do likwidacji kopalń (Krupiński i Makoszowy) rozmawiają o ogólnym strajku z kolegami z innych zakładów planowanych do zamknięcia w 2017 r.źródło: ShutterStock

Protestujące przeciwko likwidacji swoich zakładów załogi kopalń Krupiński i Makoszowy otrzymały pełne poparcie NSZZ „Solidarność”. – To początek rozwodu z PiS – przyznają związkowcy. Jeśli protesty „zejdą pod ziemię” i zastopują pracę, nie wyjedzie węgiel wart dziesiątki mln zł. Zatrzymanie wydobycia na dobę w jednym zakładzie oznacza ok. 1,5–2 mln zł utraty przychodów. Problem może dotyczyć wszystkich spółek węglowych na Śląsku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (57)

  • andy(2016-12-14 08:56) Zgłoś naruszenie 1194

    A gdzie macie przewodniczącego Dudę?Wlazł Kaczyńskiemu w d...ę i tylko łeb mu wystaje.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • clint(2016-12-14 08:10) Zgłoś naruszenie 1147

    I po co było obiecywać górnikom "dobrą" zmianę?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dżeff(2016-12-14 08:43) Zgłoś naruszenie 9512

    Potrzeba kasy na kopalnie, więc komu jeszcze ukraść emerytury i renty? Może bogatym obszarnikom i wstrętnym kułakom z KRUS? W imię "sprawiedliwości społecznej" :)))

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • buhaha(2016-12-14 08:23) Zgłoś naruszenie 898

    za chwile bedzie pomysł kół rządowych aby pincet w weglu rozdawać

    Odpowiedz
  • emu(2016-12-14 09:31) Zgłoś naruszenie 7012

    Kolejna grupa oszukanych i wycyckanych na wyborach przejrzała na oczy. Teraz to górnicy do następnych wyborów są w czarnej d... Chyba że wezmą kilofy i ten rząd oderwą od koryta.

    Odpowiedz
  • mnn(2016-12-14 09:15) Zgłoś naruszenie 706

    DUDA i Kacperek;wiemy gdzie mieszkasz sprzedawczyku dupolizie!

    Odpowiedz
  • staszek(2016-12-14 10:12) Zgłoś naruszenie 526

    No cóż wybraliście to tak macie.Macie teraz dług wobec Ojczyzny , pozbawić GTW(grupa trzymającą władzę) właśnie władzy ,która rujnuje nasz Kraj.

    Odpowiedz
  • Ch....d....(2016-12-14 08:18) Zgłoś naruszenie 5110

    ... i wyngla kupa.

    Odpowiedz
  • kazimierzS(2016-12-14 09:39) Zgłoś naruszenie 4918

    kochany solidarnościowy górniku, pocałujta w **** wójta, na składach jest niesprzedane ponad 8mln ten tego czarnego narodowego dobra, elektrownie też mają min 3 miesięczne zapasy. Z powyższego idźcie z flagami na trzymiesięczne urlopy i nie zawracajcie ludziom głowy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rolnik z zagłębia(2016-12-14 09:35) Zgłoś naruszenie 4819

    Nie no utrzymujmy pod aparaturą kościotrupa, pompujmy miliardy w kopalnie nierentowne bo górnicy wyjdą na ulice i będą palić opony - moja córka w przedszkolu ma podobne zachowania. Jeśli wydobycie z tych złóż przejmą inne kopalnie a część ludzi znajdzie pracę w innych kopalniach a tym samym zamiast na straty milionowe w spółkach węglowych te pieniądze będzie można przeznaczyć chociażby na emerytury. Nie chcemy płacić podatków większych, ale chcemy większe emerytury, nie mamy skąd ale górnikowi trzeba dać bo spali opony i zablokuje warszawę - to jest żałosne. W każdej firmie gdy nie przynosi zysku tnie się koszty m.in. ludzi ale nie w górnictwie to święte krowy jak im nie dać milardów to już się nie lubimy i spalimy opony i będziemy krzyczeć i wywozić na taczkach. Pompujmy w nieskończoność pieniądze w górników i rolników tych którzy mają kilkudziesięcio tysięczne dochody, a całe społeczeństwo nie nawidzi każdego rolnika nawet tego który ledwo jest w stanie się utrzymać ze swojej ciężkiej pracy - równie ciężkiej jak górnik - jakby kiedyś spróbowali górnicy przyjechać na wieś i popracowali by kilka lat to by się przekonali. Przez takie zachowanie doprowadzicie do momentu że sprywatyzują się pozostałe kopalnie i czesi i słowacy, niemcy będą was traktować jak psy i kopać w **** kiedy im ochota najdzie a palenie opon to będziecie mogli sobie robić w familokach - takim bezmyślnym zachowaniem do tego doprowadzicie, bo zamiast myśleć kierujecie się butą jak za czasów prlu - to już minęło - obudźcie się ludzie już nie jesteście pępkiem kraju i za chwile nie będzie komu całować wasze tuste dupska a za to niemiec z czechem i słowakiem w nie zasadzą wam kopa że zobaczycie jak było wam dobrze ale będzie za późno.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ojciec 2-ki(2016-12-14 09:47) Zgłoś naruszenie 427

    Rolnik który ma kilkanaście tys. mies. dochodu płaci taki sam KRUS jak rolnik który ledwo siebie i rodzinę wyżywi - ale cóż patrzy się na wszystkich równo - a tak nie jest. Powinno być tak że jeśli nie ma się dochodu większego jak minimalna krajowa to się płaci minimalny krus a gdy się ma więcej to automatycznie na ZUS i wtedy nagle miliony by się pojawiły na wyższe emerytury i inni nie usieli by pracować do 70 lat aby dostać emeryturę. Podobnie górnicy powinno im się przyciąć ich tłuste benefity - jakoś w słowackich kopalniach pracują za normalne stawki i bez benefitów i nie palą opon - bo by wylecieli na pysk. Podobnie księża, z jakiej racji mają płacić śmieszny ryczałt będąc właścicielami prawie 1/8 kraju, to najbogatsza firma w tym kraju a my jej pracownikom płacimy emerytury, pensje, ubezpieczenie - ludzie odróżnijmy wiarę Boga a kościół i księży - to dwie różne rzeczy - ksiądż nie jest Boskim palcem ale jedynie psychologiem i biznesmenem w jednej z największych firm na świecie. Koniec z przywilejami - nie stać jest nas na nie. A 500+ to niestety jedyny sposób aby ludzi którzy mają gorzej wyrwać z dna i aby nie byli niewolnikami niemców, anglików i francuzów. Jeśli kogoś tak boli to rozdawnictwo to niech zrobi sobie drugiego..trzeciego dzieciaka i niech weźmie 5000 zł mies. jakoś najgłośniej krzyczą single i ludzie z jednym dzieckiem obrażeni na świat że nie dostali a inni dostali - rada prosta - zróbcie sobie dzieciaka i po 500+ jak się nie chce mieć dzieci to trzeba zapłacić komuś aby zrobił i wychował za ciebie dzieciaka. A jeśli nie będzie dzieci to nie będzie komu zarabiać na nasze emerytry jeśli ktoś tego nie rozumie i sądzi że spalenie opon i wybór nowego PO, PIS, PSL, DDR, NRD coś pomoże to współczuję głupoty - nie jedynie duży przyrost nas może uratować przed wyjadaniem z koszy na emeryturze. Ludzie myślcie zamiast narzekać i opluwać każdy kolejny rząd który nie chce Wam dać ale jak Wy macie coś dać od siebie to już nie, to niech inni. Tak to nie działa.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Polacy obudźcie się !! Wreszcie to WASZE pieniądze(2016-12-14 11:00) Zgłoś naruszenie 398

    Ciekawe kiedy księża wydją z oponami i zablokuj kościoły, bo przecież ile można tak mało zarabiać 3500 to jakaś żebracka pensja, na szczęście część dochodu się rozpłynie pod stołem z pogrzebów, slubów, chrzcin. Księży z franciszkańskim zacięciem i wiarą w to co robią jak na lekarstwo, za to zalew pedofili i ludzi którzy znaleźli zdrowy sposób na beztroskie zarobki do końca życia nie rezygnując z uciech cielesnych i wszelkich innych - tylko po cichu bo inaczej parafianie zmniejszą wpływy do budżetu. Który wynosi powyżej 26 milionów EUR miesięcznie - takie tam drobne z tacy o majątku w nieruchomościach nie wspomnę. Ale musimy im pomagać bo inaczej Bozia nas ukarze i ześle na nas kleski i plagi egipskie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • uszi(2016-12-14 09:51) Zgłoś naruszenie 3325

    Górnicy skończcie z tymi strajkami i szantażami!!! Polska nie jest waszym zakładnikiem. Nie można ciągle niszczyć tego co z takim trudem już udało się osiągnąć na Śląsku! Jeżeli dacie się sprowokować do strajków to NIKT JUŻ WAM NIE POMOŻE!!!

    Odpowiedz
  • mm(2016-12-14 09:48) Zgłoś naruszenie 3214

    załogi kopalń Krupiński i Makoszowy otrzymały pełne poparcie NSZZ „Solidarność” - to jeszcze niech związkowcy dadzą na pensje i sute emerytury dla roszczeniowych nierobów!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • To jakaś masakra(2016-12-14 09:57) Zgłoś naruszenie 3115

    Oddajmy górnikom nasze pensje oni potrzebują bardziej jak niepełnosprawne dzieci

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jakubik(2016-12-14 10:03) Zgłoś naruszenie 308

    Straszne po prostu straszne, zwiazkowcy sa oderwwani od rzeczywistosci. Chcą bronic nawet takich zakladów jak ruch Śląsk, gdzie na dole praktycznie ludzi nie ma, wydobycie tez bardzo słabe. Niestety ale zeby restrukturyzacja miała rece i nogi to trzeba sie pozbywwac tych elementów ktore dołują reszte.

    Odpowiedz
  • Zorzanin(2016-12-14 10:02) Zgłoś naruszenie 247

    Jestem z brańży górniczej . Moga protestować ale Kto się zrzuci na Ich utrzymanie? Żory miasto ktore nie wyraziło zgody na fedrowanie pod jej terenami a tam jest Krupinski. Może najpierw zwolnić w pierwszej kolejności jego mieszkańcow? Przecież to tam inwestorzy sie budują ,więc armia takich bezrobotnych górnikó z Zor znajdzie u Nich prace za 1300zł?

    Odpowiedz
  • kln(2016-12-14 08:55) Zgłoś naruszenie 236

    yes yes yes!

    Odpowiedz
  • pszękasz(2016-12-14 10:03) Zgłoś naruszenie 1911

    widzieliscie co wczoraj zwachole wyrabialy? Banda chuliganów, to samo dotyczyło zniszczenia pnktu konsultacyjnego, tam nawet kilka osób zostało pobitych. A niech siedza pod ziemią. Mam nadzieje, ze potem wszyscy dostaną dyscyplinarke za działanie na szkodę zakładu.

    Odpowiedz
  • suweren(2016-12-14 10:55) Zgłoś naruszenie 61

    Brawo -DOBRA ZMIANA !!!!Nie zamkniemy żadnej kopalni!!!!!!!!!!Tak durnych ludzi jak Wy na Ślasku to nie widziałem..Wierzycie kolejnym oszustom jak idioci.....kto was uczył matematyki?????

    Odpowiedz