Były prezydent Iranu stracił stanowisko szefa wpływowej instytucji - Zgromadzenia Ekspertów

| Aktualizacja:

Były prezydent Iranu Ali Akbar Haszemi Rafsandżani stracił we wtorek stanowisko przewodniczącego wpływowej instytucji w tym kraju - Zgromadzenia Ekspertów. Rafsandżani był krytykowany przez twardogłowych za zbytnie zbliżenie z reformatorską opozycją.

Ajatollah Mohammad Reza Mahdawi Kani został wybrany na nowego przewodniczącego Zgromadzenia Ekspertów, gdy Rafsandżani wycofał swoją kandydaturę - poinformowała agencja Mehr.

Rafsandżani był szefem tego gremium od 2007 roku.

Składające się z 86 duchownych islamskich Zgromadzenie Ekspertów zajmuje się wyznaczeniem duchowo-politycznego przywódcy Iranu (rahbara) oraz kontrolowaniem jego działalności. Jest to jedyna instytucja mająca możliwość zdymisjonowania rahbara, jeśli uzna, że nie wypełnia on swoich obowiązków lub utracił moralne kwalifikacje wymagane od najwyższego przywódcy.

Rafsandżani uważany jest za pragmatycznego polityka, zwolennika reform i poprawy stosunków z Zachodem. Był prezydentem Iranu w latach 1989-1997. W wyborach prezydenckich w 2005 roku przegrał z obecnym szefem państwa Mahmudem Ahmadineżadem, reprezentującym opcję ultrakonserwatywną. W wyborach w 2009 roku Rafsandżani udzielił poparcia jednemu z liderów irańskiej opozycji Mir-Hosejnowi Musawiemu.