statystyki

Owsiak: Eutanazja to pomoc osobom starszym w cierpieniach

04.01.2013, 14:28; Aktualizacja: 04.01.2013, 18:28
Jurek Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W najbliższą niedzielę WOŚP zagra już po raz 21.

Jurek Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W najbliższą niedzielę WOŚP zagra już po raz 21.źródło: newspix.pl

Demencja, alzheimer. Te choroby dotykają nie tylko seniorów, ale wszystkie osoby, które żyją w ich otoczeniu, często wręcz degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat. Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem – eutanazja dla mnie to pomoc starszym w cierpieniach – mówi w wywiadzie dla Dziennika.pl Jerzy Owsiak przed 21. finałem WOŚP.

Reklama


Reklama


Czy czuje się pan stary?

Jurek jestem...

No więc, czy czujesz się już stary?

Nie, skąd. Choć mam już taki wiek, który za moment będzie uprawniał do przeróżnych ulg. Może przejdę się wkrótce za darmo do kina albo przejadę tramwajem... Ale fizycznie nie czuję się stary. Wiem, że dla młodzieży 60-latek to staruszek. Sam, gdy byłem młodym gościem, też tak myślałem. Ale dziś żyjemy w zupełnie innych czasach! Nie czuję się staro. Ja się czuję cały czas chłopięco. I czasem zdarza mi się nie zauważyć nawet, że minęło już tyle lat. Jeszcze niedawno łapałem się na tym, że przy zamawianiu piwa czekałem, aż mi ktoś każe zamówić zakąskę albo o dowód spyta. A to dlatego, że kiedyś, żeby kupić piwo, trzeba było zamówić do niego zakąskę.

Nie obawiasz że młodzież zobaczy nagle starszego faceta w okularach i pomyśli: co za ramol!

Nie, bo ramolem jest się cały czas, niezależnie od wieku. A starość w wykonaniu wielu ludzi może być pozytywna. Mick Jagger, Paul McCartney czy Paul Anka też są seniorami. Ale czy ktoś nazwałby ich ramolami? Chyba nie. Ramole to też osoby, które czynią uwagi. Ja tego nie robię.

Planujesz w ogóle emeryturę?

Chcę pracować tak długo, jak będę mógł. Kluczem jest aktywność, to najlepsza emerytura. Mam firmę produkującą programy telewizyjne. Z tego się utrzymuję, bo w fundacji jestem wolontariuszem. Poza tym robię wykłady, jeżdżę po Polsce. Nie narzekam na finanse, to, co mam, wystarcza. Każdy może zobaczyć mój PIT, zresztą jego kopię zamieściłem na blogu. A tym, którzy chcą ze mną gadać o przekrętach, mówię: najpierw pokaż swój PIT, bo ja się z niczym nie ukrywam.

Czyli rządowy plan wydłużenia wieku emerytalnego raczej cię nie zmartwił?

Jestem za wydłużeniem wieku emerytalnego. Choć nie chcę mówić za tych, którzy walą młotem po osiem godzin w ciężkich warunkach. Sam mam tak nikczemną emeryturę, że ręka się zaciska w pięść. Płacę regularnie podatki, rzadko korzystam z lekarzy, nie nadwyrężam budżetu państwa. Z publicznej służby zdrowia korzystam tylko w przypadku operacji. Ale to na palcach jednej ręki można policzyć, bo mam dodatkowe ubezpieczenie. Nie jestem drogim klientem dla tego państwa. A moja emerytura to są pieniądze poniżej godności.

Boisz się starości?

Boję się zniedołężnienia. A najbardziej dysfunkcji, jak demencja, alzheimer. Te choroby dotykają nie tylko seniorów, ale wszystkie osoby, które żyją w ich otoczeniu, często wręcz degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat. Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem – eutanazja dla mnie to pomoc starszym w cierpieniach.

Skąd pomysł, żeby WOŚP w tym roku grała dla seniorów?

Pomysł przewijał się w fundacji od wielu lat. O fatalnej sytuacji starszych osób w naszej służbie zdrowia wiemy od dawna. Ale do tej pory mówiliśmy: pozwólcie, że będziemy się trzymać swojej idei. Poza tym jest wiele organizacji zajmujących się tematem seniorów, więc nie będziemy ich wyręczać. Przyszedł jednak taki moment, kiedy stwierdziliśmy, że doszliśmy do ideowej ściany. Zdenerwowała nas powtarzalność i niewydolność systemu. 19 lat temu kupiliśmy kilkaset inkubatorów, które pracują po dzień dzisiejszy. A wiele z nich powinno być wymienionych. Kiedy przyszła na to pora, nikt się tym nie zajął. Okazuje się, że po raz kolejny to my je musimy kupić. A tak nie powinno być.

Trudno było się spodziewać, że będzie inaczej.

Ale system powinien działać regularnie, my powinniśmy być tylko jego ekstrauzupełnieniem, wisienką na torcie, nadwyżką. Ale skoro państwo nie daje rady, nie bijemy piany, tylko robimy swoje i kupujemy sprzęt. Ale też idziemy dalej. Dlatego powiedzieliśmy sobie: spróbujmy trochę odpuścić i pomyśleć o kimś innym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tagi:z kraju

Reklama

  • Mic(2013-01-04 17:49) Odpowiedz 00

    Jak każdy wolny człowiek ma prawo do własnego zdania, można tylko ubolewać, że takiego. Jednak chyba już przestanę wspomagać tę inicjatywę, jestem za życiem w każdej postaci.

  • krzyś(2013-01-04 14:58) Odpowiedz 00

    Referendum w tym temacie-jestem za.

  • Ob(2013-01-06 15:36) Odpowiedz 00

    Ta akcja syna MO to razem z ZUS i NFZ ?

  • przyjazny(2013-01-06 21:34) Odpowiedz 00

    Uważam , że Ci którzy są za eutanazją nie kochają swoich schorowanych rodziców,dziadków, dzieci . Osoba kochana i kochająca nigdy nie pomyśli o eutanazji. Nauka katolicka naucza, że każde cierpienie ma sens, ale w to uwierzy tylko osoba która kocha drugiego człowieka.

  • Paweł(2013-01-06 21:40) Odpowiedz 00

    Mam wrażenie, jakby znakomita większość komentujących nie przeczytała nawet pierwszej strony wywiadu... Smutne...

  • diatryba(2013-01-07 00:39) Odpowiedz 00

    Hmm.. Dlaczego rozmawiamy o sposobach usprawiedliwiania morderstw?

  • Prawdziwa Polka z dziada pradziada.(2013-01-05 19:00) Odpowiedz 00

    Czy Pan Owsiak chodzi do kościoła , korzysta z sakramentu spowiedzi, pokuty, przyjmuje Komunię Świętą ? Czy Pan Owsiak już całkiem zapomniał ,że do tej pory był postrzegany jako osoba pomagająca ratować życie? Czy gdyby Polacy nie pomagali w czasie okupacji Żydom, to żaden z nich by nie przeżył? Dlaczego moi dziadkowie,którzy narażali siebie i swoje dzieci karmiąc w czasie II wojny światowej żydowską rodzinę- wiadomo co za to im groziło ze strony Niemców- nie myśleli umierajcie z głodu - my wam nie pomożemy - TYLKO Z NARAŻENIEM ŻYCIA DAWALI IM JEDZENIE I NIE DOWIADYWALI SIĘ O NAZWISKA TYCH ŻYDÓW I NIE DBALI O TO, ŻEBY DOSTAĆ NAGRODĘ za to , tylko uważali,że muszą ratować ich w biedzie i głodzie. Chociaż bardzo szkoda mi,że już nie żyją - ale gdyby żyli ręczę ,że na takie słowa Pana Owsiaka z pewnością by mocno zareagowali ! Jestem oburzona,że słyszę z Pana Owsiaka ust takie słowa o eutanazji - Ja bym Bała się Boga za mówienie czegoś takiego!!? Nie jestem staruszką tylko znacznie młodszą kobietą od Pana Owsiaka.

  • diatryba(2013-01-06 02:48) Odpowiedz 00

    Ciężka praca do końca, czasem halba piwa, gołębnik, fajka, hasiok w nagrodę starości, to cena teraźniejszej wyśnionej wolności. Fundusze, wieczne wpłaty i płonne nadzieje, z pomysłami na starość władza wciąż szaleje. Uśpiła naszą czujność polityków sfora, teraz chcą nas usypiać, na lud przyszła pora. Podobno tu Europy środek, a nie Azji, "dobrodzieje" chcą dla nas szybkiej eutanazji. Po co mamy się męczyć chorzy, nieleczeni? Wystarczy "dobry zastrzyk", który wszystko zmieni. System będzie mógł zwiększyć pieczę nad narodem, pokornym, ogłupionym, cichym ciemnogrodem. Każda bajka tu chętnie z aplauzem się spotka, nawet, że nam posłuży uśpienie jak kotka.

  • A.(2013-01-07 15:23) Odpowiedz 00

    W tym kraju od dawna dokonuje się eutanazji "w białych rękawiczkach" ale w sposób najbardziej z okrutnych. Nie ratuje się wcześniaków urodzonych przed 25 tc i takie info mam bezpośrednio od pielęgniarek pracujących na położnictwie. Nawet, jeśli takie dziecko ma wg lekarzy większe szanse na przeżycie niż inne, które urodziło się po 25 tc. Operacje ciężko chorych [nieuleczalnie chorych] noworodków odwleka się w czasie, szpitale zasłaniają się brakiem specjalistów. Ludzi starych nie leczy się skutecznie, bo NIEKTÓRE leki są refundowane u pacjentów DO określonego wieku [wytrzep sobie, emerycie, 1500 na miesięczną kurację]. I niech mi ktoś napisze, że to nie jest eutanazja - po części się zgodzę, to jest zabójstwo z sadyzmem w tle. Dozwolone w naszym świeckim kraju.

  • Mark(2013-01-04 16:31) Odpowiedz 00

    Może Pan dać przykład i zacząć eutanazję od siebie. Głowa głupieje, pomysły kretynieją. Do przodu Panie Jurku ! Niech jeszcze Pan namówi Palikota i co innych ważniejszych bez pomysłu dla RP . Do boju - Się ma. Czy nie dochodzi Pan do refleksji,że juz setki ludzi wyszło ze śpiączki - tzw. warzywka w ujęciu socjalistycznych etyków w rodzaju Hołówki i ciesza sie życiem? Niech Pan porozmawia z aktorką Błaszczyk, która od lat walczy o życie licząc niemal na cud? Jeżeli dla Pana Bóg nic nie znaczy, bo to widać w Pana stosunku do katolicyzmu, to niech Pan nadal bredzi. Tym bardziej nie przekonywuje mnie Pan do uczestnictwa w swoich akcjach. Wole wspierać ludzi walczących o życie np. Świtaja, który chciał sobie odebrać życie aby ulzyc rodzinie. A więc wspierać wolę Anne Dymną czy Fundacje aktorki Błaszczyk .

  • teresa(2013-01-06 12:58) Odpowiedz 00

    panie owsiak ,pokaz polakom tym po 60-ce i zacznij od siebie na oczach mlodziezy,beda cie uwielbiac po twojej eutanazji.ja mam 60 lat i chce dalej zyc,nie moge uwierzyc co pan mowisz a sluchaja mlodzi.

  • Ocalały z watahy(2013-01-04 17:13) Odpowiedz 00

    Honorem Polaka jest olac Owsiaka!

  • Gośka(2013-01-04 17:16) Odpowiedz 00

    Wszyscy komentujący zmienicie zdanie jak będziecie starzy i nedołężni, sflustrowani swoją niepowadnością i tym że jesteścue ciężarem dla innych. Widziałam to po swoim dziadku, wymagał 24 godzinnej opieki, sam nie był w stanie nic zrobić i to bylo dla niego najgorsze. Nie mówię by eutanazja była metodą bozbywania się problemu, ale dawała ludziom wybór. Gdybym uległa wypadkowi wolałabym eutanazję niż wiecznie ciążyć u szyji innym.

  • korina(2013-01-04 17:18) Odpowiedz 00

    Pożyjemy ,zobaczymy, kiedy pan Owsiak będzie starym, bezradnym dziadkiem, a dzieci nad jego głową będą decydowały o eutanazji, "żeby dziadzio nie cierpiał", a dziadzio nie będzie miał siły, żeby zawołać: "Ja chcę żyć". Wiem, o czym mówię, bo moja mama jest obłożnie chora - pampersy, karmienie, parkinson, demencja starcza itd. Jednak nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby ją tak po prostu uśpić.

  • +(2013-01-04 17:24) Odpowiedz 00

    "Sam, gdy byłem młodym gościem, też tak myślałem"...przykład jak punkt widzenia zmienia się w zależności od czasu i miejsca siedzenia panie Owsiak, ale nie przejmuj się, też pan umrzesz.

  • Jasiu i Stasiu(2013-02-08 20:10) Odpowiedz 00

    Panie Jurku, z najwiekszym szacuniem dla Pana, jesli zacznie od siebie! Stara sie Pan zawsze o orginalnosc, tym razem przebije Pan wszystko i wszystkich. Najlepiej niech Pan namowi jeszcze Pania Ochojska, we dwojke bedzie Wam razniej. Zabierzcie ze soba talie kart, we dwojke mozna grac tam "po drugiej stronie" we wojne. Mozecie z zaswiatow dalej pomagac, napewno bedziecie mieli panstwowy pogrzeb, a potem miliony zwolennikow, na calym swiecie! Gratuluje dobrego pomyslu i czekam z przyjaciolmi na wydarzenie ROKU. Dobrze byloby jeszcze jakis liscik pozegnalny, zeby nie bylo watpliwosci... Zycze odwagi i serdecznie pozdrawiamy z Pacanowa i Konskie ´go!!!

  • eja(2013-01-12 19:35) Odpowiedz 00

    Korina -ciekawe jestem,czy twoja Mama chcialaby dla ciebie takiergo obciazenia- bo ja za zadna cene nie chcialabym obciazac dzieci swoja choroba bezradnoscia i demencja -za bardzo ich kocham!. I gdybym miala byc tak ciezko chora u schylku zycia- dziekowalabym za mozliwosc dokonania wyboru co do swojego dogorywania! A przed Jurkiem chyle czola- to Wielki Czlowiek! I pomyslec ze ci zajadli 'komentatorzy: byc moze zawdzieczaja swoje pelne nienawisci zycie i zdrowie owsiakowym inkubatorom ...

  • wzburzona(2014-01-06 00:40) Odpowiedz 00

    Straszne slowa z ust czlowieka ktory mowi o pomocy chorym cierpiacym.Dzis mowi ze mozna pomoc chorym staruszkom poddajac ich eutanazji a jutro powie ze dzieciom z porazeniem mozgowym rowniez mozna pomoc poddajac eutanazji.Mam prawo sadzic ze celem jednej z kolejnych zbiorek WOSP bedzie zakup niezbednego sprzetu do eutanazji.Dla mnie panie Owsiak od dzis jestes nikim i zostaniesz na zawsze nikom.Opiekuje sie chora na Alzcheimera matka i nie jest lekko to fakt ale przez mysl mi nie przyszlo zeby ja poddac eutanazji pomimo ze ona juz nie rozmawia i nic nie rozumie nawet mnie nie poznaje ale zyje i bedzie zyc tak dlugo jak Bog pozwolibo tylko on jest wladny decydowac o jej smierci i zaden czlowiek nie ma prawa jej tego zycia odbierac a dzien jej smierci nie bedzie dniem wybranym przez bliskich.

  • Andrzej Ryster(2013-01-07 07:58) Odpowiedz 01

    Pan Jerzy Owsiak trochę się w tym roku zagalopował i chce przeznaczyć połowę wpływów z WOŚP w tym roku na nowoczesną aparaturę do eutanazji na wzór Holandii.
    Z racji mojego wieku 65 lat nie dam w tym roku ani grosza.
    Andrzej

  • BOGUMILA53(2013-01-09 23:14) Odpowiedz 00

    „Jakie życie,taka śmierć”…Szanujmy godność Śmierci Wszystkich Istot !
    Oczekiwanie,że "ZAWSZE BĘDĘ ŚWIADOMIE" podejmować decyzję, to unikanie odpowiedzialności za swoje ŻYCIE.
    Śmierć jest nieuniknionym etapem życia.
    Należy oznajmić Rodzinie na piśmie (testament) Swoją Wolę.
    Moja Rodzina wie,że ŚWIADOMIE NIE ZGADZAM SIĘ na ewentualność eksperymentalnego przedłużanie cierpienia. Po mojej śmierci, ciało ma zostać poddane kremacji.
    W ostatecznej chwili Rodzina nie będzie miała powodów do obrzucania się poczuciem winy.
    Wyznanie WOLI można dokonać nawet w 18 roku życia,.. "bo nie znacie dnia ,ani godziny"...