Tak wynika z jego kalendarza opublikowanego na stronach internetowych. Do spotkania dojdzie w czasie międzynarodowej konferencji klimatycznej.

Do spotkania dojdzie w Paryżu, gdzie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja klimatyczna. Dzień wcześniej, czyli w niedzielę w Brukseli, szefowa polskiego rządu będzie uczestniczyć w szczycie Unia Europejska - Turcja, który zwołał przewodniczący Rady. Już w belgijskiej stolicy może dojść do nieformalnych, kuluarowych rozmów Beaty Szydło i Donalda Tuska.

Pierwsza, oficjalna rozmowa zawsze jest ważna, bo ustala priorytety współpracy. Przynajmniej przez kilkanaście miesięcy szef Rady Europejskiej i polska premier będą musieli współpracować. Kadencja Donalda Tuska upływa w połowie 2017 roku, z możliwością przedłużenia.

Pierwsza rozmowa polskiej premier i przewodniczącego Rady będzie zapewne dotyczyć przyszłych wydarzeń w Unii Europejskiej, problemów i propozycji rozwiązania. Najważniejszy obecnie problem, z którym zmaga się Wspólnota to kryzys migracyjny. We wrześniu zapadła decyzja, że unijne kraje przyjmą 160 tysięcy uchodźców.

Polska, po zamachach w Paryżu już zasygnalizowała, że najpierw należy zagwarantować ochronę zewnętrznych granic Unii Europejskiej. O to także apelował ostatnio szef Rady Europejskiej. Po drugiej stronie są - Komisja Europejska, Niemcy, Szwecja, czy Holandia, które skupiają się przede wszystkim na uchodźcach i chcą wprowadzenia stałego mechanizmu przyjmowania migrantów.