20 kwietnia w Los Angeles rusza 11. edycja Polish Film Festival. Oprócz szerokiej prezentacji filmów ostatnio powstałych w Polsce lub z udziałem polskich twórców, festiwalowi towarzyszyć będą konkursy: fabuł, dokumentów, krótkich metraży oraz kina niezależnego. Jurorzy konkursu głównego to przede wszystkim amerykańscy aktorzy, a wśród nich Frances Fisher – filmowa matka Kate Winslet z "Titanica" w reż. Jamesa Camerona i odtwórca roli Lando Calrissiana w dwóch częściach sagi "Gwiezdne Wojny" - Billy Dee Williams.

„Nasz festiwal wyróżnia moment przyznania nagród – mówi Vladek Juszkiewicz, dyrektor Polish Film Festival Los Angeles – rozdajemy je zawsze na gali otwarcia. W tym roku Hollywood Eagel Awars powędrują do zwycięzców już 20 kwietnia”. Powód takiej kolejności zdarzeń jest według Juszkiewicza prosty: „Zawsze na otwierającej festiwal gali gromadzimy najwięcej polskich i amerykańskich gwiazd, twórców filmowych i przedstawicieli mediów, a to po pierwsze: pozwala lepiej promować polskie kino, po drugie: stanowi świetną rekomendację dla widzów”.

Dyrektor festiwalu wyjaśnia „Nasi jurorzy są bardzo zajęci, dlatego oglądają filmy konkursowe wcześniej. Za to w dniu otwarcia są jednymi z najlepiej poinformowanych osób o stanie polskiego kina” – dodaje Juszkiewcz.

A oto pełny skład jury konkursu głównego:

• Frances Fisher jest amerykańską aktorką brytyjskiego pochodzenia, jej najbardziej znaną rolą jest postać matki Ruth (Kate Winslet) w kinowym hicie „Titanic” w reż. Jamesa Camerona. Ma w dorobku role w tak znanych produkcjach jak: „W dolnie Elah” gdzie zagrała obok Tomy Lee Jonesa, Charlize Theron i Susan Sarandon, „Królewstwo” z udziałem Jammiego Foxxa; „Pozwie o miłośc”, gdzie wystąpiła obok Julianne Moore i Pierca Brosnana; „Domu z piasku i mgły” gdzie zagrała razem z Benem Kingsleyem. Z seriali, w których wystąpiła, warto przywołać znane również w Polsce: „Chirurgów”, „Dowody zbrodni” i „Roseanne”.

• Margaret O'Brien – Laureatka Oscara. Amerykanka, która zapisała się w historii kina jako jedna z lepszych dziecięcych aktorek. Zadebiutowała w krótkometrażowym "Babes on Broadway", w roku 1941 roku. Największą sławę przyniosły jej role w "Meet St. Louis", "The Canterville Ghost", "Our Vines Have Tender Grapes", "The Secret Garden", "Little Woman". Stała się jedną z najsłynniejszych dziecięcych gwiazd wytwórni MGM. Od lat 50-tych występowała głównie w telewizji. Ma swoją gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław.

• Brett Ratner - amerykański reżyser filmowy i producent, twórca teledysków m.in. Madonny. W dorobku reżyserskim i producenckim ma m.in. takie filmowe hity jak: cały cykl „Godziny szczytu” (część 1, 2 i 3), „Family Man” (z udziałem Nicolasa Cage’a), „Czerwony smok” (z udziałem Anthoniego Hopkins’a, Ralpha Fiennes’a, Edwarda Northona i Philipa Seymoura-Hoffmana), „Po zachodzie słońca”, „Skazany na śmierć” (jako reżyser i producent), „X-Men: Ostatni bastion”, „21” (z udziałem Kevina Spacey i Laurenca Fishburne’a).

• Billy Dee Williams, amerykański aktor i scenarzysta, znany przede wszystkim jako odtwórca roli Lando Calrissiana w dwóch częściach sagi „Gwiezdne Wojny”: „Imperium kontratakuje” i „Powrót Jedi”. Wystąpił także m.in. w takich filmach jak: „Batman” (reż. Tim Burton), gdzie zagrał obok: Michaela Keatona, Jacka Nicholsona i Kim Basinger; „Nocny jastrząb” – gdzie zagrał z Rutgerem Hauerem i Sylvestrem Stallone. Wystąpił również w wielu bardzo popularnych serialach m.in.: „Dynastia”, „General Hospital”, „Sprawiedliwość na 18 kołach”, „Północ – Południe”, „Różowe lata ‘70-te”.

• Matt Craven, kanadyjski aktor filmowy i teatralny. Wystąpił m.in. w filmach: „Wrogowie publiczni” razem z Johnnym Deepem i Marion Cotillard; „American Venus” u boku Rebeccy De Mornay; „Deja Vu” razem z Denzelem Washingotonem, Valem Kilmerem i Jamesem Caviezelem; „Atak na posterunek” obok Ethan Hawke i Laurence Fishburne. Jest znany również z roli Hansa Franka w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem”, gdzie wystąpił u boku Grażyny Szapołowskiej.

O nagrodę główną festiwalu Hollywood Eagle konkurują: „Wojna polsko-ruska” w reż. Xawerego Żuławskiego, „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha, „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka i „Zero” w reż. Pawła Borowskiego.

W zeszłym roku hollywoodzcy jurorzy za najlepszy polski film uznali „Boisko bezdomnych” w reż. Kasi Adamik.

Festiwal potrwa do 2 maja.

Więcej informacji o festiwalu na: www.polishfilmLA.org

O nagrodę główną festiwalu Hollywood Eagle konkurują: „Wojna polsko-ruska” w reż. Xawerego Żuławskiego, „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha, „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka i „Zero” w reż. Pawła Borowskiego. / Inne