20 kwietnia w Egyptian Theater w Hollywood rusza 11. edycji Polish Film Festival Los Angeles. Łącznie zostanie pokazanych 24 filmy fabularne, 14 dokumentów oraz etiudy studenckie i animacje.

W związku z tragedią samolotu prezydenckiego w Smoleńsku organizatorzy festiwalu włączyli do programu film „Katyń”. „Film Andrzeja Wajdy pokazywaliśmy dwa lata temu przy pełnej sali. Myślę, że w związku z zaistniałą sytuacją w najbliższy piątek będzie podobnie” – mówi Vladek Juszkiewicz dyr. Festiwalu – „Amerykańskie media są bardzo zainteresowani tym filmem” – dodaje Juszkiewicz. Ponad to do programu dodano dokumentalny film „Żona oficera” w reż. Piotra Użarskiego z muzyką Jana A.P. Kaczmarka.

„Tragedia w Smoleńsku bardzo nas dotknęła. Zginęły trzy osoby związane z naszym festiwalem – komentuje Łukasz Będkowski, współorganizator festiwalu – 18 kwietnia miała do nas przylecieć pani marszałek Krystyna Bochenek wraz z córką, w imieniu Marszałka Senatu miała otworzyć festiwal, uczestniczyć w spotkaniach z Polonią”. W 2007 r. polski festiwal w Los Angeles odwiedziła Maria Kaczyńska, była jego patronem. Razem z prezydentową przyleciała jej najbliższa współpracowniczka Izabela Tomaszewska, która także zginęła w katastrofie rządowego Tupolewa.

Wśród gości z Polski mają się znaleźć m.in. Olgierd Łukaszewicz, Adam Woronowicz, Ryszard Bugajski, Ewa Kasprzyk, Roma Gąsiorowska, Borys Szyc, Eryk Lubos, Mateusz Damięcki, Jacek Samojłowicz, Krzysztof Grabowski i Lesław Żurek.

Ed Harris na gali otwarcia

Na gali otwarcia pojawią się amerykańscy aktorzy, producenci filmowi i reżyserzy. Gościem specjalnym będzie Ed Harris, znany m.in. z ról głównych w filmach: Agnieszki Holland „Kopia mistrza” czy „Pollock” (który także wyreżyserował).

Festiwal otworzy film Johna Kenta Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej”, reżyser, autor muzyki Jan A.P. Kaczmarek oraz odtwórczyni roli tytułowej – laureatka Oscara Anna Paquin, pojawią się na pokazie.

Nagrody specjalne Pola Negri otrzymają Anna Paquin za rolę w filmie „Dzieci Ireny Sendlerowej” oraz Ed Harris.

Konkurs główny

Hollywood Eagle Awards przyznawane są w czterech kategoriach konkursowych (fabuła, dokument, film niezależny, etiuda studencka). Każda z kategorii ma swoje osobne jury, w którego skład wchodzą specjaliści w danych dziedzinach, często członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej.

O nagrodę główną festiwalu konkurują: „Wojna polsko-ruska” w reż. Xawerego Żuławskiego, „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha, „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka i „Zero” w reż. Pawła Borowskiego.

Jurorzy konkursu głównego festiwalu to przede wszystkim amerykańscy aktorzy, a wśród nich Frances Fisher – filmowa matka Kate Winslet z „Titanica” w reż. Jamesa Camerona i odtwórca roli Lando Calrissiana w dwóch częściach sagi „Gwiezdne Wojny” - Billy Dee Williams.



Pełny skład jury konkursu głównego:

- Frances Fisher jest amerykańską aktorką brytyjskiego pochodzenia, jej najbardziej znaną rolą jest postać matki Ruth (Kate Winslet) w kinowym hicie „Titanic” w reż. Jamesa Camerona. Ma w dorobku role w tak znanych produkcjach jak: „W dolnie Elah”, „Królewstwie”, „Pozwie o miłośc” czy „Domu z piasku i mgły”.

- Margaret O'Brien – laureatka Oscara. Amerykanka, która zapisała się w historii kina jako jedna z lepszych dziecięcych aktorek. Zadebiutowała w krótkometrażowym "Babes on Broadway", w roku 1941 roku. Największą sławę przyniosły jej role w "Meet St. Louis", "The Canterville Ghost", "Our Vines Have Tender Grapes", "The Secret Garden", "Little Woman". Stała się jedną z najsłynniejszych dziecięcych gwiazd wytwórni MGM. Od lat 50-tych występowała głównie w telewizji. Ma swoją gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław.

- Brett Ratner - amerykański reżyser filmowy i producent, twórca teledysków m.in. Madonny. W dorobku reżyserskim i producenckim ma m.in. takie filmowe hity jak: cały cykl „Godziny szczytu” (część 1, 2 i 3), „Family Man”, „Czerwony smok”, „Po zachodzie słońca”, „Skazany na śmierć” (jako reżyser i producent), „X-Men: Ostatni bastion” czy „21”.

- Billy Dee Williams, amerykański aktor i scenarzysta, znany przede wszystkim jako odtwórca roli Lando Calrissiana w dwóch częściach sagi „Gwiezdne Wojny”: „Imperium kontratakuje” i „Powrót Jedi”. Wystąpił także m.in. w takich filmach jak: „Batman” (reż. Tim Burton) czy „Nocny jastrząb”. Wystąpił również w wielu bardzo popularnych serialach m.in.: „Dynastia”, „General Hospital”, „Sprawiedliwość na 18 kołach”, „Północ – Południe”.

- Matt Craven, kanadyjski aktor filmowy i teatralny. Wystąpił m.in. w filmach: „Wrogowie publiczni” czy „Deja Vu”. Jest znany również z roli Hansa Franka w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem”, gdzie wystąpił u boku Grażyny Szapołowskiej.

Nagrody już pierwszego dnia

„Nasz festiwal wyróżnia moment przyznania nagród – mówi Juszkiewicz – rozdajemy je zawsze na gali otwarcia. W tym roku Hollywood Eagel Awars powędrują do zwycięzców już 20 kwietnia”. Powód takiej kolejności zdarzeń jest według Juszkiewicza prosty: „Zawsze na otwierającej festiwal gali gromadzimy najwięcej polskich i amerykańskich gwiazd, twórców filmowych i przedstawicieli mediów, a to po pierwsze: pozwala lepiej promować polskie kino, po drugie: stanowi świetną rekomendację dla widzów”.

Dyrektor festiwalu wyjaśnia „Nasi jurorzy są bardzo zajęci, dlatego oglądają filmy konkursowe wcześniej. Za to w dniu otwarcia są jednymi z najlepiej poinformowanych osób o stanie polskiego kina” – dodaje Juszkiewcz.

Filmy festiwalowe

Pośród 24 fabuł znalazły się filmy, które nie miały jeszcze polskiej premiery m.in. zrealizowana ponad dwa lata temu „Limousine” z Agnieszką Grochowską i Christopherem Lambertem czy „Afterlife” w reż. mieszkającej w Ameryce Polki Agnieszki Wójtowicz z Liamem Neesonem w roli głównej.

Ponadto podczas festiwalu pokazane zostaną m.in. „Handlarz cudów” w reż. Jarosława Szody i Bolesława Pawicy, „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna, „Moja krew” Marcina Wrony czy „Trick” Jana Hryniaka

Pośród filmów dokumentalnych znalazły się m.in.: „Balcerowicz. Gra o wszystko” w reż. Andrzeja Fidyka i Anny Więckowskiej, nominowany do Oscara “Królik po berlińsku w reż. Bartosza Konopki, „Upadek imperium” Andrzeja Titkowa i "Chwilami życie bywa znośne” Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, „Yodok stores” Andrzeja Fidyka, „Miasto bez Boga” Jacka Petryckiego.



Filmowa konkurencja w Hollywood

Zainteresowanie polskim festiwalem stopniowo wzrasta. Jest widoczny na ulicach i miejscowych mediach, mimo, że Los Angeles to jedno z najtrudniejszych miejsc do realizacji tego typu wydarzenia. Jednocześnie z polskim odbywają się festiwale m.in.: brazylijski, francuski, żydowski i azjatycki.

„Staramy się, żeby polscy filmowcy nawiązywali kontakty z amerykańską branżą filmową. Jest to dla nas priorytet – mówi Łukasz Będkowski, współorganizator festiwalu - ciągle jednak na przeszkodzie w powstawaniu koprodukcji polsko-amerykańskich stają polskie przepisy podatkowe. Często względy ekonomiczne biorą górę i producenci zza oceanu wolą wybierać oferty czeskie czy litewskie, są one po prostu tańsze” – dodaje Będkowski.

W Komitecie Honorowym Festiwalu zasiadają wybitni polscy twórcy i ludzie kina m. in.: Agnieszka Holland, Janusz Kamiński, Jan A.P. Kaczmarek, Zbigniew Rybczyński, Allan Starski, Andrzej Seweryn oraz Yola Czaderska Hayek (jurorka Golden Globe Awards).

Festiwal zdobył już sobie wierną publiczność polsko – amerykańską, z powodzeniem stara się dotrzeć do osobistości świata filmowego Hollywood stale pozyskując nowych jurorów i gości, uczestniczących w otwarciu wydarzenia, a następnie w wybranych projekcjach festiwalowych.

„Terminator” patronem

Po raz kolejny Patronem Honorowym ze strony amerykańskiej będzie Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Po stronie polskiej Patronem Honorowym będzie Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Rok Chopinowski

Festiwal obchodzi również Rok Chopinowski. Pokazane zostaną prawie wszystkie filmy fabularne o Fryderyku Chopinie jakie powstały: „Błękitna nuta” Andrzeja Żuławskiego, „Improwizacja” Jamesa Lapine, „Pamiętna pieśń” Charlesa Vidora i najnowszy „Chopin. Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka oraz dokument „Chopin afterlife” w reż. Ophry Yerushalmi.

Specjalny program dla studentów

Na festiwal przyjadą także studenci PWSFTiT w Łodzi i WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, którzy wezmą udział w warsztatach filmowych. Młodzi operatorzy filmowi pokarzą również swoje etiudy amerykańskim filmowcom. „Spotkanie z tak wybitnymi hollywoodzkimi operatorami to zawsze wielkie przeżycie i rodzaj nobilitacji dla młodych polskich filmowców – mówi Donata Rojewska z Kodak Polska, współorganizatorka pobytu studentów szkół filmowych – takie spotkania organizujemy wspólnie z Amerykańskim Instytutem Filmowym już po raz piąty” – dodaje.

Więcej informacji na temat festiwalu i pełny repertuar na stronie: www.polishfilmLA.org.

Festiwal potrwa do 2 maja.

ikona lupy />
Inne