25.08. Warszawa (PAP) - Dziś wtorek, dwieście trzydziesty siódmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.36, zachód o 19.39. Imieniny obchodzą: Ludwik, Luiza i Patrycja.

* * *

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy, w myśl której sklepy nie będą już mogły rozdawać za darmo torebek foliowych, będą za to pobierać od swoich klientów opłatę recyklingową - nawet 40 groszy.

Ministerstwo Środowiska, które przygotowało zmiany w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, chce ograniczenia stosowania foliowych toreb z uwagi na ich szkodliwy wpływ na środowisko, gdyż torebki takie rozkładają się bardzo długo.

Według propozycji resortu środowiska, sklep w dalszym ciągu będzie mógł dawać klientom, bez pobierania żadnych opłat, torby, które ulegają biodegradacji lub są wykonane z papieru.

Rząd zajmie się też projektem zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowelizacja ma zwiększyć dostępność ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa. W jej konsekwencji więcej rolników ma uzyska dostęp do odszkodowań za straty w uprawach spowodowanych suszą.

Ministrowie wysłuchają też informacji minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej na temat postępu realizacji funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w Polsce.

stk/

* * *

W przeddzień święta Matki Bożej Częstochowskiej, czyli jasnogórskiego odpustu, na Jasnej Górze spotkają się dziś członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i biskupi diecezjalni.

Przy okazji tego spotkania ogłoszona zostanie deklaracja przewodniczących episkopatu Polski i Niemiec z okazji przypadającej 1 września 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dokument zaprezentują przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, oraz metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz.(Tego samego dnia dokument zostanie przedstawiony w Bonn przez niemiecki episkopat).

Przedmiotem obrad biskupów w bibliotece jasnogórskiej będą m.in. inicjatywy związane z trwającym Rokiem Kapłańskim, sprawy bioetyczne, a także statut Konferencji Episkopatu Polski. Omówiony będzie też nowy kościelny dokument o rodzinie. Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz zaprezentuje program Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju w Krakowie, który upamiętni 70. rocznicę wybuchu wojny. Biskupi będą również dyskutować o programie duszpasterskim na kolejne pięć lat.

Jutro hierarchowie wezmą udział w uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej. W tym dniu na Jasnej Górze spodziewanych jest tysiące pielgrzymów, z których wielu dotrze do sanktuarium pieszo. Mszę odprawi kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński.

mab/ pz/

* * *

Sąd Okręgowy w Kielcach będzie dziś kontynuował proces apelacyjny byłego inspektora Urzędu Kontroli Skarbowej, skazanego na 4,5 roku więzienia za żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych od przedsiębiorców. Jeszcze dziś możliwy jest też wyrok.

Według ustaleń śledztwa, w latach 1999-2006, inspektor sześć razy żądał i przyjmował łapówki od przedsiębiorców, których firmy kontrolował. W zamian miał m.in. nierzetelnie przeprowadzać kontrole, obiecywać pomoc w wypadku stwierdzenia nieprawidłowości i w rozpatrywaniu próśb o umorzenie odsetek. Sąd pierwszej instancji uniewinnił Andrzeja J. od jednego z sześciu korupcyjnych zarzutów.

W kwietniu, podczas pierwszej rozprawy procesu apelacyjnego, obrona wnioskowała o włączeniu w akta sprawy faktury, która mogła być dowodem w procesie tzw. mafii paliwowej, toczącym się przed krakowskim sądem okręgowym. Kielecki sąd zadecydował, że ten dowód ma znaczenie w dwóch zarzutach postawionych Andrzejowi J. i zwrócił się do sądu krakowskiego o uzyskanie informacji, czy poszukiwana faktura znajduje się w aktach procesu; zażądał też jej kserokopii.

ban/

* * *

Dziś w Poznaniu zagra Radiohead. Organizatorzy spodziewają się ok. 40 tys. widzów. Poznański koncert jest częścią trasy promującej najnowszy album zespołu "In Rainbows".

Radiohead to jeden z najważniejszych rockowo-alternatywnych zespołów na świecie - założony w 1986 roku w Abingdon w Oxfordshire w Anglii przez Thoma Yorke'a, Eda O'Briena, Phila Selwaya oraz braci Colina i Jonny'ego Greenwoodów.

Brytyjska grupa sprzedała do tej pory około 30 milionów płyt na całym świecie. W Polsce wystąpi po raz drugi pierwszy raz zagrała w 1994 roku na festiwalu w Sopocie.

To również grupa, która słynie z dbałości o środowisko naturalne. Muzycy biorą udział w akcjach proekologicznych. Podczas tras koncertowych najczęściej występują w takich miejscach, do których łatwo dotrzeć komunikacją publiczną, aby nie powodować w miastach dodatkowego ruchu samochodowego.

kpr/ abe/ zig/