Według parlamentarzystów PO decyzja prezydenta o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o obywatelstwie polskim jest niekorzystna dla naszych rodaków za granicą, którzy będą musieli dłużej czekać na przywrócenie obywatelstwa.

Prezydent Lech Kaczyński w ubiegłym tygodniu skierował ustawę do Trybunału. Zaskarżył przepisy, które rozszerzają kompetencje wojewody dotyczące uznawania cudzoziemców za obywateli polskich.

W uzasadnieniu wniosku do TK Lech Kaczyński podkreślił, że w myśl konstytucji to prezydent nadaje obywatelstwo polskie i wyraża zgodę na zrzeczenie się go, a dotychczasowe przepisy umożliwiają wojewodzie uznanie cudzoziemca za obywatela polskiego tylko w dwóch przypadkach. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego rozszerzenie kompetencji wojewody w tym zakresie "prowadzi do erozji prerogatywy prezydenckiej" i "jest wątpliwe z punktu widzenia konstytucji"

Według wiceszefa klubu parlamentarnego PO Sławomira Rybickiego decyzja prezydenta powoduje, że jeszcze przez pewien czas obowiązywać będzie ustawa o obywatelstwie polskim sprzed ponad 40 lat, która - jego zdaniem - nie przystaje do rzeczywistości oraz jest sprzeczna z konwencją Rady Europy o obywatelstwie polskim.

"Przepisy w żaden sposób nie ograniczają prawa prezydenta do nadawania obywatelstwa"

"Pan prezydent podjął decyzję niesłuszną i skazującą setki tysięcy Polaków na świecie na sytuację, w której przywrócenie obywatelstwa będzie odłożone o kolejne miesiące, może lata" - ocenił podczas czwartkowej konferencji w Sejmie Rybicki.

Senator PO Andrzej Person zwrócił uwagę, że ustawa o obywatelstwie zaskarżona przez prezydenta dotyka w szczególny sposób tych, którzy zostali skrzywdzeni przez przymusowe pozbawienie obywatelstwa.

Jego zdaniem, ustawa nie jest - jak twierdzi prezydent - sprzeczna z konstytucją. "Przepisy w żaden sposób nie ograniczają prawa prezydenta do nadawania obywatelstwa" - podkreślił.

Senator PO wyraził nadzieję, że z argumentami Platformy zgodzi się TK

Person przyznał, że ustawa rozszerza prawa administracyjne wojewody, ale - zauważył - uprawnienie wojewody do uznawania za obywatela istnieje również na mocy obecnie obowiązującej ustawy.

Senator PO wyraził nadzieję, że z argumentami Platformy zgodzi się TK.

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim ma zastąpić dotychczasowe przepisy i kompleksowo uregulować zasady nabywania obywatelstwa polskiego. Ustawa - oprócz takich sposobów nabycia obywatelstwa polskiego jak: przez urodzenie, przysposobienie, repatriację, w drodze nadania, czy w drodze uznania za obywatela polskiego, wprowadza możliwość przywrócenia obywatelstwa polskiego. Decyzję o przywróceniu obywatelstwa ma wydawać szef MSWiA.