Wystawę poświęconą białoruskim żołnierzom II Korpusu Polskiego otwarto w czwartek w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku. Na uroczystości obecna była pełnomocniczka premier ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, córka dowódcy Korpusu, Władysława Andersa.

Wystawa „Białorusini w II Korpusie Polskim. Nieznane karty II wojny światowej” składa się z ok. 20 plansz, na których pokazano cały szlak II Korpusu od momentu tworzenia jednostek Armii Polskiej w Związku Radzieckim. Na otwarciu ekspozycji byli też obecni wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jelena Kupczyna oraz wiceminister kultury Wasil Czernik.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP I radca ambasady polskiej w Mińsku Marcin Wojciechowski, na planszach wytłumaczono, dlaczego jednostki polskie powstawały w Związku Radzieckim, a także zwrócono uwagę, że większość wstępujących do nich żołnierzy znajdowała się w obozach albo więzieniach sowieckich.

„Szczególnie istotne jest to, że wystawa odbywa się w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, które prezentuje bardzo oficjalną wersję II wojny światowej. To, że muzeum się otworzyło na wystawę mówiącą o przemilczanych do tej pory elementach II wojny światowej na Białorusi, świadczy o pewnej zmianie, która się tutaj odbywa” – zaznaczył Wojciechowski.

Podkreślił też, że termin otwarcia wystawy – w rocznicę wybuchu II wojny światowej - nie jest przypadkowy. „1 września to data niezbyt znana na Białorusi ze względu na to, że podobnie jak w większości państw byłego Związku Radzieckiego za początek wojny uznaje się tu 21 czerwca 1941 r. Otwarcie tej wystawy 1 września ma więc dodatkową wymowę, bo przypomina, kiedy zaczęła się II wojna światowa” – ocenił Wojciechowski.

Wystawę przygotował białoruski historyk dr Ihar Mielnikau, który od dawna zajmuje się tematami dotyczącymi historii Polski i Białorusi oraz kolekcjonuje polskie militaria. Jest także twórcą prowadzonego w językach rosyjskim i białoruskim portalu "Historyczna Prawda".

Wystawa w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej potrwa do 2 października. (PAP)