Większość klubów pozytywnie oceniła we wtorek rządowy projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Administracji Publicznej, którego celem jest umożliwienie organizowania przez KSAP szkoleń dla pracowników administracji publicznej.

Obecnie szkolenia dla pracowników administracji publicznej są powierzane przez poszczególne urzędy niezależnym od siebie podmiotom szkoleniowym.

Sprawozdawca komisji administracji i spraw wewnętrznych Józefa Hrynkiewicz (PiS) wskazywała podczas wtorkowej debaty, że zgodnie z proponowaną zmianą przeprowadzenie szkolenia będzie mógł zlecać KSAP Szef Służby Cywilnej, będą to szkolenia centralne w służbie cywilnej. Posłanka PiS zaznaczyła, że szkolenie będą mogli zlecać także dysponenci środków budżetowych - chodzi tu o szkolenia dla pracowników urzędu obsługującego dysponenta lub jednostek mu podległych albo przez niego nadzorowanych.

Warunkiem zlecenia KSAP szkoleń centralnych, nadzorowanych przez Szefa SC, ma być wcześniejsze zawarcie porozumienia między dyrektorem Szkoły a Szefem Służby Cywilnej, w którym określone zostaną zakres, warunki i tryb realizacji szkoleń. Szkolenia takie mają być finansowane za pomocą dotacji celowej udzielanej KSAP lub z pieniędzy dysponenta środków budżetowych zlecającego szkolenie.

Hrynkiewicz stwierdziła, że nowe przepisy pozwolą "lepiej i szybciej dostosować program szkoleń do potrzeba administracji publicznej". "(Nowelizacja) Pozwoli w szybkim czasie wdrożyć w pełni profesjonalny i skoordynowany z istotnymi oraz aktualnymi potrzebami administracji publicznej program szkoleń, korzystając przy tym z bogatego doświadczenia KSAP" - powiedziała posłanka PiS. Oświadczyła też, że jej klub "popiera nowelizację tej ustawy bez poprawek i będzie głosować za jej przyjęciem".

Z kolei przedstawicielka PO Anna Nemś zwracał uwagę, że nowela paradoksalnie może spowodować, iż KSAP "przeniesie swoje zainteresowanie na działalność szkoleniową zamiast podstawową, czyli kształcenie". "Tym sposobem, jestem przekonana, że nieświadomie obniżycie rangę i pozycję KSAP. Będzie to z ogromną szkodą dla jej absolwentów i przyszłych uczniów" - oceniła posłanka Platformy.

Natomiast Bartosz Jóźwiak z klubu Kukiz'15 ocenił, że wprowadzenie KSAP do puli podmiotów prowadzących szkolenia jest działaniem słusznym. Zapowiedział, że jego klub popiera proponowane rozwiązania.

Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej stwierdził, że proponowana nowela "przynosi możliwość rozwoju działalności tej szkoły w zakresie kształcenia ustawicznego urzędników". "To dobry kierunek, to właściwe wykorzystanie potencjału szkoły" - ocenił.

Zaznaczył jednak, że ma pewne obawy związane z tym, że KSAP zostanie "pozbawiona mechanizmów rynkowych" i w efekcie może "nie dość agresywnie być zmotywowana, aby prowadzić szkolenia na najwyższym poziomie".

Poseł PSL Zbigniew Sosnowski poinformował, że posłowie jego klubu jeszcze nie zdecydowali czy poprą proponowane rozwiązanie. "Klub PSL nie jest do końca przekonany, co do słuszności nowelizacji ustawy, zwłaszcza w kwestiach przesunięć budżetowych. W tej sytuacji posłowie PSL ostateczną decyzję, co do poparcia projektu podejmą w czasie głosowania" - stwierdził Sosnowski. (PAP)