W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwają prace wykończeniowe, instalowane są też kolejne elementy wystawy głównej. Muzeum powinno zostać otwarte na początku 2017 roku - mówił w środę na konferencji prasowej w Gdańsku dyrektor placówki Paweł Machcewicz.

Nie jest jednak przesądzone w jakiej formie palcówka będzie działać. W połowie kwietnia br. minister kultury ogłosił zamiar połączenia muzeum z powołanym pod koniec ub.r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Ostateczna decyzja ma zapaść do pierwszych dni sierpnia.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Paweł Machcewicz relacjonował na konferencji prasowej w Gdańsku postępy w budowie. Wyjaśniał, że aktualnie wraz z pracami wykończeniowymi we wnętrzach obiektu prowadzona jest instalacja kolejnych elementów wystawy głównej. „Zamontowane są już pewne wielkogabarytowe eksponaty, a także elementy scenografii w wybranych pomieszczeniach” – powiedział Machcewicz.

Dodał, że kolejne części scenografii wystawy są cały czas produkowane w kilku miejscach w Polsce. „Te elementy wystawy będą stopniowo przywożone i instalowane” – powiedział dyrektor.

„Realne jest zakończenie wszystkich prac budowlanych i montażu wystawy w listopadzie. Później kolejnym etapem będzie uzyskiwanie pozwoleń na użytkowanie od różnych służb, m.in. od straży pożarnej” – powiedział Machcewicz, dodając, że taki proces „trwa zazwyczaj od sześciu tygodni do dwóch miesięcy”.

„To wszystko czyni realnym otwarcie muzeum wraz z gotową wystawą główną na początku roku 2017. Czy tak się stanie? Nie wiemy. To nie zależy tylko od nas” – powiedział Machcewicz, przypominając, że w połowie kwietnia br. minister kultury ogłosił zamiar połączenia tej placówki z powołanym pod koniec ub.r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

„Jeśli ten zamiar zostanie wprowadzony w życie, zostanie zlikwidowane działające dotychczas Muzeum II Wojny Światowej. Zostanie anulowany automatycznie mój kontrakt dyrektora, zlikwidowane zostaną ciała doradcze i sprawujące nadzór nad placówką i powołane zostaną nowe władze muzeum, zostanie mu nadany nowy statut, nowy program i będzie to nowa instytucja kultury, nawet jeśli będzie nosiła tę samą nazwę” – powiedział Machcewicz.

Jak mówił, ma nadzieję, iż do takich zmian nie dojdzie, bo oznaczałoby to także ogromne straty dla „pracy, wystawy, a także budżetu państwa”. „Likwidacja muzeum musiałaby być poprzedzona inwentaryzacją całego majątku muzeum: w warunkach trwającej budowy jest to praktycznie niemożliwe bez wstrzymania prac budowlanych, a opóźnienie budowy skutkowałoby bardzo wysokimi karami finansowymi, roszczeniami ze strony generalnego wykonawcy budynku i producenta wystawy” – powiedział Machcewicz.

Obecny na konferencji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował, że – „w drodze ustawy o informacji publicznej” - zwrócił się do resortu kultury z prośbą o ujawnienie nazwisk autorów i treści recenzji wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej, które w ostatnim czasie powstały na zlecenie ministerstwa kultury. „Wiemy tylko tyle, że pan minister wystąpił do trzech ekspertów o recenzje. Chcemy poznać treść tych recenzji” – powiedział Adamowicz.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku, w historycznym centrum miasta. Zgodnie z projektem autorstwa Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajduje się pod ziemią. Na powierzchni zaplanowano budynek administracyjny oraz wysoki na około 40 metrów obiekt w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta, w którym - na sześciu poziomach użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.

Wystawa główna muzeum ma zająć ponad 5 tys. m. kw. Nowoczesna scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz tego konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi: Polaków, ale też innych narodów.

Budowa Muzeum II Wojny Światowej ma pochłonąć około 449 mln zł, którą to sumę asygnuje - w ramach wieloletniego programu - polski rząd.

Prace przy budowie placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. Pierwotnie planowano, że placówka zostanie otwarta 1 września 2014 r. Różne problemy techniczne, jakie pojawiły się w trakcie budowy, sprawiły jednak, że data ta kilkakrotnie ulegała zmianie.

Ogłoszony w połowie kwietnia zamiar połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i wojny 1939 roku, resort argumentował chęcią racjonalizacji wydatków. Minister kultury Piotr Gliński już po ogłoszeniu planów resortu mówił też, że – gdy kilka lat temu – za rządów PO i PSL, informowano o koncepcji gdańskiego muzeum, „była ona bardzo silnie krytykowana przez wielu publicystów, historyków”. „Najogólniej rzecz biorąc, ta krytyka mówiła o tym, że ta koncepcja nie reprezentuje polskiej wizji, czy polskiej narracji, jeżeli chodzi o ocenę II wojny światowej" - mówił Gliński.

Po ogłoszeniu planów resortu z apelem o powstrzymanie się od połączenia placówek wystąpiła do ministra kultury gdańska Rada Miasta, Kolegium Programowe Muzeum II Wojny Światowej, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów oraz liczni historycy i przedstawiciele środowisk kombatanckich.(PAP)