Sobór Panprawosławny, pierwszy po rozłamie w chrześcijaństwie w 1054 roku, rozpoczął się w niedzielę na Krecie, ale bez udziału czterech Cerkwi - antiocheńskiej, bułgarskiej, gruzińskiej i największej, rosyjskiej. Potrwa do 27 czerwca.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna opowiadała się za przeniesieniem soboru do czasu wyjaśnienia różnic zdań między Cerkwiami. Wcześniej przeniesienie soboru zaproponowały Cerkwie: antiocheńska, bułgarska, serbska i gruzińska. Hierarchowie Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej wskazywali na brak zgody w kwestii niektórych punktów już zaakceptowanych dokumentów soborowych i na brak możliwości redagowania tych dokumentów, o czym mówi regulamin soboru. Spory dotyczą w szczególności dokumentu "Relacje Cerkwi prawosławnej z resztą świata chrześcijańskiego".

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl oświadczył, że uważa spotkanie na Krecie za „sesję przygotowawczą” do synodu, który zjednoczy wszystkie Cerkwie „bez wyjątku” – informuje na swym portalu BBC.

Przygotowania do soboru zaczęły się jeszcze w latach 60. XX wieku. Jego inicjatorem jest honorowy przywódca świata prawosławnego, patriarcha Konstantynopola. Obecnie jest nim Bartłomiej I. Na Kretę zaproszono 14 Cerkwi reprezentujących ponad 300 milionów wiernych. Rosyjska Cerkiew Prawosławna skupia ok. 100 milionów wiernych.

Wielki i Święty Sobór Panprawosławny jest pierwszym oficjalnym wszechprawosławnym zgromadzeniem od 787 roku, kiedy to odbył się ostatni sobór powszechny uznawany przez Cerkiew prawosławną.

Sobór powszechny to w Kościołach chrześcijańskich spotkanie biskupów całego Kościoła. Zgromadzenia takie są zwoływane w celu ustanowienia praw kościelnych (kanonów soborowych) i uregulowania spraw doktryny wiary i moralności.(PAP)