Sąd Najwyższy Krymu uznał we wtorek samorząd Tatarów krymskich, Medżlis, za organizację ekstremistyczną i zakazał jej działalności - podała agencja RIA Nowosti. Wniosek o likwidację Medżlisu zgłosiła rosyjska prokurator Krymu Natalia Pokłonska.

Rosja zaanektowała ukraiński Krym w 2014 roku.

Komentując orzeczenie sądu, które może zostać zaskarżone w ciągu miesiąca, prokurator Pokłonska powiedziała, że wszelkie działania Medżlisu na terytorium całej Rosji będą uważane za bezprawne.

Wcześniej w kwietniu prokurator zawiesiła działalność Medżlisu do decyzji sądu; miał on rozpatrzyć jej wniosek o całkowitą likwidację tej organizacji, której zarzucano, iż od początku "integracji Krymu z Federacją Rosyjską dąży do destabilizacji sytuacji na półwyspie, szerzy nienawiść do Rosji i prowokuje zachowania nacjonalistyczne i ekstremistyczne".

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenił wówczas, że zawieszenie Medżlisu wywołane jest strachem przed „samoorganizacją wolnych ludzi”. Poroszenko zwrócił się do społeczności międzynarodowej o poparcie starań na rzecz zwrotu Krymu Ukrainie i wycofania stamtąd „rosyjskich wojsk okupacyjnych”.

Proces w sprawie wniosku Pokłonskiej o likwidację Medżlisu trwał od marca w Symferopolu. Poprzedziły go aresztowania kilkunastu Tatarów, którym zarzucono związki z Partią Odrodzenia Islamskiego (Hizb-ut-Tahrir al-Islami).

Na temat procesu wypowiedział się Ukraiński Związek Helsiński i Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH). "Decyzja o zakwalifikowaniu Medżlisu do organizacji ekstremistycznych może zaowocować represjami nie tylko wobec krymskich Tatarów, którzy uczestniczą w jego działalności, ale i wszystkich zwolenników Medżlisu" – oświadczyła FIDH.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności na Krymie, zbojkotowali referendum. (PAP)

mmp/ ap/