statystyki

Duda: Dbanie o polskość za granicą buduje siłę kraju

18.03.2016, 20:30; Aktualizacja: 18.03.2016, 20:50
Andrzej Duda

Andrzej Duda mówił, że odznaczeni pracują społecznie, z potrzeby serca i ducha, z poczucia więzi i korzeni narodowychźródło: ShutterStock

Dbanie o polskość za granicą to dbanie o Polskę i budowa siły naszego kraju – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w ambasadzie RP w Budapeszcie.

Reklama


Reklama


Prezydent odznaczył kilkanaście osób za działania na rzecz węgierskiej Polonii, rozwijanie współpracy i przyjaznych stosunków między Polską i Węgrami.

„Utrzymywanie więzi, a w ten sposób także i budowanie poczucia wspólnoty, polskości będących naszą wielką sprawą, jest dla mnie ogromnie ważne z uwagi na misję, którą powierzyli mi Polacy” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że każda z odznaczonych osób wniosła ogromny wkład w dbanie o Polaków i polskość na Węgrzech. „To oznacza także dbanie o Polskę” oraz budowanie siły naszego kraju także w przestrzeni międzynarodowej – ocenił.

Andrzej Duda mówił, że odznaczeni pracują społecznie, z potrzeby serca i ducha, z poczucia więzi i korzeni narodowych. Prezydent prosił przedstawicieli Polonii o dalszą pracę na rzecz Polski, dziękował za dotychczasowe starania.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali Eugeniusz Korek – twórca sobotnich szkół nauczających języka polskiego i Bela Kriston – promotor polskiego jazzu i polskiej kultury na Węgrzech. Pozostałe osoby otrzymały Złote Krzyże Zasługi.

Wcześniej podczas spotkania z polskimi przedsiębiorcami prezydent Duda mówił, że ze strony węgierskiej otrzymał jednoznaczny sygnał o chęci zacieśniania współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Podkreślał, że podstawą rozwoju biznesowego i turystycznego jest m.in. dobra infrastruktura komunikacyjna. O współpracy w tym zakresie polski prezydent rozmawiał w piątek z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Para prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz prezydent Węgier z małżonką wzięli udział w otwarciu wystawy zatytułowanej "Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu" w Muzeum Historii Budapesztu.

W sobotę polska para prezydencka weźmie udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Parlamenty obu krajów rok 2016 ustanowiły rokiem solidarności Polski i Węgier w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego z 1956 roku.

W sobotę Andrzej Duda spotka się też m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Domniemani Konstytucyjności Ustawy(2016-03-19 07:44) Odpowiedz 140

  Każda Ustaw posiada DOMNIEMANIE KONSTYTUCYJNOŚCI , Którą TK złamał glosując w 12; a nie w 13 sędziów. czy pełnym składzie Opublikowanie takiej opinii ,to jawne łamanie prawa polskiego. Po drugie orzekanie we własnej sprawie - powinien to zrobić SN. potrzebna natychmiastowa zmiana Konstytucji, a nie drukarka. Rzepliński chce orzekać ponad prawem, a tym samym łamie art. 4 rozdz. I Konstytucji RP. Gdzie Naród rządzi poprzez swoich przedstawicieli , a tymi są Sejm , Senat, Prezydent, a na pewno Nie Rzepliński i TK

 • Czerwiec 2015(2016-03-19 07:39) Odpowiedz 130

  Czerwie 2015r, Rzepliński wraz z PO-PSL jest współtwórcą Ustawy o TK , która łamała Konstytucję RP wyłaniając sędziów TK niezgodnie z prawem Robiąc to na rzecz PO-PSL popełnił Korupcję POlityczną. Ten skompromitowany czlowiek, gdyby miał HONOR, powinien już dawno odejść

 • Rozdział I art.4 Konstytucji RP(2016-03-19 07:41) Odpowiedz 90

  Rzepliński chce orzekać ponad prawem, a tym samym łamie art. 4 rozdz. I Konstytucji RP. Gdzie Naród rządzi poprzez swoich przedstawicieli , a tymi są Sejm , Senat, Prezydent, a na pewno Nie Rzepliński i TK. To naród jest suwerenem nad TK,a nie odwrotnie jak myśli Rzepliński i jego doradcy.

 • Nawet Cameron broni Polski przed PO(2016-03-18 21:32) Odpowiedz 91

  Bez obawy prezydencie. Coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać kto chce dobra Polski. Nawet dziś Cameron stanął w obronie suwerenności Polski. To niespotykane ,żę obcy premier broni nas przed zdradą PO i Schetyną.

 • 1984(2016-03-19 07:50) Odpowiedz 80

  Inni bronią polskiej suwerenności i racji stanu, a padalce sprzedają polska niezależnosc i bronia układów oraz koryta. Orwell to juz kiedys opisa,

 • dzinia(2016-03-18 22:52) Odpowiedz 110

  Polacy i tak nie zapomną lamania Konstytucji A prezydent jako pierwszy zapisze się w historii Polski jako krzywoprzysierzca! Jakie to smutne!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama