statystyki

UE wzywa kolejne kraje do nałożenia sankcji na Rosję za zajęcie Krymu

18.03.2016, 13:41; Aktualizacja: 18.03.2016, 13:56
Unia Europejska wezwała w piątek kolejne kraje do nałożenia na Rosję sankcji za zajęcia dwa lata temu Krymu. Wspólnota wyraziła jednocześnie zaniepokojenie działaniami Moskwy, które prowadzą do rozbudowy potencjału militarnego na półwyspie.

Reklama


Reklama


W oświadczeniu opublikowanym w drugą rocznicę proklamowania aneksji Krymu przez Rosję Unia zapowiedziała, że podtrzyma dotychczasowe sankcje dotyczące m.in. zakazu inwestowania przez europejskie firmy w wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż znajdujących się na rosyjskich wodach Morza Czarnego.

"Unia Europejska w pełni utrzymuje politykę nieuznawania, prowadzoną m.in. przez środki o charakterze restrykcyjnym. (...) Unia Europejska wzywa ponownie państwa członkowskie ONZ do podjęcia podobnych kroków" - napisano w komunikacie Rady Europejskiej.

Do tej pory sankcje wobec Rosji zastosowały, poza UE, Stany Zjednoczone, Japonia, Australia czy Kanada. Jednak na podobne działania nie zdecydowały się np. Chiny i Brazylia.

UE i NATO są zaniepokojone m.in. rozmieszczaniem przez Rosję na Krymie systemów rakietowych ziemia-powietrze i do zwalczania jednostek morskich.

W piątek z wizytą na Krymie przebywa prezydent Rosji Władimir Putin.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • ciekawe jakby(2016-03-18 16:09) Odpowiedz 20

    czy w Brazylii mieszka 97% Rosjan? Kazdy nawet mało inteligentny człowiek potrafi przeczytać podstawy prawa międzynarodowego - prawo do samostanowienia i określenia swojej przynależności narodowej i państwowej. I nie ma tu znaczenia konstytucja Ukrainy która pozwala lub nie pozwala na referendum. To właśnie na podstawie tego prawa "Karty Atlantyckiej" Polska odzyskała niepodległość a na wielu spornych obszarach odbyły się referenda, mnie lub bardziej uczciwe, dzięki którym obszary zgodnie z wola większości znalazły się po właściwej stronie granicy. Zastanawiający jest fakt braku informacji co należałoby zrobić z tą 97% większością rosyjską na Krymie. Wywieźć na Sybir, zagłodzić czy utopić? Nie słychać tez głosów podważających wyniki referendum. Oczywiście jest to zrozumiale po tym jak Czarnogóra została odłączona od Serbii przy wyniku referendum 55%. A w Kosowie nikogo nie pytano o zdanie.

  • antyputin(2016-03-18 14:11) Odpowiedz 12

    ciekawe jakby ruscy zajeli terytorium brazyli brazylia bylaby zadowolona? putin zbrodniarz chce swiat zdestabilizowac

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama