statystyki

Terlecki: Marszałek Sejmu powoła zespół ekspertów, który przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej

14.03.2016, 10:23; Aktualizacja: 14.03.2016, 13:19
Oficjalnie dokument jeszcze nie dotarł do Sejmu.

Oficjalnie dokument jeszcze nie dotarł do Sejmu. źródło: Materiały Prasowe

Marszałek Sejmu zapewne powoła zespół ekspertów, który zajmie się zbadaniem opinii Komisji Weneckiej nt. nowelizacji ustawy o TK - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu i szef klub PiS Ryszard Terlecki.

Reklama


Reklama


W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

Jak poinformował w poniedziałek rano Terlecki oficjalnie dokument ten jeszcze nie dotarł do Sejmu. "Nastąpi to pewnie w najbliższym czasie. Gdy on dotrze do Sejmu, marszałek Sejmu wyśle go klubom poselskim, gdyż one formalnie nie mają tego dokumentu" - dodał.

Jak mówił kolejnym krokiem będzie przekazanie opinii Komisji Weneckiej do Biura Analiz Sejmowych, aby "mieć pewność, co do prawidłowości przekazania i samego faktu, że to jest ten dokument".

W opinii Terleckiego marszałek Sejmu zapewne powoła następnie zespół ekspertów, który będzie analizować ten dokument. "To będzie się działo jakby niezależnie od innych działań o charakterze politycznym, bo niezbędna jest tu też analiza fachowców: prawników, konstytucjonalistów, specjalistów od prawa międzynarodowego, aby ten dokumenty w pełni ocenić" - zaznaczył.

Wicemarszałek Sejmu odniósł się też do doniesień dotyczących spotkania z przedstawicielami opozycji ws. rozwiązania kryzysu wokół TK stwierdzając, iż są to na razie sugestie medialne. "(...) nie było jeszcze żadnego zaproszenia ani decyzji dotyczącej spotkania" - powiedział. "Nie bardzo sobie wyobrażam, aby to było dzisiaj" - dodał.

Terlecki pytany czy dopuszcza możliwość debaty sejmowej na temat opinii Komisji Weneckiej stwierdził, iż nie można tego wykluczyć. Dodał, że możliwe jest też "skierowanie opinii do którejś z komisji sejmowych, która przygotowałaby odpowiednie zmiany ustawowe, które umożliwiłyby uruchomienie na powrót działania Trybunału Konstytucyjnego".

W opinii szefa klubu PiS opozycja "usiłuje sprawić wrażenie, że spór wokół TK jest "jakimś sporem fundamentalnym, który w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie państwa". "Tak oczywiście nie jest; to jest bardzo ważna instytucja, bardzo nam zależy na tym, aby ona sprawnie działała, ale w tej chwili sama się sparaliżowała" - powiedział.

"Ten kryzys (wokół TK - PAP) musi się jakoś rozwiązać, ale wcale nie jest powiedziane, że on się rozwiąże w ciągu najbliższych dni" - zaznaczył.

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała w poniedziałek, że "nie należy eskalować konfliktu, na którym tak naprawdę zależy opozycji". "Mówimy o konsensusie, rozmowach, żebyśmy usiedli wszyscy do stołu. Propozycje, które padły ze strony premier Szydło, prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Kukiz'15 zostały przez opozycje odrzucone" - zaznaczyła.

"Poczekajmy na propozycję marszałka Kuchcińskiego. Mam nadzieję, że jeżeli ta opinia będzie przedstawiona klubom parlamentarnym, to wszystkie kluby się do niej odniosą" - dodała.

Mazurek skomentowała też poniedziałkowe wypowiedzi europosła PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Europoseł zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy, która będzie miała na celu stworzenie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ujazdowski opowiada się też za opublikowaniem wyroku Trybunału ws. nowelizacji ustawy o TK.

"To jest tylko wyłącznie opinia posła Ujazdowskiego. To nie jest opinia klubu, ani partii" - podkreśliła.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • karol(2016-03-14 20:20) Odpowiedz 141

  Z czyich pieniędzy będzie opłacony "zespół ekspertów" udowadniający "ciemnemu ludowi", że PIS ma rację...

 • Kuba(2016-03-14 11:40) Odpowiedz 1010

  G losowałem na PIS a nie na Komisje POlityczno_WENECKĄ>>!! Ja nie widzę tam żadnego wyroku lecz zdanie grupy kolesiów wykształciuchów którzy Tuskowi POtwornie pomagali okraść z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od 15 roku życia ,pracujących w soboty ,święta,pomogli wstecznie okraść także Tych co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy wg brzmienia Ustawy przed Ich werdyktem--pomogli stworzyć w tym kraju POlski Obóz Pracy gdzie tylko wśród 60latków w roku 2014 bezrobocie wzrosło aż o 8% a spracowani ludzie szukają chleba po śmietnikach. Ci tzw Wykształciuchy -moralne dno --powinni zapłacić za nielegalne zajmowanie sali budynku Trybunału i powinni mieć odebrane prawa dożywotnio wraz z Ich emeryturami. Oni nie bronią Konstytucji RP ,Oni legalizują bezprawne złodziejstwo Politycznych złodzieji i bronia własnego StatusQwo. A na budowe z nimi za fizycznych i to w zime !

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Venice(2016-03-14 17:22) Odpowiedz 101

  PIS odwleka działania by w tym klinczu i przepychankach dotrwać do grudnia. Dobro Polski się tu nie liczy tylko fakt, że prezes Trybunału kończy wtedy kadencję i oszołomy tryumfalnie zatkną wtedy swój sztandar na gruzach Rzeczypospolitej. Zasada teraz ku..wa MY! - obowiązuje i dla nich nic nie jest ważne.

 • Krytyk oszustów(2016-03-14 15:39) Odpowiedz 101

  Z ostatniej chwili: opinia KW dotarła do Sejmu parę minut po 15-tej, czyli po ponad 48 godzinach, piechotą około 20 minut. Oto pierwszy sukces opóźnienia.. Sukces panie Terlecki- marszałku Sejmu. Do roboty panowie i panie posłanki, ale najpierw OPUBLIKUJCIE wyrok TK z 9=go marca. Nie róbcie z Polski pośmiewiska!

 • Krytyk oszustów(2016-03-14 19:39) Odpowiedz 71

  ma racje i potwierdził to w TV (ok. 1 godz. temu ) pan Jaki, który uważa, ze sprawa z TK rozwiąże się w grudniu, kiedy skończy się kadencja prezesa Rzeplińskiego. Co za szczerość wiceministra. Jak tak PiS będzie dzialac to doprowadzi Polskę do prawdziwej ruiny, najpierw ruiny prawa a resztę dorobi za rok.

 • scoti(2016-03-14 20:56) Odpowiedz 40

  Komisja ekspertów jak od parówek i puszek.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama