statystyki

Komisja Wenecka: Osłabienie TK to zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa

11.03.2016, 16:05; Aktualizacja: 11.03.2016, 17:46
Komisja Wenecka o TK

Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny"źródło: PAP

Komisja Wenecka w wydanym komunikacie poinformowała w piątek, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

Reklama


Reklama


W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

"Jeden aspekt konfliktu, nieodłącznie powiązany z poprawkami, dotyczy wyznaczenia nadmiernej liczby sędziów do Trybunału" - głosi komunikat. Komisja Wenecka wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny". Dlatego dotyczące tego "poprawki zagroziłyby nie tylko praworządności, ale także funkcjonowaniu demokratycznego systemu".

W dalszej części komunikatu przypomniano, że 9 marca sam Trybunał Konstytucyjny uznał te poprawki za niekonstytucyjne i je odrzucił.

Rząd zaś ogłosił, że nie opublikuje tego orzeczenia - wskazała Komisja.

"Komisja Wenecka uważa, że tak bezprecedensowy ruch może dalej pogłębić kryzys konstytucyjny w Polsce" - napisano. W opinii stwierdzono, że TK "miał prawo zająć się tymi poprawkami, nie stosując ich w tym przypadku".

Odnotowano, że o opinię wystąpił w grudniu 2015 roku szef MSZ Witold Waszczykowski. W ubiegłym miesiącu w Polsce przebywała delegacja Komisji Weneckiej, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię.

W zakończeniu komunikatu przytoczono słowa sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda. "Opinia Komisji Weneckiej daje nam podstawy, by rozpocząć dialog z Polską, który będę kontynuował, kiedy odwiedzę Warszawę na początku kwietnia" - napisano.

Piątkowa dyskusja na temat Polski trwała 45 minut. Sprawa polskiego Trybunału jest jedną z wielu kwestii, którą zajmuje się Komisja podczas rozpoczętego w piątek posiedzenia. Dyskutowane są opinie dotyczące m.in. Francji i Rosji.

Wcześniej poinformowano, że opinia została przyjęta z poprawkami do projektu.

Ich treść nie jest znana, ale wcześniej sekretarz Komisji Thomas Markert wyjaśniał dziennikarzom, że w ostatnim czasie pojawiły się nowe wydarzenia, jak np. decyzja Trybunału Konstytucyjnego na temat nowelizacji ustawy z 22 grudnia 2015 roku i sugerował, że właśnie m.in. z tego powodu zostaną dodane poprawki.

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy.

Treść opinii jest dostępna pod adresem: http://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL-AD(2016)001-e.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Skoro ....(2016-03-11 16:50) Odpowiedz 123

  .... większości sejmowe, poprzednia i obecna, złamały Konstytucję, to logicznym następstwem Prezydent powinien rozwiązać parlament i pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy do tego doprowadzili !

 • StAAbrA(2016-03-11 16:55) Odpowiedz 812

  Komisja wenerycka , to lobbysta ponadnarodowej mafii . Umówmy się .

 • Domniemanie Konstytucyjności Ustawy złamał TK (2016-03-11 16:53) Odpowiedz 713

  W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Tylko nikt nie zauważył, że eskalacja zdarzeń zawsze następuje na skutek prowodyra. A prowodyr to TK+PO -udaja teraz jedynych sprawiedliwych. Dlatego więcej racji jest po stronie PIS , który się bronił przed psuciem Konstytucji przez PO-PSL gdzie 90% sędziów jest z ich wyboru. Tylko głupi by się na to zgodził.

 • Inspektor Pracy(2016-03-11 18:39) Odpowiedz 76

  Bzdura gdyż to nie TK a anty-=- TK. Istniał PO to tylko aby Platformersom zagwarantować ,że złodziejskie Ich Ustawy są zgodne z Konstytucją !! Oto Dowody i wywody: Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach z wcześniejszego wieku emerytalnego już po fakcie spełnienia przzez Nich lat pracy w tych warunkach ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości POwiedział:oświadczył" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce przy pomocy Oligarchów z TK nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać. !!!

 • Sprawiedliwy(2016-03-11 18:31) Odpowiedz 74

  Co na to arogancki Patryk Jaki? W świetle opinii ekspertów Komisji Weneckiej wychodzi on na zupełnego ignoranta. Jak taki pusty człowiek może być wiceministrem? Kawy i ciasteczek nie było widać na sali obrad TK.

 • Domniemanie Konstytucyjności Ustawy złamał TK(2016-03-11 16:55) Odpowiedz 511

  W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Tylko nikt nie zauważył, że eskalacja zdarzeń zawsze następuje na skutek prowodyra. A prowodyr to TK+PO -udają teraz jedynych sprawiedliwych. Dlatego więcej racji jest po stronie PIS , który się bronił przed psuciem Konstytucji przez PO-PSL gdzie 90% sędziów jest z ich wyboru. Tylko głupi by się na to zgodził.

 • Prawdy nie uda się Wam zbrukać(2016-03-11 22:52) Odpowiedz 43

  Proszę nie mylić Prawa z polityką. TK powstał za czasów Jaruzelskiego , SB Kiszczaka i był podczas PRL manipulatorem politycznym. Dziś to widać po Rzeplińskim.- były towarzysz. PZPR, który działa na rzecz POstkomuny. TTo wyborcy decydują (38%) kto rządzi ,a nie Ci którzy na wybory nie poszli. Rząd ma pełne wsparcie Polaków (większość wyborcza) i będzie robił swoje w myśl zasady. " Hieny ujadają , a karawana jedzie dalej". Konstytucja jest przez tych (pseudo TK) , którzy mieli jej chronić łamana tak jak opisywane jest i na tym forum. Kto pozwala ingerować w swoją Konstytucje obcym ten nie zasługuje na miano Polaka Obcy tylko patrzą własnych interesów, a Targowiców nie brakuje w Polsce i tak jest Polska suwerenność niszczona.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Bądź dobrej myśli. Jeszcze Polska nie zginęła(2016-03-12 08:15) Odpowiedz 23

  Wszystko co nasze oddali za kas(z)ę. Chcą zrobić wojnę domową by bronić swoich partykularnych interesów. Oby się nie przeliczyli "smętni panowie" z KOD, PO czy Nowoczesnej Kiedyś sprzedany naród wystawi im rachunek sumienia, tak jak za ostatnich wyborów i wtedy już się nie pozbierają, a ich media niemieckie nie zdołają prawdziwych Polaków przekonać.Tak się kończą prędzej czy później każde zdrady narodowe. Pozdrawiam

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama