statystyki

PiS złożył projekt nowelizacji ustawy o IPN

11.03.2016, 15:01; Aktualizacja: 11.03.2016, 15:01
PiS złożył projekt nowelizacji ustawy o IPN

PiS złożył projekt nowelizacji ustawy o IPNźródło: Materiały Prasowe

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy zmieniający zasady działania IPN. Instytutowi przyznane są m.in. dotychczasowe kompetencje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Projekt zakłada też poszerzenie zakresu badań IPN i zmiany w trybie wyboru prezesa IPN.

Reklama


Reklama


"Widzimy, że są potrzebne zmiany i korekty w funkcjonowaniu Instytutu. W szczególności chcielibyśmy, żeby IPN był wyposażony w skuteczniejsze narzędzia prowadzenia polityki historycznej. Chcemy, żeby całe instrumentarium IPN-u służyło budowaniu pamięci o polskich bohaterach, tożsamości" - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Projekt wprowadza m.in. nowy mechanizm prowadzenia poszukiwań szczątków osób, które straciły życie walcząc z totalitaryzmem. "Wprowadzamy możliwość prowadzenia tych prac w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania karnego. W przypadku odnalezienia szczątków ofiar w każdym postępowaniu będzie prowadzone śledztwo przez prokuratora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. To spowoduje, że procedury ekshumacyjne będą znacznie szybsze niż dotychczas, które były prowadzone w trybie administracyjnym" - powiedział Mularczyk.

Przy IPN zostanie stworzona baza materiału genetycznego ofiar represji totalitarnych, czy czystek etnicznych.

Projekt rozszerza zakres czasowy badań IPN. "Daje to IPN możliwość prowadzenia ekshumacji nie tylko o ofiary czasu po II wojnie światowej, czy w jej czasie. Dochodzimy aż do 8 listopada 1917 roku, czyli do czasów rewolucji, w wyniku której wielu Polaków straciło życie na Kresach" - podkreślił Mularczyk.

Zgodnie z założeniami, IPN ma być połączony z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Posłowie PiS proponują też zmianę trybu wyboru prezesa IPN. Miałby go wybierać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii kolegium IPN-u. "Chcemy dać większe kompetencje działania prezesowi IPN. Kolegium IPN-u będzie tworzyło 9 naukowców, przedstawicieli Sejmu, Senatu i prezydenta" - podkreślił Mularczyk.

Obecnie prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady Instytutu Pamięci, która zgłasza kandydata spoza swego grona.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • kALIF(2016-03-11 16:26) Odpowiedz 01

    BRAWO PIS Tak trzymać! Zamiast 20 tys. SB-ek dostanie 900zł JA BYM IM NIE DAŁ ANI GROSZA Obecnie państwo polskie na świadczenia dla byłych funkcjonariuszy służb PRL wydaje blisko 8 miliardów złotych.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Roth(2016-03-12 22:43) Odpowiedz 00

    Rozumiem ze Piotrowiczowi też zostanie zabranie.. będzie w sejmie społecznie odpracowywał grzechy?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama