statystyki

Prawo i Sprawiedliwość traci najważniejszego zagranicznego sojusznika. Amerykanów

autor: Radosław Korzycki10.03.2016, 07:29; Aktualizacja: 10.03.2016, 07:53
Sprawa Trybunału Konstytucyjnego i wojny podjazdowej rządu z sędzią Rzeplińskim bardzo niepokoi Waszyngton.

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego i wojny podjazdowej rządu z sędzią Rzeplińskim bardzo niepokoi Waszyngton.źródło: PAP

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego i wojny podjazdowej rządu z sędzią Rzeplińskim bardzo niepokoi Waszyngton.

reklama


reklama


Jak wynika z nieoficjalnych informacji DGP, nieformalnymi kanałami Amerykanie dają do zrozumienia, że zamieszaniem wokół TK może zająć się Kongres. Taka informacja została przekazana za pośrednictwem wysokich rangą wojskowych, którzy biorą udział w regularnych ćwiczeniach z Polakami.

Już miesiąc temu – w dość surowym jak na Amerykanów geście – trzech senatorów (w tym Republikanin John McCain, rywal Baracka Obamy w wyborach prezydenckich w 2008 r.) napisało list otwarty do Beaty Szydło. „Wzywamy Pani rząd do tego, aby potwierdził wierność podstawowym zasadom OBWE i UE, włączając w to poszanowanie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa” – czytamy w nim. Senatorowie mówili we własnym imieniu. Rząd Obamy dotąd oficjalnie nie zareagował, ale to się wkrótce może zmienić.

Politolog i znawca polskiej transformacji David Ost z Hobart and William Smith Colleges uważa, że – jak to określił – „mieszanka cynizmu i hipokryzji” w polskiej polityce może doprowadzić do kryzysu w relacjach Warszawy z USA. I szerzej, cichych dni w relacjach z pozostałymi liberalnymi demokracjami. Nowe polskie władze mówią o „silnym państwie” zamiast o „państwie prawa”. Taka retoryka jest do utrzymania w relacjach z Węgrami czy Turcją, ale nie Niemcami czy Wielką Brytanią.

Nasi amerykańscy rozmówcy przekonują też, że manipulacja przy Trybunale Konstytucyjnym to sygnał, że Polska przestała rozumieć się z Ameryką. Konsekwencje mogą być długotrwałe i nieodwracalne.

Pierwszą próbą sił Polski i USA będzie lipcowy szczyt NATO w Warszawie. – Nie sądzę, by doszło do jego odwołania. Przede wszystkim nie same Stany Zjednoczone o tym decydują, a w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli rozmów na ten temat na razie nie było. Poza tym byłby to bardzo długi proces, a do warszawskiego szczytu pozostały niecałe cztery miesiące – mówi Jerzy Maria Nowak, ambasador Polski przy NATO w latach 2002–2007 i dziekan Rady Północnoatlantyckiej, a w latach 80. szef polskiej placówki przy ONZ. – Musiałoby się stać coś naprawdę wyjątkowego, by przeniesiono szczyt, np. krwawo rozpędzone demonstracje – dodaje.

Ci, którzy sądzą, że spór wokół TK nie ma nic wspólnego z NATO, mylą się. Sojusz to nie tylko organizacja wojskowa, ale i klub, który uznaje te same wartości. – Kiedy byłem zastępcą szefa komisji negocjującej akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego, przygotowałem m.in. sześciostronicowy dokument, w którym musiałem dowieść, że Polska respektuje wartości zachodniego świata, demokrację i wolny rynek, w tym naturalnie konstytucyjną pozycję trybunału i rzecznika praw obywatelskich – dodaje ambasador Nowak.

Amerykanie mają proceduralne podejście do dyplomacji. Nie będą wchodzili w publicystyczne polemiki. Minister Waszczykowski obiecał USA, że rząd wsłucha się w werdykt Komisji Weneckiej. Teraz zmienia zdanie. – Ostentacyjna odmowa może grozić gwałtownym ochłodzeniem stosunków dwustronnych – mówi jeden z byłych amerykańskich dyplomatów, który zajmował się Europą Wschodnią.

Stany Zjednoczone mają dobrze rozwinięty system stopniowej perswazji. W dwustronnej dyplomacji mogą się pojawić naciski. Waszyngton w kolejnym kroku zapewne wyśle do Warszawy swoich przedstawicieli, których zadaniem będzie „wyjaśnianie sprawy”. – Pierwszym sygnałem było wysłanie do Polski „na rozmowy” byłego ambasadora w Warszawie Daniela Frieda – dodaje nasz rozmówca z USA.

– Jeżeli sytuacja miałaby się dalej pogarszać, Amerykanie mogą zacząć zniechęcać swoje instytucje finansowe i firmy do dalszego inwestowania i oceniania szans na powodzenie inwestycji w Polsce – stwierdza Nowak.

Sytuację może jeszcze pogorszyć zmiana w fotelu prezydenta USA. A szczególnie zwycięstwo Hillary Clinton. – Inwazja Rosji jest raczej niemożliwa. Prędzej Polska zaszkodzi sobie sama. Konsekwencją mogą być ciche dni w relacjach z USA. Do tego im więcej będzie porażek PR-owskich rządu, tym większa pojawi się presja na rozdawnictwo. Program 500+ to 8 proc. budżetu. Inwestorzy to widzą i bez cichej presji amerykańskich dyplomatów – podsumowuje nasz amerykański rozmówca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

reklama

  • dsf(2016-03-10 09:11) Odpowiedz 4016

    @up Szanowni Państwo Zapominacie o jednym. To nie Rzepliński 9 marca 2016 r. wyrzucił do kosza nowelizację ustawy o TK. Zrobił to Trybunał Konstytucyjny, a więc 10 na 12 sędziów uznało, że to bubel prawny brzydko pachnący zamachem na porządek konstytucyjny w naszym kraju. Wycieczki ad personam nie zmienią tego, że zgodnie z obowiązującą Konstytucją ten wyrok jest ostateczny i podlega opublikowaniu.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • windykaror(2016-03-10 08:26) Odpowiedz 3268

    Wie ktoś może jaki talmudyczny nakaz realizuje Rzepliński uporczywie pokazując się publicznie będąc nieogolonym ? Polski sędzia tak by się nie prowadzał, wygląda jak menel !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • obserwator(2016-03-10 10:10) Odpowiedz 2755

    dla wielu Polaków Rzepiński jest przegrany i nie powinien być już prezesem TK, gdyby miał choć trochę przyzwoitości i szanował swoich kolegów sędziów, to by zrezygnował

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • na zdjęciu:(2016-03-10 08:10) Odpowiedz 2438

    Król Andrzej Rzeplinski I

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Targowica(2016-03-10 09:31) Odpowiedz 2026

    może zająć się Kongres a może nawet sama caryca Katarzyna

  • Polak(2016-03-10 09:58) Odpowiedz 2022

    co tu się pisze jaki sojusznik, skoro nawet dla Polaków nie zniósł wiz, podczas gdy inni z UE już nie muszą prosić łaskawie, aby ich wpuścili do USA

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • hej, wy hycle niemieckie,(2016-03-10 11:03) Odpowiedz 1922

    a jak napiszę, że rzepliński to Rzyt, to puścicie? Wszystkie pola będą prawidłowo wypełnione?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • gość(2016-03-10 14:31) Odpowiedz 178

    Przeraża mnie poziom niektórych komentujących oraz stopień niewiedzy i wynikającego z niej niezrozumienia instytucji demokratycznego państwa, które wszyscy wspólnie jako Naród tworzymy.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • POlak(2016-03-10 11:19) Odpowiedz 1536

    Trybunał Konstytucyjny to esencja polskiego sądownictwa.. myślą, że są ponad prawem i ponad rządami. Działają na zlecenie i w myśl zasady, że zawsze znajdzie się paragraf. Bardzo ciekawe jest to że Trybunał Konstytucyjny, który powstał w komunistycznym państwie broni teraz demokracji :)

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Inspektor Pracy(2016-03-10 14:37) Odpowiedz 1017

    ...Powiem Ci w co zamienił zrobił Rzeplinski TK jako rzekomy organ Instytucji Demokratycznego Państwa? Onł udowodnił ,że nigdy TK nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ........Mamy raczej do czynienia z grupą Oligarchów utrzymującymi swoje statusQwo niż z reprezentantami najwyższych wartości. Oni nie chcą iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitów uważają że wówczas żyli by nędznie............. Dlatego są za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się stolców . A może by tak zmienić Konstytucje i zapisać ,że mogą pracować nadal ale tylko fizycznie na budowie w zimę? .........To przez tych wykształciuchów Naród wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można ukraść ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa przez nich na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji Rządowych. Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i wykształciuchów z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Wszyscy widzą jak roztrwoniono Ich składki. Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tym z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła? " Do kompetencji ustawodawcy należy stanowienie prawa odpowiadającego założonym celom POLITYCZNYM i gospodarczym oraz PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych (zob. wyrok z 3 listopada 1998 r., sygn. K 12/98, OTK ZU nr 6/1998, poz. 98).”. WYROK z dnia 21 lipca 2011 r. Sygn. akt K 23/08 W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Trybunał Konstytucyjny w składzie: […] Andrzej RZEPLIŃSKI – sprawozdawca […Czyli i Tusk okradając ludzi z wieku emerytalnego nawet wówczas jeżeli pracująć od 15 r zycia nie masz go szansy praktycznie skonsumować mieli racje -słowem dla celow POlitycznych mozna zabijać ,kraść i kłamać!

  • kasia(2016-03-10 12:27) Odpowiedz 714

    świetnie się składa. Amerykanom naszym przyjaciołom o to chodziło i znalazła się przyczyna i już nic nie muszą

  • Seer(2016-03-10 15:16) Odpowiedz 79

    No to kolejny rozbior! Targowiczanie zakodziali naprzod!

  • co oni wiedzą(2016-03-10 17:04) Odpowiedz 48

    A co Amerykanie czy Zachód z tego rozumieją. Oni myślą, że tu o demokrację chodzi a nie wiedzą i nie czują, bo niby skąd, że tu chodzi o polityczne ocalenie ludzi z III RP, która to postała za pomocą PRL, no i dobrze się im wiodła, dlatego mają o co się bić. A Amerykanie czy Zachód... Kiedyś Stalina też uważali za dobrego człowieka, wcześniej układali się nawet z Hitlerem, bo nie widzieli w nim żadnego zagrożenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • soltys(2016-03-10 19:45) Odpowiedz 34

    pis teraz buduje sojusz z wegrami bulgaria rumunia ha haa

  • prawnik - Szczecin(2016-03-11 08:08) Odpowiedz 30

    prof.zw. Jerzy Rzepliński, jest Prezes Trybunału Konstytucyjnego i tym samym sędzia. Jest też człowiekiem, który choćby i tej przyczyny zasługuje na szacunek. Jeżeli jeden matoł z drugim tego nie rozumie, bo nie nauczono go właściwego zachowania w domu, to przypomnę, że burak to ciągle burak, nawet jeśli wydaje mu się, że ukrywa się za ekranem swojego komputera. Prof. J.Rzepliński stoi na straży Konstytucji, a matoł jeden z drugim powinni być mu wdzięczni, gdyż Trybunał jest też ostoją demokratycznego państwa prawa. Szanujcie ludzi, Prezesa i szanujcie Trybunał. A wpisy nienawistne, złośliwe, obrażające, to można sobie darować.

  • Stan(2016-03-10 21:00) Odpowiedz 36

    Rzeplinski I komunistyczne lajdaki TK powinny byc zlikwidowane ! Rzeplinski nie jest ani sedzia ,ani profesorem,jest anypolskim lajdakiem na uslugach wrogow Polski ! To wyjatkowy POspolity przestepca !

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • antol(2016-03-10 15:51) Odpowiedz 30

    Uczyc sie,uczyc.Na nauke nigdy nie jest za pozno.

  • no tak(2016-03-11 02:08) Odpowiedz 11

    to bydle jest współpracownikiem cia

    Pokaż odpowiedzi (1)