statystyki

Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. noweli ustawy o Trybunale

09.03.2016, 08:28; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:29
Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. noweli ustawy o Trybunale

Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. noweli ustawy o Trybunale źródło: newspix.pl

Trybunał Konstytucyjny w środę o godz. 13 ogłosi wyrok w sprawie nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r. autorstwa PiS. We wtorek 12-osobowy skład TK zbadał skargi na tę nowelizację.

Reklama


Reklama


Nowelizację zaskarżyli: I prezes SN, posłowie PO, posłowie Nowoczesnej i PSL, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa.

Rozprawa rozpoczęła się o godz. 9. W TK nie stawili się przedstawiciele Sejmu, Rady Ministrów ani Prokuratora Generalnego. Według nich sprawa powinna być rozpoznana - tak jak przewiduje nowela - w składzie 13-osobowym oraz według kolejności wpływu skarg do TK.

Trybunał wysłuchał stanowisk skarżących oraz organizacji, które udział w rozprawie zgłosiły jako "przyjaciel sądu". Po południu - przed godz. 15 - rozpoczęła się faza pytań do uczestników postępowania.

Wiele pytań do skarżących nowelizację zadał wiceprezes TK sędzia Stanisław Biernat, który jest sprawozdawcą tej sprawy. Biernat pytał m.in. na czym polegała wyjątkowość procedury legislacyjnej przy uchwalaniu tych zmian w ustawie o TK.

"Proces ustawodawczy w przypadku ustawy o TK z czerwca 2015 r. trwał około dwóch lat, powołano podkomisję, która z mozołem pracowała nad każdym artykułem" - odpowiadał Borys Budka (PO) reprezentujący posłów Platformy. Tymczasem - jak dodał - projekt nowelizacji skierowano do pierwszego czytania 16 grudnia zeszłego roku, a zmiany uchwalono 22 grudnia.

Biernat odparł, że w przypadku ustawy o TK z czerwca 2015 r. procedura legislacyjna trwała dwa lata, ale "nie dlatego, że Sejm tak pracował, tylko także z powodu, iż przez długie tygodnie nic się nie działo".

"Nie przypominam sobie jednak innej ustawy ustrojowej, która przechodziłaby nowelizację w tak szybkim tempie" - ocenił Budka.

Wiceprezes TK zapytał też, co przeszkadzałoby, aby TK orzekał w tej sprawie na zasadach określonych w nowelizacji z 22 grudnia 2015 r. "Od strony logicznej i racjonalnej niewyobrażalna i nieakceptowalna jest sytuacja, że TK jednocześnie kontroluje daną ustawę i podejmuje czynności według tej ustawy. To jest zaprzeczenie podstawowej funkcji konstytucyjnej TK jako organu, który stoi na straży zgodności ustawy z konstytucją" - odpowiedziała reprezentująca I prezes SN mec. Małgorzata Wrzołek-Romańczuk.

Biernat wskazał, że ponieważ na sali nie ma przedstawicieli Sejmu, to "nie można zadawać takich pytań, które zwyczajowo zadaje się ustawodawcy". "Ale musimy sobie radzić w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy" - dodał.

Pytania zadawał także przewodniczący rozprawie prezes TK Andrzej Rzepliński. Pytał m.in. o skutki ewentualnego orzeczenia przez TK niekonstytucyjności nowelizacji. W odpowiedzi RPO Adam Bodnar ocenił, że wówczas Trybunał powinien funkcjonować w oparciu o zapisy ustawy o TK z czerwca 2015 r. w brzmieniu przed nowelizacją.

Szczegółowe pytania do uczestników rozprawy zadali także sędziowie: Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Piotr Tuleja.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Leo(2016-03-09 08:56) Odpowiedz 215

  WPolityce.pl można już przeczytać treść "wyroku" TK napisanego przez PO dla Pana Rzeplińskiego. Jakież to piękne!

 • Orzekanie bez mocy prawnej(2016-03-09 08:48) Odpowiedz 198

  Orzekanie w 12 osobowym składzie nie ma mocy prawnej. Tyle w tym temacie. Ustawa jest aktem prawnym, a na dziś wynika z niej ,ze powinno orzekać 13 sędziów (2/3 głosów.)

 • !3 sędziów , a nie 12(2016-03-09 08:56) Odpowiedz 177

  Władzą ustawodawczą jest Sejm, Senat i Prezydent . TK musi zachować się zgodnie z obowiązującą Ustawą (domniemanie konstytucji) . Na dziś to 13 sędziów wydaje orzeczenie głosami 2/3.____Orzekanie TK 12 sędziami nie ma mocy prawnej. Na nic swary , taki jest stan prawny na dziś i tyle.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • nk(2016-03-09 08:56) Odpowiedz 162

  Przypuszczam, że 2 sędziów nie podpisze się pod orzeczeniem i plan Rzeplińskiego legnie w gruzach.

 • windykator(2016-03-09 09:04) Odpowiedz 140

  TK już orzekł czy podwyższenie wieku emerytalnego jest konstytucyjne??

 • Helena(2016-03-09 09:17) Odpowiedz 114

  do @ Leo----------Czy to możliwe?! Tu Trybunał w zadumie radzi, a tam politycy Platformy wysyłają sobie... projekt orzeczenia jakie ma zapaść!------------------------------------------------------------------------------------------------------------------W imię sprawiedliwości i przyzwoitości, bez zbędnej zwłoki należy rozwiązać i zlikwidować TK w całości! A obecnych tzw. sędziów postawić przed Trybunał Stanu! Bez zbędnej zwłoki...

 • adam(2016-03-09 09:27) Odpowiedz 105

  Jak długo jeszcze gwiazdor i spółka będą drwic z Wyborców,Prezydenta,Rządu,Sejmu i Senatu ? Kiedy gwiazdor i spółka stana przed prawdziwym - polskim sądem za złodziejstwo waloryzacyjne-2012,za złodziejstwo z OFE,za nakaz pracy do śmierci ,itd ?

 • Radca(2016-03-09 09:28) Odpowiedz 95

  Nie można orzekać na podstawie przepisów, które właśnie się bada! To jest niezgodne z wszelkimi normami. Poza tym, przepisy te rażąco łamią wszelkie zasady. Pan Jarosław uchwalił gniota prawnego i to bez zastosowania vacatio legis i wmawia nam, że to jest świetna ustawa. Żadne pokrzykiwania nie zmienią wadliwości tej ustawy. Konsekwencje niestety mogą być opłakana dla nas wszystkich, ale Prezes o to nie dba. On dba o swoje interesy, nie o interesy Polski.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Leo(2016-03-09 09:47) Odpowiedz 63

  Do @ Helena. Wydaje mi się, ze Pan Rzepliński przesunie termin ogłoszenia wyroku. Musi dać sobie czas na "zmianę" uzasadnienia. Ano zobaczymy...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Doradca do Radcy(2016-03-09 10:38) Odpowiedz 30

  Tak jak nie może badać spraw w kolejności ich wpływu. Do kogo ta mowa. Jest to ewidentne łamanie Ustawy jako normy prawnej ,a tym samym naciąganiu (łagodnie mówiąc) konstytucji. To są zagrywki POlityczne i wszyscy o nich wiedzą . Nie mają nic wspólnego z obrona Konstytucji czy TK,. To jest "Pat Polityczny" ,a nie prawny. Prawnie to 13 sędziów orzeka - takie są fakty na dziś, a nie życzenia Rzeplińskkiego i jego "radców" broniących starego układu (brak lustracji i dekomunizacji wychodzi na wierzch). TK i Rzepliński są dziś mocno upolitycznieni. i to im nie słuzy .nikomu.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama