statystyki

ONZ: Syryjczycy powinni sami zdecydować o przyszłości prezydenta Asada

04.03.2016, 18:34
Syria

Syriaźródło: Bloomberg

Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura oświadczył w piątek, że kwestię przyszłości syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada powinni rozstrzygnąć sami Syryjczycy i nie należy podejmować decyzji za nich z wyprzedzeniem.

Reklama


Reklama


"Twierdzimy, że rozwiązanie powinno należeć do Syryjczyków. Czy nie powinniśmy pozwolić im decydować?" - mówił Mistura w rozmowie z telewizją informacyjną France 24, w odpowiedzi na pytanie dotyczące losu syryjskiego prezydenta.

"Dlaczego mielibyśmy mówić z wyprzedzeniem, co powinni powiedzieć Syryjczycy" - dodał.

Od tygodnia w Syrii obowiązuje kruchy rozejm wynegocjowany przez Rosję i USA. W ramach rozejmu nie zostały wstrzymane ataki prowadzone przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu i powiązanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra.

Tymczasem europejscy przywódcy podczas piątkowej telekonferencji powiedzieli prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że rozejm w Syrii musi być wykorzystany do zaprowadzenia w tym kraju pokoju bez prezydenta Asada. Obowiązujące w Syrii kruche zawieszenie broni "musimy wykorzystać jako pozytywną dynamikę, która pozwoli nam uzyskać impet w rozmowach, aby móc przejść od rozejmu do bardziej trwałego porozumienia i zmiany politycznej, w której nie będzie Asada" - podkreśliła przedstawicielka brytyjskiego premiera Davida Camerona. W wideokonferencji uczestniczyli też kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i premier Włoch Matteo Renzi.

Na początku tygodnia ONZ informowała, że chce wznowić rozmowy pokojowe w sprawie Syrii 9 marca.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • ert(2016-03-04 18:58) Odpowiedz 30

    Syryjczycy już wielokrotnie dali do wiadomości, że właśnie chcą Assada, i nikogo innego; jakiegoż cynizmu i hipokryzji trzeba, aby głosić tezę, żeby "bez Asada"...tfu.

  • Pan Murzyński - Filipiński(2016-03-05 00:55) Odpowiedz 00

    Jeżeli wierzyć Merkel to Syryjczycy obrazili się na Asada i postanowili zostawić go samego w kraju. Europa ma z tego powo*****oblem migracyjny. Myślę, że znalazłem pewne rozwiązanie sytuacji które zadowoli wszystkich: Należy niezwłocznie zaprosić Asada do Niemiec. Kiedy przyjedzie należy nadać mu status uchodźcy. Obrażeni Syryjczycy wrócą do swojego kraju, aby zostawić prezydenta samego wśród Niemców. Jeżeli to zadziała można powtórzyć manewr z rządem afgańskim, pakistańskim, itd.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama