statystyki

Szef BBN: Na 9 marca Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

04.03.2016, 11:15; Aktualizacja: 04.03.2016, 14:28
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.źródło: PAP

Na 9 marca prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował w piątek szef BBN Paweł Soloch. Udział deklarują wszystkie kluby parlamentarne: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 12 w BBN.

Reklama


Reklama


"Pierwsze spotkanie będzie poświęcone wskazaniu głównych problemów związanych z bezpieczeństwem kraju, aktualnych, podstawowych kwestii związanych z bezpieczeństwem Polski" - powiedział Soloch na konferencji prasowej.

Pan prezydent uznał, że ten termin jest najbardziej odpowiedni. Jesteśmy na parę miesięcy przed ważnymi wydarzeniami w kraju - szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży - dodał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent zaprosił na niejawne posiedzenie RBN przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju: marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, premier Beatę Szydło, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, ministra SWiA Mariusza Błaszczaka oraz szefów wszystkich ugrupowań politycznych w parlamencie - powiedział Soloch.

W posiedzeniu RBN wezmą udział także szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska oraz szef BBN Paweł Soloch.

"Chodzi o zbudowanie forum dialogu, na którym będzie możliwe wypracowanie możliwie ścisłego konsensusu. Chodzi o współpracę i wspólne definiowanie ewentualnych zagrożeń i wspólne podejście do spraw bezpieczeństwa kraju" - podkreślił szef BBN.

Soloch powiedział PAP, że zaproszenia na posiedzenie RBN zostały rozesłane w piątek przed godz. 11. Dodał, że posiedzenie rozpocznie się w środę o godz. 12 w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Poseł PiS Jacek Sasin powiedział PAP, że w posiedzeniu RBN będzie uczestniczył przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. "Jeszcze decyzji kto będzie reprezentował PiS na tym posiedzeniu nie ma. Ona zapadnie szybko i będziemy o tym informować" - podkreślił.

W posiedzeniu RBN weźmie udział szef PO Grzegorz Schetyna. "Czekaliśmy na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego siedem miesięcy, (...) jest bardzo wiele kwestii, które powinny być omówione podczas RBN. Jesteśmy też zainteresowani tym, jak wygląda skład Rady. Z pewnością Platforma Obywatelska będzie brała udział we wszystkich debatach, dyskusjach i posiedzeniach, które dotyczą istotnych spraw dla Polski" - zadeklarował w piątek rzecznik PO Jan Grabiec.

Jak dodał, jedną z takich spraw, która powinna zostać poruszona podczas spotkania RBN, jest lipcowy szczyt NATO, który odbędzie się w Warszawie. "Pytanie jak jesteśmy dyplomatycznie i pod względem negocjacji wojskowych sztabowców przygotowani do tego szczytu. To jest istotne z punktu widzenia konsensusu, który kiedyś funkcjonował w Polsce wszystkich sił politycznych, wokół najistotniejszych spraw dla Polski" - zaznaczył Grabiec.

Na posiedzeniu RBN pojawi się również lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział PAP, że jego ugrupowanie z zadowoleniem przyjmuje informacje o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego przez prezydenta. "Cieszymy się na to zaproszenie, oczywiście Paweł Kukiz pojawi się na tym spotkaniu, będzie reprezentował nasz klub, a przede wszystkim wszystkich obywateli" - dodał.

Na konferencji prasowej w piątek politycy Nowoczesnej zapewnili, że jeżeli przedstawiciel ich ugrupowania otrzyma zaproszenie na posiedzenie RBN, to weźmie udział w posiedzeniu. "Chętnie przedyskutujemy wszystkie bieżące kwestie, które są w kompetencji Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Uważamy, że koniecznie trzeba przywrócić normalny dialog w Polsce między opozycją a partią rządzącą" - podkreśliła posłanka Paulina Hennig-Kloska.

Także rzecznik klubu PSL Jakub Stefaniak powiedział PAP, że jeśli zaproszenie na posiedzenie RBN otrzyma przedstawiciel PSL, to oczywiście lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz będzie obecny na takim spotkaniu.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent zwołuje posiedzenia, określa ich tematykę, a także przewodniczy posiedzeniom.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Valdemort(2016-03-04 13:41) Odpowiedz 21

  ratunku, Unia i ta ********* Republika Wenecka ante portas, że nie wspomnę o opozycji, co nie chce mordę w kubeł. Na szczęście mam prezesa, od kiedy staje na tym idiotycznym taboreciku, to mu się przynajmniej sznureczki od poruszania nami już nie plączą.

 • dziadek (2016-03-04 14:15) Odpowiedz 20

  okres legowy gadających papug sie skończy - ! ! ! Bez prawa do posiadania broni, jesteśmy jak bydło ubojowe. Udowodnili to niemcy, łapali naszych dziadków jak krowy, pakowali do ciężarówek lub wagonów dla bydła i wywozili gdzie chcieli. Jak ktoś myśli że będzie inaczej to jest inny . .................................................................................................... Do wojny trzeba się przygotowywać, rodziny starać się zabezpieczyć przed głodem i mordem. Władze tego nie zrobią,bo to one będą nas mordować, każdy musi zadbać o siebie i o swoje.

 • Czy nie szkoda czasu i atłasu na takie pogaduszki (2016-03-04 17:32) Odpowiedz 10

  No proszę... Prezydent obudził się ze SNU,... pojeździł trochę na nartach ... i z nudy zwołuje BBN. Pogadają, pogadają ... a będzie tak JAK USTALIŁ już "po zastodolu" GURU PIS ... odpowiedzialny tylko przed Bogiem i Historią , ale jakby co, .... TO POSIEDZENIE SIĘ ODBYŁO. Będzie "OBIEKTYWNIE" ... ale i PO SWOJEMU.

 • szef na tle tej gwiazdy wyglada bosko(2016-03-04 14:40) Odpowiedz 00

  ....a 8 marca zwołał Międzynarodowy Dzień Kobiet

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama