statystyki

Sejm: Praca w nocy jest rekompensowana

autor: Łukasz Guza01.03.2016, 07:22; Aktualizacja: 01.03.2016, 07:56
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas posiedzenia Sejmu

Kancelaria wskazała, że VIII kadencja nie różni się pod względem organizacji pracy od poprzednichźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Jeżeli obsługa Sejmu lub jego organów wymaga świadczenia obowiązków poza normalnymi godzinami pracy lub w porze nocnej, zatrudnieni mają prawo do odbioru czasu wolnego albo wypłaty wynagrodzenia.

Tak wynika z odpowiedzi Kancelarii Sejmu na pytanie DGP dotyczące organizacji pracy w tej instytucji. Wiązało się ono z kontrolą, jaką w ubiegłym tygodniu w niższej izbie parlamentu rozpoczęła Państwowa Inspekcja Pracy. Nadzór został wszczęty na podstawie licznych doniesień (przede wszystkim medialnych) o przedłużających się posiedzeniach Sejmu (często w godzinach nocnych). PIP chce sprawdzić, czy w związku z tym przestrzegane są prawa pracowników administracyjnych, w tym przede wszystkim te dotyczące czasu pracy.

– Chodzi o zweryfikowanie m.in. tego, czy tacy zatrudnieni mają zapewniony co najmniej 11-godzinny odpoczynek dobowy oraz czy pracują w nadgodzinach, a jeśli tak – to czy otrzymują rekompensatę za ponadwymiarową pracę – tłumaczy Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie