statystyki

Komisja Wenecka krytykuje zmiany w TK. Rzecznik rządu: Będziemy się ustosunkowywać

28.02.2016, 09:15; Aktualizacja: 28.02.2016, 10:32

Rząd nie może nie stosować się do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Nowy polski Sejm doprowadził do jego niestabilności. Kiedy Trybunał jest traktowany w ten sposób, może dochodzić do nieprzestrzegania "praworządności, demokracji i praw człowieka" - takie wnioski w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym wyciągnęła Komisja Wenecka. Projekt jej opinii opisała "Gazeta Wyborcza".

Reklama


Reklama


Rzecznik rządu zapowiada, że będzie odpowiedź na krytyczne uwagi zawarte w projekcie opinii Komisji Weneckiej nt. zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Rafał Bochenek zwrócił jednocześnie uwagę w TVP INFO, że do mediów wyciekł projekt, a nie ostateczna opinia.

Jak mówił, jest to dokument roboczy, który został przesłany do MSZ w ramach dialogu z Komisją. "Zgłosimy nasze uwagi i zastrzeżenia. Postaramy się to zrobić jak najszybciej, zależy nam na tym by tę sprawę doprowadzić do końca i aby Komisja Wenecka mogła wydać rzetelną opinię" - powiedział Rafał Bochenek.

Do projektu opinii dotarła "Gazeta Wyborcza". W ocenie Rafała Bochenka zastanawiające jest, że publikacja dziennika w tej sprawie zbiegła się z demonstracją Komitetu Obrony Demokracji w Warszawie i że to akurat "Wyborcza" poznała szczegóły opinii.

Komisja Wenecka w swoim projekcie krytykuje zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone przez rząd PiS, pisząc m.in., że "Trybunał został zablokowany, co narusza podstawowe wartości". Według "Wyborczej" Komisja ocenia, iż Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament. Ponadto rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK. 

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.

Reklama


Źródło:x-news

Reklama

 • mądra(2016-02-28 11:20) Odpowiedz 163

  Politykę rządu RP oceniło pozytywnie wg sondażu TVP aż 88,4 % Polaków. I to jest najważniejsze. To Polacy głosowali za zmianami w kraju. Głosowali za różnymi zmianami oraz za zmianami w sądownictwie, bo aż 95 % Polaków w sondażu TVP źle oceniło pracę sądownictwa. Rząd RP realizuje prawidłowo wolę narodu. Oczekiwaniami są jeszcze bardziej zdecydowane zmiany. Dość skostniałego sądownictwa, niesprawiedliwości społecznej, zakłamania i donosicielstwa. Ocena Komisji Weneckiej to nieporozumienie.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Nie dla takiej TVP!(2016-02-28 12:46) Odpowiedz 312

  Tak tak super :) Według sondaży reżimowej i partyjnej TVP wykonanego wśród swoich. To i tak dziwne że nie ma 100% :) Nawet w czasach PRL nie było takiej propagandy jaka teraz wylewa się z ust "poprawnych" politycznie dziennikarzy. Szkoda czasu tego słuchać, a co dopiero oglądać.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • StAAbrA(2016-02-28 22:14) Odpowiedz 00

  Wycofać honorarium - za niewykonanie umowy , na przykład . Mało ? - macie pułk darmozjadów w tzw. Radzie Rozwoju i innych korytkach . Niech ruszą głową .

 • sa(2016-02-28 16:06) Odpowiedz 03

  Kuźmiuk o opinii Komisji Weneckiej: Nie możemy podporządkowywać się opiniom krzywdzącym Polskę.28.02.2016, 08:59; Aktualizacja: 28.02.2016, 11:04 POparciPSL ,UE, jakoś przez 8 lat nie przejmowali się demokracją,sprawiedliwością ,kolesiostwem, nepotyzmem,obsadzaniem partyjniactwa,pociotków wszędzie ,nieudaczników (żrących ośmiorniczki za nasze RP) i roznosicieli ulotek,gdzie tylko wlazło, do Rządu, UMG,Agencji, Spółek SP, za grubą kasę 10-20-50 tys bez obiektywnych fachowych ,uczciwych konkursów.Było na zasadzie, aby tylko komuś nabić kasę (koleś Donka za 200tys. do PKN Płock) , a lud mógł padać na pysk. Ci nowi zagalopowali się też , już wiele błędów popełnili , nie słuchając uwag ludu przy projektach ustaw.Machinalnie przegłosowywali , to jest nowe zagrożenie i zło (mieli dobrze słuchać ludzi), przez kolesi wepchanych bez żadnych konkursów !!!!!!(bez uzasadnienia ludowi kto ich wybierał,ponosi odpowiedzialność- za takie kwiatki zbrukane moralnie jak Kamiński do holdingu zbrojeniowego, Rogacki itp i dlaczego. Jaka jest ocena fachowości ,osiągnięć, doświadczenia (czy tylko w noszeniu ulotek),tych gości opłacanych z naszych pieniędzy RP. Ta komisja być może miała przed przyjazdem już przygotowany raport (pytanie retoryczne przez kogo ?!!!!).Czy przez tych co szykuje się zmuszenie do zapłaty rocznie za CIT-8 ok.46 mld, VAT ok.50-80 mld , aby nie pompowali przez kanał Luksemburg Cypr,Kajmany za 1-2%itp Dlatego wiele robią i krzyczą razem z tym kodem, który wiele ma sobie do zarzucenia z moralności (alimenty -dłużniki itp) .Ocena ta nam RP na pewno zaszkodzi , nie można lekceważyć .RP wymaga dobrej naprawy , nie chaotycznej , na oślep , kosztownej na przyszłość.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama