statystyki

Komisja Wenecka krytykuje Polskę. Szydło: Nie jest to opinia wiążąca

28.02.2016, 08:06; Aktualizacja: 28.02.2016, 08:17
Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło, PAP/Radek Pietruszkaźródło: PAP

Premier Beata Szydło, która była gościem Radia Maryja i Telewizji Trwam, pytana o przesłany polskiemu rządowi projekt opinii Komisji Weneckiej, poinformowała, że odniosą się do niego poszczególne resorty i instytucje (...) do części, które odnoszą się konkretnie ich zakresu działania. "My te uwagi prześlemy Komisji Weneckiej. Ustosunkujemy się do tego, zgłosimy swoje uwagi" - zapowiedziała premier, przypominając, że opinia KW zostanie wydana dopiero 12 marca. "To jest dopiero w tej chwili projekt opinii" - przypomniała.

Reklama


Reklama


"To jest rutynowe działanie Komisji Weneckiej, kiedy ona przed ogłoszeniem ostatecznej opinii stronie, z którą prowadzi dialog, przedstawia założenia projektu tej opinii - mówiła szefowa rządu. "I dzisiaj to wycieka do mediów. Ja myślę, że to pokazuje naprawdę intencje tych, którzy nakręcają złe emocje i nie zastanawiają się nad meritum sprawy, bo ja również chciałabym, żeby TK działał sprawnie" - dodała.

Pytana, na ile opinia Komisji będzie wiążąca dla Polski, Szydło odparła: "To jest opinia (...) Wiele państw było już w takiej sytuacji, jak my w tej chwili. (...) Powszechnie uważa się, że dotyczy to tzw. nowych państw UE, lubi się przytaczać w niektórych mediach przykład Węgier, które rzeczywiście miały taką okoliczność, że Komisja Wenecka odnosiła się do kwestii tam wprowadzanych ustawowych, ale i Francja była badana, (...) więc to nie jest tak, że jest wyjątek, rzecz szczególna. Po to jesteśmy W UE, po to są powołane instytucje europejskie, żeby one wydawały opinie, doradzały, kiedy jest to konieczne czy też wtedy, kiedy państwo członkowskie się zwraca z prośbą o taką opinię, tak jak myśmy się zwrócili" - powiedziała.

Według premier natomiast "nie jest to opinia wiążąca w tym sensie, że państwo musi ją wykonać, czy musi się do niej dostosować, ponieważ my jesteśmy suwerennym państwem". "Polska jest suwerennym państwem i władze polskie podejmują decyzje dotyczące naszych wewnętrznych sprawa suwerennie, kierujemy się interesem narodu na podstawie konstytucji, ustaw w procesie demokratycznym. (....) - powiedziała Szydło.

Jak dodała, "Komisja Wenecka doradza, poddaje pod rozwagę, a państwo, które taką opinię otrzymuje, podejmuje decyzje, czy te zalecenia wprowadza". "Oczekujemy oczywiście z zainteresowaniem na tę opinię, ale to, jakie będą decyzje, będziemy mogli powiedzieć po otrzymaniu ostatecznej opinii - podkreśliła premier.

Projekt opinii Komisji Weneckiej, datowany na 26 lutego jako pierwsza opublikowała w sobotę "Gazeta Wyborcza". Nie jest on dostępny na stronie Komisji, PAP nie udało się skontaktować z rzecznikiem KW. W sobotę projekt zaprezentowali dziennikarzom także politycy PO. Według Andrzeja Halickiego (PO), uwagi zawarte w projekcie "są bardzo poważne". "Można powiedzieć, że to jest jedna z najtwardszych opinii Komisji Weneckiej, jeśli chodzi o kwestię tzw. ustawy naprawczej" - oświadczył Halicki na konferencji prasowej. Jak mówił, Komisja wskazuje na paraliż TK, a "główną konkluzją jest wezwanie wszystkich organów polskiego państwa do bezwzględnego wykonywania orzeczeń TK".

W początkach lutego w Polsce na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego przebywała delegacja Komisji Weneckiej, która rozmawiała z prezydiami Sejmu, Senatu, prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem sprawiedliwości, sędziami TK oraz z RPO, SN, KRS i organizacjami pozarządowymi.

Szef MSZ zwrócił się do Komisji pod koniec grudnia ub.r. w związku z nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS. Zmieniła ona m. in. definicję pełnego składu TK (to minimum 13 na 15 sędziów - wcześniej 9), stanowi też, że orzeczenia pełnego składu zapadają większością 2/3 głosów, a nie zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków są wyznaczane w TK według kolejności wpływu. O zbadanie sytuacji wokół TK występowały też do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze.

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio mówił po powrocie z Polski, że pod koniec lutego gotowy będzie projekt opinii, który zostanie rozesłany do wszystkich członków Komisji oraz do rządów, które należą do Komisji, włącznie z rządem Polski. Na posiedzenie 11-12 marca w Wenecji, kiedy opinia ma zostać przyjęta, zostanie zaproszony przedstawiciel polskiego rządu.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • karolina(2016-02-28 10:22) Odpowiedz 126

  Nie jest wiążąca dla tych co chcą rządzić łamiąc Konstytucję.Doczekają się miedzynarodowej izolacji i pozostanie nam sojusz z Rosją i Białorusią. Ale za to marzenia mściciela zostaną spełnione.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Spiechowicz(2016-02-28 10:08) Odpowiedz 1113

  Gdzie była ta "komisja wenecka" jak w Polsce rządzili komuniści i złodzieje ?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • lepszy sort(2016-02-28 10:44) Odpowiedz 86

  Co nas obchodzi jakaś Komisja Wenecka-my mamy Wodza co nas obroni.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Marek112(2016-02-28 08:44) Odpowiedz 711

  Beata nie boć ignorantem ani zapatrzona swoja nie omylność .Przez Ciebie zrobią rewolucji w Polsce .Dasz paliwa dla KOD i UE skutki opłakane . Chyba ze o to Ci chodzi ? Tak sam jak głosowałaś 24 lipca 2015 z ustawę o rozszerzeniu bezprawnego (niekonstytucyjność) obowiązku szczepień („Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”)Polska będzie jedynym na świecie krajem, w którym chorobotwórcza, kalecząca i śmiercionośna szczepionka przeciw HPV będzie obowiązkowa.„Szczepionka Gardasil jest związana z co najmniej taką samą ilością poważnych powikłań, ile zgonów notuje się obecnie z powodu raka szyjki macicy”! Całe PIS głosowało za .

 • Niezgoda(2016-02-28 14:12) Odpowiedz 61

  Jakoś nie mogę znaleźć manipulatora tego artykułu. Gdzie jest opinia Komisji weneckiej, w GW? Powrotu do sitwy, wspieranej przez niemców, już nie ma, więc żadna opinia nic nie zmieni.

 • DuchŚwiątkowskiego(2016-02-28 11:16) Odpowiedz 64

  Dla komuchów NIC nie jest wiążące prócz USTAW ogłaszanych ich GENSEKIEM żoliborskim. Historia "dyktatury proletariatu" w praktyce doktora praw Leninizmu ze stalinizmem wzbogaconym faszy i nazi europeskim. To jest naprawdę EXTRA - sojusz Kaczafiego z ONRowcami i im podobnymi u których pałą zastępuje rozum.

 • Irena38(2016-02-28 11:02) Odpowiedz 46

  Kłamstwo i pójście w zaparte to domena głupców. Ciemny narodzie: Skoro na nich głosowałeś, więc masz co chciałeś.

 • aa(2016-02-28 10:37) Odpowiedz 48

  Przecież dla NICH wiążąca jest tylko wyłącznie opinia J. Kaczyńskiego. Gdyby nawet sam Pan Bóg huknął z nieba: "Łamiecie Konstytucję! Źle czynicie!" to by chyba miała miejsce tzw. reakcja według schematu, że to jest tylko jakaś opinia Pana Boga, albo, ze to... tylko świadczy o Panu Bogu! No bo przecież o Kaczyńskim nic nie może świadczyć, on jest teraz dla NICH najwyższym autorytetem. No i na tym polega teraz cały dramat...

 • KW nie widzi problemu u innych - to hipokryzja KW(2016-02-29 08:42) Odpowiedz 30

  Dziwi mnie post Karoliny i wiara w KW. (Wenecja) Włochy ,a tam walka ma śmierć i życie trwała rok albo i lepiej o sędziów TK i co ta KW zrobiła -NIC. Dziś USA walka o dożywotniego sędziego i co , i KW nie widzi belki w oku USA ,a widzi drewienko w oku Polski. . Trzeba się trochę puknąć w tą pustą lepetyne i zastanowić dlaczego? Polityka jest nie dla takich jak Karolina , którzy patrzą tylko na to co powie TVN I GW oraz nie bezstronna i lewacka (jak widać) KW. Świat jest bardziej skomplikowany niż się Karolci wydaje.

 • T1000(2016-02-28 11:45) Odpowiedz 23

  Pod Trybunał Stanu i do pierdla, kłamczucho!

 • surowa(2016-02-28 18:23) Odpowiedz 24

  jasne ale dobiorą wam się do dupy

 • bezwględny(2016-02-28 13:54) Odpowiedz 13

  Powoływanie się na suwerenność w tym przypadku przypomina powoływanie się bezdomnego z wyboru, brudnego obszarpańca, który śmierdzi i krzyczy że jest wolnym - owszem jest wolny, ale niech nie oczekuje współpracy i tego, że będzie wpuszczany do miejsc publicznych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama