statystyki

Politycy PO o porozumieniu UE z Wielką Brytanią. "To przede wszystkim sukces Donalda Tuska"

20.02.2016, 11:43; Aktualizacja: 20.02.2016, 12:06
Kompromis osiągnęli przywódcy 28 krajów Unii w drugim dniu szczytu w Brukseli.

Kompromis osiągnęli przywódcy 28 krajów Unii w drugim dniu szczytu w Brukseli. źródło: PAP

Większość polityków, uczestniczących w audycji "Śniadanie w Trójce", pozytywnie oceniło porozumienie, zawarte wczoraj przez Unię Europejską i Wielką Brytanię.

Reklama


Reklama


Porozumienie, mające doprowadzić do pozostania Brytyjczyków w Unii, przewiduje między innymi 7-letnie ograniczenia w wypłatach zasiłków dla obywateli z unijnych krajów, którzy w przyszłości przyjadą pracować do Wielkiej Brytanii. Zasiłki dla dzieci osób pracujących w krajach Unii mają być stopniowo zmniejszane do roku 2020.

Eurodeputowany Polskiego Sronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski zauważył, że ciągle nie wiadomo, czy Wielka Brytania pozostanie w Unii. Brytyjczycy zadecydują o tym bowiem w referendum. Kalinowski dodał, że porozumienie cofa niektóre unijne uzgodnienia traktatowe, dotyczące na przykład zasiłków na dzieci.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreślił, że porozumienie jest sukcesem polskiego rządu. Sprowadza się on do tego, że Polacy, którzy pracują w Wielkiej Brytanii, nie utracą nabytych praw. Brudziński dodał, że sukcesem jest też to, iż w sprawie porozumienia cała Grupa Wyszehradzka mówiła jednym głosem.

Zdaniem Rafała Grupińskiego z Platformy Obywatelskiej, umowa jest przede wszystkim sukcesem przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. To on doprowadził bowiem do zawarcia w krótkim czasie bardzo trudnego porozumienia. Grupiński podkreślił, że mieszkający w Wielkiej Brytanii Polacy będą chronieni tylko przez trzy i pół roku. Potem mogą stracić część świadczeń socjalnych. To samo będzie w innych państwach Unii.

Barbara Fedyszak-Radziejowska z Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że brytyjski premier David Cameron bronił w Unii interesów swego państwa. Także polski prezydent i rząd postrzega obecność w Unii jako realizację polskich interesów poprzez budowę sojuszy - powiedziała Fedyszak-Radziejowska.

Stanowisko polskiego rządu skrytykował natomiast wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka z Ruchu Kukiz'15. Jego zdaniem, Polska sprzedała interesy swoich imigrantów, którzy będą obywatelami drugiej kategorii w Wielkiej Brytanii i innych państwach Unii. W opinii Tyszki, rząd liczy na powstrzymanie wyjazdów Polaków zagranicę. Do tego jest jednak potrzebne zmniejszenie "klina podatkowego" i ułatwienie zakładania firm.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej powiedziała, że pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii będzie ważne dla bezpieczeństwa Polski. Jest to tym bardziej istotne, że zdaniem posłanki, prezydent i premier przegrali strategiczną walkę o utworzenie w Polsce stałych baz NATO. Bezpieczeństwo i spoistość Unii Europejskiej jest więc szczególnie ważne - podkreśliła Gasiuk-Pihowicz.

Kompromis osiągnęli przywódcy 28 krajów Unii w drugim dniu szczytu w Brukseli. Premier David Cameron ma dziś ogłosić datę referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • 'Nie kocham Brukseli. Kocham Wielką Brytanię'(2016-02-20 14:36) Odpowiedz 173

  To przede wszystkim sukces Camerona, który dla WB wywalczył to o czym inne kraje mogą tylko pomarzyć.Polityka UE to poltyka SZANTAŻU, a więc tak postąpił i Cameron, a na odchodne powiedział ______""Nie kocham Brukseli. Kocham Wielką Brytanię"______ Politycy Nowoczesnej i PO uczcie się od Camerona, a Tuskiem d-py ludziom nie zawracajcie bo to czysty populizm partyjny z Waszej strony.

 • lulek(2016-02-20 12:28) Odpowiedz 139

  Absolutnie ,porozumienie z wieklka brytania to zasluga Szydlo i PiSu ,Tusk sie nie liczy ta niemiecka gnida zawsze dzialala antypolsko i na niekorzysc naszego panstwa

 • POmroczność - stan umysłu leniżerii(2016-02-20 14:44) Odpowiedz 123

  ha, ha -David Cameron wyznaczył datę referendum ws. UE na 23 czerwca.-------------- "Nie kocham Brukseli, kocham Brytanię"------------------Jakby to powiedział Petru-bravo Kamerun!

 • Inspektor Pracy(2016-02-20 19:26) Odpowiedz 114

  Naćpany Tusk POwiedział Kocham Wielką Brytanie ,Kocham Brukselke --POlaków Mam za niewolników. Kocham SBków ,Kocham Milicje ,Kocham Wojskowych gdyz to Oni ochraniali mnie jak cpałem w hotelu spółdzielni Świetlik ale POtem publicznie też oświadczył" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzylł dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy!

 • ciekawski(2016-02-21 09:52) Odpowiedz 91

  nic innego nie mogą mówić, dla mnie to zapominiał powiedzieć że kocha Polskę i Polaków, mam wątpliwości czy kocha Polskę

 • Tusk i PO mają jeden kierunek myślenia ???(2016-02-21 11:26) Odpowiedz 82

  POprostu zabierać europejczykom zasiłki dla dobra kogo i czego ??? to jest pytanie zasadnicze.UE-ma w swiom statusie- ma wpisane--zasiłki dla wszystkich romów,którzy nie skalają się żadną pracą,lecz dla pracujących rodzin polskich zabrać.Tusk dokonuje cudów tak jak w Polsce z Pawlakiem dokonał cudu zasiewając niesprawiedliwość społeczną dotyczącą wcześniejszych emerytur i tak mężczyzn rocznik 1949-1953 zastopował wiekiem 60 lat do końca 2008r.a rolnikom dał 5-letni okres przejściowy,aby ten warunek mogli spełnić i otrzymać emerytury.Większość pracującą w war. szczególnych wysłał na śmietniki aby PO utracie pracy mogli przeżyć i tak PO 8 latach,nikt z elit nie zajął miejsca w tej sprawie.Wstyd i hańba dla takich ludzi co swoje POniewierają a cudze chwalą i POdpierają..

 • x(2016-02-22 07:42) Odpowiedz 62

  jedynym sukcesem tuska jest dobrze opłacana posadka w ue

 • Neo-BOLSZEWIKI z PIS ... potrafią tylko KŁAMAĆ(2016-02-20 18:15) Odpowiedz 410

  BEZSPORNY sukces TUSKA. I nic tu nie pomogą WYGIBASY słowne neo-BOLSZEWKÓW z PIS , ze jakoby i Oni mieli mieć w tym udział,. Niejaki min. Waszczykowski ... podobno tez "wywalczył" ... STAŁE bazy NATO w Polsce

 • Cliq(2016-02-21 04:11) Odpowiedz 48

  Sukces Tuska... no to prezes ma dzisiaj paskudny dzien.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama