statystyki

Amerykańska prasa: Oskarżenia o współpracę z SB od lat prześladowały Wałęsę

19.02.2016, 15:18; Aktualizacja: 19.02.2016, 15:48
Prasa

Media w USA o Wałęsieźródło: ShutterStock

 Amerykański dziennik "New York Times" przypomina, że oskarżenia o współpracę z SB przez lata prześladowały Lecha Wałęsę. Gazeta obszernie przedstawia fakty dotyczące dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka i zauważa, że sugerują one, iż były przywódca Solidarności był płatnym informatorem służb specjalnych w latach 1970-1976.

Reklama


Reklama


Autorka artykułu Joanna Berendt pisz jednak, że zakres tej współpracy mógł zostać wyolbrzymiony w ramach próby zastraszenia Lecha Wałęsy lub szantażu .

"Christian Science Monitor" opisując sprawę zarzutów wobec Wałęsy cytuje doktora Padraica Kenney'a z Uniwersytetu w Indianie. Naukowiec uważa, że postać legendy Solidarności będzie przedmiotem skrajnych ocen a oceny te będą bardziej związane z obecnym sporem politycznym niż z kontekstem historycznym.

Wiadomości o dokumentach dotyczących współpracy Lecha Wałęsy ze służbą bezpieczeństwa zamieściły też inne media, ale głównie w swoich serwisach internetowych. Są to w większości depesze agencji Reutera i Associated Press zawierające fakty dotyczące całej sprawy bez wartościujących komentarzy.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Czas wybielania(2016-02-19 16:12) Odpowiedz 30

    Wybielać można ściany ale nie donosy na najbliższych kolegów. Bolek to słaby człowiek który dobrowolnie za kasę zgodził się donosić na najbliższych kolegów do SB. Gorzej, bo takim słabym i zdemoralizowanym człowiekiem łatwiej jest później dowodzić i manipulować, o czym SB doskonale wiedziało i kto wie czy nie czuwało nad Bolkiem jako prezydentem, Jest to daleko prawdopodobne, Bolek szantażowany mógł wykonywać dalej polecenia SB. U Kiszczaka pracowali specjaliści od takiej roboty.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama