statystyki

Beata Szydło odpowiada Amerykanom: Dziękuję za troskę, ale to wewnętrzne sprawy Polski

14.02.2016, 19:35; Aktualizacja: 14.02.2016, 20:17
Beata Szydło

Przedstawicielka Polski podziękowała za troskęźródło: ShutterStock

Premier Beata Szydło odpowiedziała na list trzech amerykańskich senatorów zatroskanych o stan demokracji w Polsce. W grzecznych, ale stanowczych słowach wyjaśniła, że PiS naprawia błędy poprzedników, a zagraniczni politycy nie powinni ingerować w wewnętrzny spór. Jej zdaniem powstało nieporozumienie, spowodowane brakiem rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w naszym kraju.

Reklama


Reklama


Trzech amerykańskich senatorów: John McCain (republikanin) oraz Dick Durbin i Ben Cardin (demokraci) wystosowali list do szefowej polskiego rządu, w którym wyrazili zaniepokojenie działaniami, które - ich zdaniem - zagrażają niezależności mediów i Trybunału Konstytucyjnego oraz psują wizerunek Polski jako wzorca przemian demokratycznych.

Zdaniem premier Beaty Szydło, taka opinia to wynik braku wiedzy na temat zachodzących w Polsce zmian. "Chcę wyjaśnić zaistniałe nieporozumienie i przybliżyć Państwu fakty dotyczące działań mojego rządu" - napisała premier. Podkreśliła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje zmiany proponowane w kampanii wyborczej które - jak pokazuje wynik wyborów - poparła większość Polaków. "Wybrali program mojej partii i oczekują jego wdrożenia" - argumentowała premier.

Beata Szydło odniosła się do zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliła, że problem z Trybunałem wynika działań poprzedniego rządu, który - jak napisała premier - "w obliczu zbliżającej się porażki wyborczej, naruszając prawo konstytucyjne dopuścił się wyboru sędziów ponad przysługującą im liczbę miejsc". Zdaniem Beaty Szydło, działania te spowodowały zachwianie równowagi i uczyniły z Trybunału Konstytucyjnego element sporu politycznego. Premier podkreśliła, że posunięcia obecnej większości parlamentarnej miały jedynie na celu naprawę tej sytuacji.

Beata Szydło tłumaczyła też, że zmiany dotyczące mediów publicznych w niczym nie naruszają europejskich standardów, dotyczących publicznych nadawców. "Wprowadzane przez nas przepisy są próbą przywrócenia mediom publicznym w Polsce autentycznego charakteru apolityczności i bezstronności, który do tej pory był kwestionowany przez wiele środowisk w Polsce" - napisała premier.

Zdaniem premier Polska od 25 lat "buduje demokratyczne standardy państwa prawnego". A podstawą działania rządu PiS są "wartości konstytucyjne i poszanowanie prawa".

Przedstawicielka Polski podziękowała za troskę, jednak wypomniała senatorom, że USA zapewne nie życzyłyby sobie ingerencji zewnętrznych polityków w kontrowersje związane z wyborem następcy zmarłego niedawno sędziego Scalii.

Szefowa rządu zaprosiła amerykańskich senatorów do odwiedzenia Polski, żeby osobiście mogli przekonać się o stanie demokracji w naszym kraju.

Cały list premier do amerykańskich senatorów publikuje portal "wPolityce.pl".

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Reklama

 • kz(2016-02-14 21:35) Odpowiedz 178

  I to jest racjonalne i rzeczowe postawienie sprawy przez p. Premier

 • dziadek Franek(2016-02-15 07:52) Odpowiedz 113

  Całe zamieszanie robi pewnie Siko rski i jego żona Apel balm ... dwoi się i troi, ale na próżno...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • bolek(2016-02-15 07:00) Odpowiedz 110

  Wszyscy co piszą negatywnie o działaniu pani Premier niech wyjadą do Ameryki. Tam jest dopiero demokracja. Jeden sędzia umarł a problem ma całe społeczeństwo.

 • Gazda(2016-02-15 08:23) Odpowiedz 111

  Tak ! zaczyna mnie to naprawdę denerwować ,,Widać jak do tej pory była traktowana Polska i Polacy ! Jak niewolnicy !!!! Mieliśmy smycz na której mogliśmy biegać !!! Czy to jest normalne w Demokratycznym kraju aby jakieś łachy z każdej strony pouczali nas co mamy robić ??? Jest jeden znaczący błąd w polityce ostatnich lat (może nawet to było celowe ) Brak przekazu Historycznego.. Naszego Kraju na Świecie !! Co zawdzięcza nam Europa i jakie krzywdy doznała Polska od Naszych pseudo przyjaciół !!! Z KAŻDEJ STRONY NASZYCH GRANIC !!! Nie będę się odnosił tylko do pani premier czy prezydenta ,,ale do ogółu siedzących za nasze pieniądze w ławach poselskich !! Przestańcie każdemu się kłaniać kto was chce kopnąć w Du.....ę !!! Godności i Honoru !!!!

 • windykator(2016-02-15 08:18) Odpowiedz 100

  Pamietam jeszcze czasy kiedy mozna bylo przeczytac ciekawe artykuly np. w BBC na temat fikcyjnej demokracji w USA gdzie rzadzi oligarchia finansowa a nie zaden lud.------------------------------- Oligarchia ta kontroluje korporacje,media, politykow,sady i instytucje tzw.miedzynarodowe z siedziba w Ameryce.Siega ona takze do Europy.

 • X(2016-02-14 22:10) Odpowiedz 715

  Durne babsko

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • T1000(2016-02-14 23:19) Odpowiedz 515

  No to Szydło pokazała Amerykanom faka. Głupota tej władzy zaczyna przewyższać Himalaje. Ale to tylko przyspieszy upadek tych dyletantów-arogantów.

 • greg(2016-02-15 20:03) Odpowiedz 41

  Pani premier sterowana przez prezesa obrasta w piórka coraz częściej posługując się kłamstwami i pokazując zachodowi środkowy palec. Już w latach 80-tych XX wieku komunistyczny propagandysta -Urban na krytykę tego co się dzieje w PRL-u wysyłał śpiwory dla bezdomnych w Nowym Yorku. Wtedy amerykanie byli naszymi klasowymi wrogami, obecnie zdaje się stoimy po jednej stronie. Szkoda, że premier Szydło tak mało dyplomatycznie odpowiedziała senatorom przyjaznym Polsce.Jakie pomysły ma prezes, co to za polityka i do czego ma prowadzić?

 • T1000(2016-02-15 07:46) Odpowiedz 212

  No to Szydło pokazała Amerykanom faka. Głupota tej władzy zaczyna przewyższać Himalaje. Ale to tylko przyspieszy upadek tych dyletantów-arogantów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama