statystyki

Macierewicz: Wspominając bohaterstwo Cichociemnych trzeba przypomnieć Kuklińskiego i ofiary Smoleńska

13.02.2016, 16:22; Aktualizacja: 13.02.2016, 16:22
Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających pierwszy zrzut Cichociemnych.

Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających pierwszy zrzut Cichociemnych. źródło: PAP

Blisko 75 lat temu w Dębowcu na Śląsku pierwszy raz na terytorium obecnej Polski lądowali Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej. Był to jednocześnie pierwszy zrzut spadochroniarzy do zajętej przez hitlerowskie Niemcy Europy.

Reklama


Reklama


Dziś w Dębowcu z tej okazji odbyły się uroczystości w których wziął udział minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON w swoim przemówieniu zaznaczył, że wspominając bohaterstwo tych, którzy tam wylądowali, musimy także przypomnieć bohaterstwo tych, którzy polegli w późniejszych latach walki o niepodległość. Szef MON wymienił tutaj ludzi, którzy zginęli niemal 6 lat temu pod Smoleńskiem, a także pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Minister Macierewicz skierował swoje słowa także do komandosów jednostki specjalnej GROM, którzy są spadkobiercami tradycji Cichociemnych. Powiedział, że są doskonale wyszkoleni i mają na sobie nie tylko obowiązki bojowe, ale też obowiązek przekazywania najwyższych wartości patriotycznych.

Elitarną jednostkę "cichociemnych" tworzyli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przeznaczeni do zadań specjalnych. Początkowo odlatywali do Polski z bazy pod Londynem, a od 1944 roku z Brindisi we Włoszech. W zrzutach, które odbywały się od lutego 1941 roku do grudnia 1944 roku, uczestniczyło 344 skoczków, wśród nich 28 kurierów i 316 żołnierzy.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • bartek(2016-02-13 17:25) Odpowiedz 83

    ta kosmata persona non grata w moim domu znow robi z siebie wariata,myli ofiary katastrofy z polegly mi czyli zamordowanymi,tego co ma we lbie nie da sie wyleczyc-czy to strata?szczerze watpie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • greg(2016-02-13 19:34) Odpowiedz 82

    Osoby , które zginęły w katastrofie smoleńskiej poniosły tragiczną śmierć nie w walce o niepodległość Polski, tylko w darmowej choć państwowej wycieczce do miejsca sowieckiej zbrodni. To była niespotykana tragedia w historii wypadków komunikacyjnych. Zginął kwiat polskiej inteligencji i polityki. Nie można jednak mówić o ich bohaterstwie.Powstała ostatnio podkomisja ministra Macierewicza ma za zadanie udowodnić martyrologię tego zdarzenia.

  • KALIF(2016-02-13 20:06) Odpowiedz 52

    DO KACAPÓW „Ci, którzy rządzili po 1944 roku przejęli władzę na trupach polskich elit, polskiej inteligencji. Większość dowódców AK-owskich i NSZ-owskich została wyeliminowana. Kto miał obalać w Polsce komunizm, skoro ich wymordowano? Przy Okrągłym Stole siedziały elity postsowieckie. Do tego dochodził silny aparat propagandowy. Ci, którzy chcieli innej Polski zostali stłamszeni” W PRL wytresowano nowe elity, elity trwania, a Polsce trzeba elit działania. Stypendia zagraniczne dostawali ci, którzy byli spolegliwi, albo dawali nadzieję, że się ich uda zmiażdżyć. Hardy dostawał w łeb. Tresowało się niewolników w prosty sposób: ktokolwiek wykazał inicjatywę, był karany. Promowano miernotę”

  • Kmicic(2016-02-13 17:21) Odpowiedz 41

    Kuklinowski to ciemna postać w historii

  • patryjota(2016-02-13 17:50) Odpowiedz 42

    popieprzony duda i jeszcze wiekszy szaleniec macierewicz wywolaja wojne a po tym beda spirdalac tak jak popieprzone e lity w 1939 nie oddamy ani jednego guzika ciekawe czym przyszyje macirewicz teraz swoje guziki jak ruski dobierze mu sie do dupy

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • KALIF(2016-02-13 20:12) Odpowiedz 42

    NASZ WÓDZ JÓZEF PIŁSUDSKI MAWIAŁ BIĆ SKUR.....ÓW

  • KALIF(2016-02-13 20:18) Odpowiedz 43

    W POLSCE sTALIN ZOSTAWIŁ 55 tys. kacapów tzw POP-ów do pilnowania moskiewskich interesów [oni nigdy nie powrócili do sowietów ONI SĄ WŚRÓD NAS

  • O tych BOHATERACH ... cicho, sza, sza ....(2016-02-13 23:08) Odpowiedz 32

    Wspominając i tych, którzy zginęli w Smoleńsku, należy również wspomnieć i o TYCH " BOHATERACH" (sic!) neo-BOLSZEWIKACH z PIS, którzy w tym dniu "spieprzali" jak tylko było możliwe ... z Katynia do Polski, zamiast pojechać na nieodlegle przecież miejsce KATASTROFY w Smoleńsku ... będąc posłem RP .

  • jinx(2016-02-13 22:18) Odpowiedz 31

    tak w kraju będzie ,jak za polityką będą stali ludzie ,którzy żyją tym co pamiętają ,a co wyniosło ich na szczyty władzy.Komuna,strajki,kartki ,zomo ,i walka z tym,ale to było 30 lat temu!Świat poszedł do przodu , a my dalej rozpamiętujemy i rozdrapujemy rany .nie potrafimy oddzielić tego co było od twardej rzeczywistości.prawda jest taka , że z dziadami nikt się nie liczy.Mowa że USA nas obroni jest naiwne,a opieranie strategii obronnej na tym to głupota! Ameryka nigdy nic nikomu nie dała za darmo!!! Zarobiła na 1 i 2 wojnie tyle że stała się potęgą.Może warto uczyć się od nich???

  • tylko polska krew(2016-02-13 18:07) Odpowiedz 33

    Brawo! Kukliński bohaterem i patronem solidaruchów,którzy ograbili i grabią dalej polski naród,nadaje się Mówię wam Rodacy, Macierewicz, Kaczyński to jedna strona tego samego medalu,druga to PO, Nowoczesne Kukizy Razem,PSLe i różne duperele.To jest jedna i ta sama banda

  • Ted(2016-02-14 09:51) Odpowiedz 11

    ZDRAJCĘ KUKLIŃSKIEGO STAWIAJĄ NA PIEDESTAŁ?