statystyki

Bilans środowiska za rządów PO-PSL nie uchroni przed unijnymi karami

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.02.2016, 07:34; Aktualizacja: 10.02.2016, 07:55
Bilans w Ministerstwie Środowiska

Bilans w Ministerstwie Środowiskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

585 – tyle zaległych aktów prawnych naliczył minister środowiska Jan Szyszko w swoim resorcie. Tak wynika z przedstawionego przez niego bilansu rządów koalicji PO-PSL. Na razie jednak urzędnicy nie spieszą się z nadrabianiem zaległości

– W pierwszej kolejności rząd powinien zająć się wdrożeniem zaległych dyrektyw unijnych. Ich brak może skończyć się dla Polski dotkliwymi karami finansowymi czy odebraniem środków unijnych z nowej perspektywy – uważa Mariusz Orliński, adwokat z Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Chodzi np. o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości powietrza.

– Komisja Europejska wniosła przeciwko Polsce skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie przekroczenia stężeń pyłu PM-10. Normy tej w Polsce nie realizujemy od 10 lat – mówi Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth. Ponadto zgodnie z dyrektywą w razie przekroczenia poziomu szkodliwych pyłów marszałkowie województw są zobowiązani do opracowania planów ochrony powietrza. – Unijne przepisy wskazują, że działania określone w planie powinny być podejmowane niezwłocznie, ale takiego wymogu nie ma w polskim prawie. W efekcie przedsięwzięcia rozkładane są na lata i nie przynoszą szybkich rezultatów. Dlatego taki zapis powinien zostać również implementowany do polskiego prawa, ponieważ już jesienią te plany powinny zostać przez marszałków aktualizowane – wyjaśnia Małgorzata Smolak.

Z kolei implementacja przepisów ramowej dyrektywy wodnej powinna zostać poprawiona. W listopadzie 2015 r. KE zwróciła się do Polski w tej sprawie. – Zarzuty dotyczą głównie kwestii wielkoskalowych prac konserwacyjnych w korytach rzek oraz nieosiągnięcia dobrego stanu ekologicznego wód do roku 2015 – mówi Małgorzata Smolak.

– W trakcie kampanii wyborczej PiS nagłaśniał problem wysychania rzek. Resort jak najszybciej powinien więc skupić się na opracowaniu nowego systemu zarządzania wodami. Jak się okazuje, problem suszy jest bowiem aktualny i coraz bardziej dla Polski dotkliwy – uważa Mariusz Orliński.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie