statystyki

Bazarowy problem Łukaszenki. Drobni przedsiębiorcy protestują przeciwko zaostrzeniu przepisów

autor: Michał Potocki03.02.2016, 07:17; Aktualizacja: 03.02.2016, 07:51
Białoruś Łukaszenka

Białoruscy drobni przedsiębiorcy protestują przeciwko zaostrzeniu przepisów, które wprowadzono m.in. ze względu na kryzys gospodarczy.źródło: ShutterStock

Ipesznicy zapowiadają na 15 lutego wielkie manifestacje w Mińsku. I nie są bez szans. Białoruscy drobni przedsiębiorcy protestują przeciwko zaostrzeniu przepisów, które wprowadzono m.in. ze względu na kryzys gospodarczy. Władze w Mińsku bardziej liczą się z ipesznikami – jak nazywa się tu prywatną inicjatywę – niż z opozycją polityczną. Stowarzyszenie Perspektywa, które ich reprezentuje, należy do najsilniejszych niezależnych organizacji na Białorusi.

W poniedziałek w mińskim hotelu „Piekin” odbyło się forum drobnych przedsiębiorców, już drugie w tym roku. Do stolicy zjechało ponad tysiąc osób, więcej niż liczyła największa manifestacja opozycji przed wyborami w 2015 roku. Na imprezę zaproszono też przedstawicieli rządu, choć trudno się spodziewać, by Ci z entuzjazmem słuchali kolejnych mówców. Szef Perspektywy Anatol Szumczanka ostrym tonem żądał od władz rezygnacji z wprowadzonych 1 stycznia zmian. – W tym momencie naszemu biznesowi grozi całkowita likwidacja. Chcielibyśmy spotkać się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. W 2007 roku takie spotkanie już się odbyło i osiągnęliśmy wzajemne zrozumienie – mówił.

Ipesznicy boją się o swój los ze względu na prezydencki dekret nr 222, który zaostrzył zasady drobnego handlu. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy towarów przemysłu lekkiego pochodzących z państw Unii Celnej (czyli głównie z Rosji) muszą być w stanie wylegitymować się listami przewozowi. Problem polega na tym, że rosyjscy dostawcy często odmawiają wystawiania takich dokumentów albo przedstawiają fałszywe papiery. Ofiarą padają Białorusini, którzy od 1 stycznia muszą się liczyć z konfiskatą towaru i wysokimi karami. Od nowego roku handel na targowiskach został niemal sparaliżowany.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie