statystyki

Rafalska: Inwestowanie w polskie rodziny zawsze jest opłacalne

02.02.2016, 12:11
Rafalska: Inwestowanie w polskie rodziny zawsze jest opłacalne

Rafalska: Inwestowanie w polskie rodziny zawsze jest opłacalneźródło: PAP

"Często pada takie pytanie: czy stać nas na finansowanie programu +Rodzina 500 plus+? (...) Państwa polskiego nie stać na tolerowanie dalszej sytuacji związanej z demografią i polityką ludnościową. Trzeba instrumentów śmiałych i odważnych. Skoro poprzednia ekipa budowała najdroższe w Europe autostrady, to my dzisiaj mówimy, że musi nas stać na politykę rodzinną. Polityka rodzinna jest polityką, która zawsze będzie kosztowała budżet państwa. My dzisiaj inwestujemy w bardzo opłacalną, o dużej stopie zwrotu inwestycję: w polskie rodziny" - powiedziała.

Reklama


Reklama


Dodała, że próg ukończenia 18. roku życia "jako moment, w którym tracimy uprawnienie do pobierania świadczenia wychowawczego, jest progiem utrzymanym i niezmiennym". "Każde wydłużenie okresu wypłacalności świadczenia 500 plus powodowałoby wzrost kosztów. Ta granica wieku jest stosowana (...) w innych krajach. Są nawet kraje, w których w 16. roku życia kończy się wypłata tego świadczenia" - powiedziała.

Zaznaczyła, że świadczenie będzie przysługiwało temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. "W przypadku naprzemiennej opieki, tam gdzie jest program wychowawczy, wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do ilości dni, w których rodzicie sprawują nad tym dzieckiem opiekę" - zaznaczył.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • 500+(2016-02-02 13:38) Odpowiedz 23

    Ludzie mają problem żeby dostać się z chorym dzieckiem do lekarza. Do specjalistów typu kardiolog, dziecięcy okulista czeka się od 7 miesięcy do ponad roku. Czyli dziecko, mające problemy ze wzrokiem ma chodzić w takim stanie do szkoły i nikogo to nie obchodzi. Państwo nie jest w stanie zapewnić opieki zdrowotnej dzieciom już narodzonym, a co dopiero gdy ich przybędzie?! Dlatego rozdawnictwo 500+ a konto rodzenia dodatkowych dzieci w kraju, gdzie nie ma podstawowych warunków dla utrzymania prawidłowego rozwoju dziecka, jest bez sensu. Odpowiedzialni rodzice i tak nie zdecydują się na zwiększenie ilości dzieci, natomiast patologia i kombinatorzy, zdecydowanie tak.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama