statystyki

Brytyjska prasa o spotkaniu Cameron - Tusk. "Należy wzmocnić hamulec bezpieczeństwa"

01.02.2016, 09:57
Wczorajsza kolacja Cameron - Tusk nie zakończyła się przełomem

Wczorajsza kolacja Cameron - Tusk nie zakończyła się przełomemźródło: PAP

Europa dziś na pierwszych stronach niemal wszystkich dzienników. Wczorajsza kolacja Cameron - Tusk nie zakończyła się przełomem.

Reklama


Reklama


Dzienniki na Wyspach zgadzają się, że zegar tyka. Brytyjski premier chce jak najszybciej wynegocjować nowy kształt relacji z Unią - między innymi tak, by móc odciąć unijnych imigrantów od części świadczeń. Mówi się, że Wspólnota nie godzi się na stały mechanizm, ale proponuje rozwiązanie tymczasowe: tzw. hamulec bezpieczeństwa.

"Premier ma dwadzieścia cztery godziny" - to tytuł z pierwszej strony "Timesa". Dwadzieścia cztery godziny na to by dogadać się z Europą. Inaczej "szanse na wczesne referendum topnieją" - ostrzega Guardian. A David Cameron chciał je zorganizować jak najszybciej, być może już w czerwcu. Tymczasem wszystkie dzienniki wybijają dziś dwa słowa wypowiedziane przez szefa KE po wyjściu z kolacji: "no deal", nie ma porozumienia. "To sprawiło nawet ze jeden z byłych członków rządu oświadczył , ze Wlk. Brytania zmierza ku wyjściu ze Wspólnoty" - czytamy w "Timesie".

Część komentatorów zwraca też jednak uwagę na sygnały pozytywne. "Kancelaria wydała interesujące oświadczenie, w którym czytamy, ze Komisja zgodziła, że się już teraz Wlk. Brytania spełnia kryteria, by uruchomić hamulec na zasiłki. Potrzebujemy szczegółów, ale to wygląda na zwycięstwo Camerona" - mówił w poniedziałek rano w BBC Tom Nuttall, komentator tygodnika "The Economist". To sprawia, że "Financial Times" wyłamuje się z dominującego tonu i pisze o "rosnących szansach na porozumienie".
Tak zwany hamulec bezpieczeństwa pozwalałby na tymczasowe odcięcie imigrantów od świadczeń. Państwo członkowskie musiałoby jednak najpierw udowodnić przed Brukselą, że jego instytucje są przeciążone i nie radzą sobie z napływem ludzi. A, według zarysu propozycji, ostateczną decyzję musieliby podjąć wszyscy członkowie. Zdaniem "Financial Times", ale też "Daily Telegraph" oświadczenie wydane przez kancelarię premiera po spotkaniu sugerować może, że istnieje wola polityczna, by po wprowadzeniu owego mechanizmu sprawić, iż Londyn będzie mógł z niego skorzystać od razu.

W komentarzu redakcyjnym "Times" chwali pomysł hamulca bezpieczeństwa. Dziennik pisze, ze mógłby on liczyć na poparcie Niemiec, Szwecji czy Włoch, które w wyniku kryzysu uchodźczego wiedzą, jakie to uczucie, gdy instytucje muszą sobie radzić z gwałtownym napływem ludzi.

Ale "Guardian" studzi nastroje. "Eurosceptycy już odrzucili te propozycje argumentując, że w znikomym stopniu przyczynią się one do zmniejszenia napływu potencjalnych pracowników, szczególnie, że Wschodniej Europy" - czytamy w gazecie.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • cesa(2016-02-01 12:37) Odpowiedz 30

    Przecież Tusk stracił wiarygodność już bardzo dawno temu więc to żadna nowość , ze nikt nie chce się z nim porozumieć. I bardzo dobrze. Za błędy trzeba płacić. -Gdzie pojawi się, tam znika normalność. Taki jonasz, pechowiec. I po UE.

  • dziadek Franek(2016-02-01 12:17) Odpowiedz 20

    Tusk "był dobry" tylko w Polsce gdzie miał kłamstwo za sobą - kłamstwa propagandy gazet i TV. W porównaniu z Cameronem jest cienki intelektualnie, cienki jezykowo ( w EU ma wszystko napisane, a oświadczenia są krótkie). W UE wszyscy wiedza ze to szpieg Merkel jest, wytykają mu to na każdym kroku ( U tube). Tak jak był malowanym plemielem w Polsce, tak jest malowanym w EU. To mało wartościowy człowiek jest.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama