statystyki

Prawda - mroczny przedmiot pożądania wyborców [FELIETON]

autor: Karolina Lewestam29.01.2016, 09:54; Aktualizacja: 29.01.2016, 10:11
KOD manifestacja

"Do kitu z takim dojrzewaniem, gdzie człowiek się skrobie do wyjścia z jaskini, odrzucając po drodze tak TVN, jak i telewizję Republika, w dobrej wierze zmierzając ku Prawdzie – a potem zastaje tylko chaos."źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Najważniejsze historie świata to opowieści o dojrzewaniu. Na przykład „Harry Potter”. Ale też opowieść Platona z dialogu „Państwo”, w której ludzie (opowiada Sokrates) od dziecka siedzą w głębokiej jaskini, skuci tak skutecznie, że mogą jedynie patrzeć na jej tylną ścianę. Na tej ścianie zaś widzą cienie – cienie cieni prawdziwych rzeczy. Do głowy tym więźniom nie przyjdzie, że są więźniami, a już na pewno nie można ich przekonać, że cień kota nie jest prawdziwym kotem, a smętny poblask jaskiniowego ognia nie jest słońcem. Dojrzeć to tyle, co zrzucić kajdany i wypełznąć z jaskini do świata rzeczy prawdziwych; dać się oślepić słońcu i zacząć głaskać prawdziwe koty. Dojrzeć to zamienić pozór na prawdę.

Prawda – to ona stanowi dziś mroczny przedmiot pożądania wyborców. W Polsce, choć nie tylko u nas, spór polityczny jest dziś głównie napędzany demaskowaniem cieni jako cieni. Kto (bardziej) kłamie w kwestii uchodźców: Angela Merkel czy PiS? Czy nasza tymczasowa zachodnioeuropejskość jest jarzmem, czy wyzwoleniem? Kto jest sterowany z góry: młodzi narodowcy czy KOD? Co jest winne niezadowolenia klasy średniej: kapitalizm czy socjalizm? Która Polska jest na zewnątrz jaskini: ta Michnika czy ta Kaczyńskiego? Polski spór nagle z pragmatycznego przerodził się w epistemologiczny. Tym samym, w pewnym sensie, deklarujemy głód dorosłości. Pierwszy krok – zdać sobie sprawę, że wokół mogą być same cienie – został zrobiony.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • POed żadnym POzorem(2016-01-29 13:48) Zgłoś naruszenie 31

    nie przerywaj leczenia! Masz jeszcze szanse, możesz zarabiać zamiataniem. W prawdziwej polskiej redakcji, ty flądro niemiecka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie