statystyki

Romowie skarżą Polskę. Wrocławskie koczowisko wyburzono z naruszeniem prawa?

25.01.2016, 13:28
Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka złożyło 16 byłych mieszkańców koczowiska przy ulicy Paprotnej,

Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka złożyło 16 byłych mieszkańców koczowiska przy ulicy Paprotnej,źródło: ShutterStock

Rumuńscy Romowie skarżą Polskę do trybunału w Strasburgu. Przyczyną jest wyburzenie ich domów we Wrocławiu w lipcu 2015 roku.

Reklama


Reklama


Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka złożyło 16 byłych mieszkańców koczowiska przy ulicy Paprotnej, gdzie Romowie mieszkali od 2009 roku. Zarzucają władzom Wrocławia złamanie czterech artykułów Konwencji Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

W lipcu ubiegłego roku władze Wrocławia zdecydowały się je wyburzyć koczowisko Romów. Jego byli mieszkańcy twierdzą, że nie wiedzieli o planach miasta. Gdy opuścili swoje miejsce zamieszkania 22 lipca minionego roku, zostało ono wyburzone. W związku z tym skarżący utracili miejsce zamieszkania oraz należące do nich rzeczy. Niektóre przedmioty zostały zabrane, a pozostałe mienie zrównane z ziemią i wraz z gruzem wywiezione na wysypisko śmieci. Według skarżących, nikt nie chciał im udzielić informacji o tym co stało się z ich mieniem. W wyniku rozbiórki Romowie stali się bezdomni, a po pewnym czasie wybudowali nowe domostwa na koczowisku przy ul. Kamieńskiego. Wśród osób, które straciły domy były dzieci i niepełnosprawni.

Władze Wrocławia usunięcie koczowiska argumentowały koniecznością uporządkowania terenu, bo - według opinii powiatowego inspektora nadzoru budowlanego - zagrażał on bezpieczeństwu.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Alojzy(2016-01-25 13:50) Odpowiedz 10

  Pewnie przypałętała się jakaś HFPC, bo wśród tzw. Romów, odsetek osób, które mają wykształcenie inne niż elementarne sięga całych 0,2%. Wątpię, że potrafią sami coś sklecić. No, ale to oczywiście nasza wina, że ktoś nauczył się wzniecać ogień i wynaleziono koło, a inni zostali w tyle.

 • Kurrr_a ćma, a Rumun potrafi! (2016-01-25 17:19) Odpowiedz 11

  Czy tam Rom rumuński. Weźmie i se zbuduje dom. A taki Polak to jojczy, musi kredyt wziąć, a potem płacze coby mu hipotekę szwajcarską zamienić na polską. Uczta się japi i inne słoiki od Romów!!!

 • Kurrr_a ćma, a Rumun potrafi!(2016-01-25 17:19) Odpowiedz 11

  Czy tam Rom rumuński. Weźmie i se zbuduje dom. A taki Polak to jojczy, musi kredyt wziąć, a potem płacze coby mu hipotekę szwajcarską zamienić na polską. Uczta się japi i inne słoiki od Romów!!!

 • Czy ten drewniany tłuczek(2016-01-25 22:24) Odpowiedz 00

  to symbol sądów w Polsce? Bo pasuje jak ulał, same tłuki!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama