Prezes TK zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że można w drodze kompromisu dojść do konstytucyjnej piętnastki sędziów, tylko prezydent musi zapowiedzieć, że następnymi sędziami których zaprzysiągłby prezydent byliby sędziowie wybrani w październiku. „Propozycja premier będzie przedstawiona parlamentowi, a nie prezesowi TK” – zapowiada. „Jest wyciągnięta ręka ze strony PiS-u i nasza propozycja jest bardzo dobra, bo daje gwarancję przewagi opozycji w TK. Mam nadzieję, że zostanie przyjęta przez opozycję” – dodaje Błaszczak.

„Prawdopodobieństwo szybkich, nowych wyborów samorządowych jest bardzo nikłe. To oznaczałoby kolejne zmiany. Nie ma możliwości, żeby je przeprowadzić w sposób szybki” – odpowiada minister, pytany o podział Mazowsza. „Sprawa dotyczy tego, że Warszawa zawyża wskaźniki unijne ze względu na to, że rozwija się - niskie bezrobocie, wysokie przychody. Za chwilę okaże się, że województwo Mazowieckie będzie miało ograniczony dostęp do funduszy unijnych.

PiS jest za tym, żeby Polska rozwijała się w sposób zrównoważony” – mówi Mariusz Błaszczak. Zdaniem ministra wyłączenie stolicy z województwa jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. „Jest też taka możliwość, która dotyczy wyłączenia Warszawy pod względem statystycznym” – zapowiada.