statystyki

PSL chce unieważnienia wyroków wydanych w procesie brzeskim, m.in. wobec Wincentego Witosa

20.01.2016, 17:30

Polskie Stronnictwo Ludowe chce unieważnienia wyroków wydanych w 1932 roku w tzw. procesie brzeskim wobec przywódców Centrolewu, w tym wobec Wincentego Witosa. Ludowcy złożyli dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy, który - jak powiedział lider PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz, ma przywrócić godność temu wybitnemu Polakowi, któremu odebrano wszystkie odznaczenia państwowe, godności i tytuły.

Reklama


Reklama


Prezes ludowców uzasadniając inicjatywę PSL-u powiedział, że choć staraniem Polskiego Stronnictwa Ludowego prezydent Bronisław Komorowski przywrócił i wręczył rodzinie Wincentego Witosa Order Orła Białego, to istnieje potrzeba zmazania skazy, która w związku z tym "niesłusznym" wyrokiem ciąży na polskim systemie sądowniczym. "Dlatego wnosimy o unieważnienie decyzji tego sądu i o rehabilitację wszystkich skazanych w procesie brzeskim" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poseł Piotr Zgorzelski dodał, że upomnienie się o dobre imię i cześć Wincentego Witosa to "nasz historyczny, prawny, ale też i moralny obowiązek. Poseł zaapelował do wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie tej ustawy, "aby pokazali, że w istocie dorobek opozycji demokratycznej II Rzeczypospolitej jest dla nich ważny nie tylko wtedy, gdy chodzą pod pomnik Witosa i składają kwiaty, ale także wtedy, kiedy trzeba dbać o dobre imię tych, którzy walczyli o demokrację".

Ludowcy proponują w projekcie, by nieważność orzeczenia wydanego przez sąd II Rzeczypospolitej stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek RPO, ministra sprawiedliwości, prokuratora, krewnych w linii prostej oraz minimum 15 posłów. Proponują również, by nieważność tego orzeczenia była równoznaczna z uniewinnieniem Wincentego Witosa i dziewięciu innych parlamentarzystów przedwojennej Polski. Projekt nie przewiduje żadnych odszkodowań.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Stan 44(2016-01-22 10:37) Odpowiedz 00

  Pseudonimie Kalif jesteś chory z nienawiści i wypisujesz bzdury nie poparte faktami ale takie Twoje zbójeckie prawo

 • KALIF(2016-01-20 18:16) Odpowiedz 00

  WY POTOMKOWIE ROSYJSKICH KACAPÓW WY NIE MACIE ŻADNYCH PRAW DO WITOSA I NAZWY PSL Najobrzydliwsze jest to że ten postkomunistyczny twór odwołuje się do dziedzictwa PSL przedwojennego. Witos chyba się w grobie przewraca jak widzi że tak szargane jest dziedzictwo przedwojennego ruchu ludowego. WITOS BYŁ PATRIOTĄ WY JESTEŚCIE AGENTURĄ ROSYJSKĄ W POLSCE Polskie Stronnictwo Ludowe to symbol fałszu w polskim życiu publicznym. Dzisiejsi działacze tej partii, należący przed 1989 r. do komunistycznego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, przywłaszczyli sobie historię ruchu chłopskiego, całkowicie wypaczając jego idee. Obsiedli samorządy, państwowe spółki i wszystkie podległe im instytucje, zajmując się dojeniem pieniędzy.

 • KALIF(2016-01-20 18:49) Odpowiedz 01

  I na koniec jeszcze jedna uwaga. ZSL było partią jawnie prosowiecką, prorosyjską. Nawet w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, tej flagowej, propagandowej tuby promoskiewskiej, najwyższe funkcje pełnili działacze ludowi, np. Stanisław Ignar-prezes ZSL w latach 1956-62, Czesław Wycech-prezes ZSL w latach 1962-71, Roman Malinowski-prezes ZSL w latach 1981-89, czy Józef Ozga-Michalski- członek władz Stronnictwa od powstania do 1980 roku. Gdzie była u tych „kolegów” pamięć o setkach tysięcy Polaków wywiezionych przez Sowietów na „nieludzką ziemię”, o mordowanych po wojnie działaczach chłopskich, o płaczu polskich chłopów, bezsilnych wobec komunistycznego okupanta i jego, również ludowych, popleczników?

 • KALIF(2016-01-20 18:46) Odpowiedz 01

  Mówią, że są spadkobiercami 120 lat polskiego ruchu ludowego. Twierdzą, że dziedziczą tradycję Witosa i Mikołajczyka. Innym, nawet takim, którzy żyją i pracują na wsi, którzy pochodzą z rodzin chłopskich, a nie są w PSL, odmawiają prawa zabierania głosu w sprawach wsi i rolnictwa. Trzeba zatem, chcąc nie chcąc, przypomnieć polskiej wsi, jaka jest prawda o tej, ponoć, „partii chłopskiej”. Tradycja ruchu ludowego została brutalnie przerwana w pierwszych latach władzy komunistycznej po II Wojnie Światowej. To, co nie udało się niemieckim okupantom zrealizowała władza komunistyczna, przyniesiona na bagnetach Armii Czerwonej. Szykany wobec chłopów / doświadczył ich m.in. mój dziadek i ojciec/, aresztowania tysięcy członków PSL, zamordowanie kilkuset najbardziej aktywnych działaczy w czasie pierwszych, sfałszowanych, powojennych wyborów i referendum „3xTAK”, wszystko to zniszczyło tradycję i ciągłość przedwojennego PSL-u. Ci, którzy z namaszczenia komunistów, czasami zastraszeni, częściej kupieni przywilejami w zniszczonym, głodującym i ograbionym kraju, często z przetrąconym „kręgosłupem moralnym”, tworzyli w 1949 roku Zjednoczone Stronnictwo Ludowe nie mieli nic wspólnego z myślą polityczną Witosa i Mikołajczyka. Ci, którzy z namaszczenia komunistów, tworzyli w 1949 roku Zjednoczone Stronnictwo Ludowe nie mieli nic wspólnego z myślą polityczną Witosa i Mikołajczyka. „Nowi ludowcy”, z których bardzo wielu było oddelegowanych przez „przewodnią siłę” tj. PPR, a potem PZPR, na „front walki z chłopstwem” słusznie nazywani byli arbuzami – z wierzchu zielonymi, w środku czerwonymi. Otóż ci zielono – czerwoni aktywiści postawili na tzw. pragmatyzm. Co tam dobro chłopów, interes ogółu, etyka, sumienie, najważniejsze żeby skorzystać samemu, załapać się, od władzy coś dostać. A władza dla tych, którzy trzymali chłopów „za gębę”, donosili gdzie trzeba na tych myślących inaczej, słuchających „Wolnej Europy” była hojna.

 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-01-20 19:53) Odpowiedz 01

  Tak jest coś w tym pomyśle co nakazuje go rozważyć, ale poszedł bym dalej. Podobnie jak Amerykanie dzierżawili Stare Kiejkuty, Polska powinna wydzierżawić Twierdzę Brzeską dla zSL-owców. Po odsiedzeniu wyroku za Witosa (1,5 roku ich nie zabije, bo Witos wraz z częścią oskarżonych udał się na emigrację i wyroku nie odsiedział) mogliby powoływać się nie kłamiąc na związek partii arbuzowej PSL z PSL-em

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama