statystyki

Jak działa plan Junckera, który miał pobudzić gospodarkę UE?

19.01.2016, 12:54; Aktualizacja: 19.01.2016, 13:20
Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Junckerźródło: Bloomberg

Miało być ponad 300 miliardów euro inwestycji. Do tej pory jest ułamek tej sumy. Plan Junckera, który miał pobudzić gospodarkę krajów Unii Europejskiej, rozkręca się powoli.

Reklama


Reklama


Szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter podkreśla, że tak zwany plan Junckera działa coraz lepiej. Do tej pory uruchomiono inwestycje, które mogą być warte blisko 50 miliardów euro. W 22 krajach członkowskich zgłoszono 42 inicjatywy infrastrukturalne. Z Polski pochodzą dwie inwestycje. Jedna dotyczy przetwórstwa spożywczego, a druga- infrastruktury drogowej. Rozmówczyni IAR podkreśla, że według szacunków, inwestycje ponad 10 tysięcy

małych polskich firm będą mogły osiągnąć wartość około 600 milionów euro. Marzenna Guz-Vetter nie wykluczyła, że plan zostanie przedłużony.
Ekonomista w Komisji Europejskiej, Tomasz Gibas wyjaśnia, że plan Junckera ma skierować kapitał finansowy do realnej gospodarki. Dzięki niemu inwestorzy z Chin czy z krajów arabskich zamiast trzymać pieniądze u siebie zdecydują się na współfinansowanie dróg, szpitali czy nowych źródeł energii w Europie czy sieci przesyłowych..

Według danych Komisji Europejskiej, w porównaniu z 2007 rokiem poziom inwestycji w Unii Europejskiej spadł około 14 procent, czyli około 430 miliardów euro. W całej wspólnocie z gwarancji w ramach planu może skorzystać około 80 tysięcy małych i średnich firm.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • dziadek Franek(2016-01-19 14:26) Odpowiedz 10

    kolejny odcinek serialu :Juncker odkrywa Ameryke.------------- Żona Junckera do męza jeszcze wczoraj: -Nie martw sie kochanie, oni juz nie przyjada..... nie maja po co, ci ,ktorzy juz tu sa i tak zaluja, bo niedlugo tutaj bedzie tak samo jak u nich... no gdzie jest ten przystojny mufti....mowisz, ze wrocil do domu... szkoda, a ja tak lubie bezowy kolor.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama