statystyki

Rzecznik rządu o umorzeniu postępowania przez TK: Sytuacja zamknięta

11.01.2016, 19:07; Aktualizacja: 11.01.2016, 19:30
Bochenek rzecznik rządu

Rafał Bochenek zaznaczył, że cieszy się z faktu, iż "ta sytuacja jest zamknięta"źródło: PAP

To słuszna decyzja - tak umorzenie przez Trybunał Konstytucyjny postępowania w sprawie uchwał sejmowych komentuje rzecznik rządu Rafał Bochenek. Trybunał upublicznił dziś postanowienie z 7 stycznia o umorzeniu postępowania w sprawie uchwał Sejmu dotyczących unieważnienia wyboru 5 sędziów i późniejszego wyboru nowych.

Reklama


Reklama


Jak uzasadniono, te dokumenty nie są aktami normatywnymi, dlatego Trybunał nie może orzekać w ich sprawie. O zbadanie zgodności uchwał z Konstytucją wnosiła grupa posłów PO, do której przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich .

Rafał Bochenek zaznaczył, że cieszy się z faktu, iż "ta sytuacja jest zamknięta". Podkreślił również, że obowiązuje już znowelizowana ustawa o Trybunale. "Starożytni Rzymianie już wielokrotnie mówili, że dura lex, sed lex (twarde prawo, ale prawo). W związku z tym, cieszę się, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą to prawo przestrzegać. Wszyscy doskonale wiemy, że w Polsce Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnienia do tego, by orzekać w sprawie aktów indywidualnych i konkretnych. Ocenia tylko i wyłącznie zgodność ustaw z polską konstytucją. Ten temat jest już zamknięty, nowa ustawa obowiązuje, problem jest rozwiązany, cieszymy się z tego bardzo" - powiedział rzecznik rządu.

Zdania odrębne do postanowienia Trybunału złożyło trzech sędziów - prezes Andrzej Rzepliński, Marek Zubik i Andrzej Wróbel.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Na neo-BOLSZEWIKÓW z PIS nie ma innego sposobu(2016-01-11 21:52) Odpowiedz 21

    Nic się skończyło. Dopiero teraz się zacznie ... . Nie po to powstawał ... ROD !!!

  • Krytyk oszustów(2016-01-12 10:36) Odpowiedz 01

    A co mógl powiedzieć rzecznik rządu żywotnie zainteresowanego utrzymaniem zepsutego przez PiS prawa? Pat wokół TK trwa nadal. Czy ktoś to rozwiąże?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama