Jak uzasadniono, te dokumenty nie są aktami normatywnymi, dlatego Trybunał nie może orzekać w ich sprawie. O zbadanie zgodności uchwał z Konstytucją wnosiła grupa posłów PO, do której przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich .

Rafał Bochenek zaznaczył, że cieszy się z faktu, iż "ta sytuacja jest zamknięta". Podkreślił również, że obowiązuje już znowelizowana ustawa o Trybunale. "Starożytni Rzymianie już wielokrotnie mówili, że dura lex, sed lex (twarde prawo, ale prawo). W związku z tym, cieszę się, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą to prawo przestrzegać. Wszyscy doskonale wiemy, że w Polsce Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnienia do tego, by orzekać w sprawie aktów indywidualnych i konkretnych. Ocenia tylko i wyłącznie zgodność ustaw z polską konstytucją. Ten temat jest już zamknięty, nowa ustawa obowiązuje, problem jest rozwiązany, cieszymy się z tego bardzo" - powiedział rzecznik rządu.

Zdania odrębne do postanowienia Trybunału złożyło trzech sędziów - prezes Andrzej Rzepliński, Marek Zubik i Andrzej Wróbel.