statystyki

Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach. Europa nie będzie pępkiem świata

autor: Bartłomiej Niedziński31.12.2015, 07:42; Aktualizacja: 31.12.2015, 09:01
Europa

Jako Europejczycy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by nasz kontynent traktować jak pępek świata.źródło: ShutterStock

Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach. 50 lat temu na Starym Kontynencie mieszkało 19 proc. ludności świata, dziś – już tylko 10 proc. Pół wieku temu wśród pięciu największych gospodarek były cztery państwa europejskie, wkrótce nie będzie żadnego.

Jako Europejczycy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by nasz kontynent traktować jak pępek świata. Wiadomo – to od starożytnych Greków i Rzymian wywodzą się ustrój i prawo większości cywilizowanych państw. To my dokonaliśmy najwięcej odkryć geograficznych, podbiliśmy pół świata, z powodu Europy wybuchły obie wojny światowe. Europejczycy wymyślili druk, maszynę parową, radio, samochód, penicylinę i setki innych rzeczy. W Europie jest najwięcej zabytków, Europejczykami była większość najważniejszych pisarzy, malarzy czy rzeźbiarzy. Mamy najwyższy poziom życia przy najmniejszych nierównościach społecznych i najwięcej kluczowych gospodarek. Można by wymieniać długo. Te wszystkie argumenty są prawdziwe, ale też istotna część z nich odnosi się do przeszłości. Świat zaś się zmienia, a wraz z nim zmienia się układ sił, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Najlepiej to widać na liczbach.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Marcin(2016-01-01 04:03) Zgłoś naruszenie 40

    Polska nie jest pępkiem świata i nigdy nim nie będzie. W gasnącej właśnie Europie, gdzie Niemcy wodzili prym, a obecnie zatracając instynkt zamozachowawczy zaprosili miliony uchodźców nie szanujących ich kulturę, którzy poprzez liczebność i brak chęci asymilowania się do kultury, która ich utrzymuje spowodują to, że za 50 lat demokratycznie narzucą nam prawo islamskiego szariatu. W Niemczech każdy, kto krytykuje przyjmowanie uchodźców jest faszystą. Koniec świata. Nie wiem co mam powiedzieć nie obrażając Niemców. Krzyczmy razem! Koniec temu!

    Odpowiedz
  • Świetny tytuł.(2015-12-31 11:22) Zgłoś naruszenie 20

    Kiedyś rzeczywistość na naszych oczach się nie zmieniała. A teraz, proszzzz... jak .Nowocześnie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie