Hamburg, 30.07.2014- Wielu europejskich konsumentów nie płaci rachunków celowo. Firmy uważają, że jest to jeden z najważniejszych pięciu powodów niewłaściwych praktyk płatniczych w segmencie B2C. Taki jest wynik badania przeprowadzonego w 2014 roku przez EOS „European Payment Practices”, w trakcie którego instytut badawczy TNS Infratest zebrał opinie 2 600 managerów z 12 krajów europejskich. Z ankiety wynikło, że firmy z Europy Wschodniej w szczególności wykazują nieuczciwe zamiary wobec swoich kontrahentów B2C i uważa się, że jest to trzeci najważniejszy powód opóźnień w płatnościach (25%).

Fakt, że wielu respondentów zakłada, że ich klienci nie mają zamiaru płacić swoich rachunków jest także wynikiem trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej obecnie znajdujemy się w Europie” mówi Hans-Werner Scherer, CEO Grupy EOS. Ostatecznie duży stopień bezrobocia oznacza, że niewiele pieniędzy jest w obiegu a siła nabywcza jest słaba. „Trudna sytuacja finansowa nie zmusza nikogo do nieuczciwych zachowań, lecz stwarza ku temu podstawy” przekonuje Scherer.

U 34% badanych najczęściej podawaną przyczyną niewłaściwych praktyk płatniczych są okresowe kłopoty, za którymi kryje się bezrobocie (22%) oraz sytuacja ekonomiczna (20%). Innym powodem (22%) opóźnionych płatności jest przekonanie, że kontrahenci po prostu zapominają płacić swoje rachunki.

Najbardziej rzetelnymi kontrahentami okazują się Niemcy, gdzie 83% płaci swoje faktury na czas oraz Francuzi, z wynikiem 80%. Stawia ich to wysoko ponad średnią europejską wynoszącą 75%. Dla porównania nierzetelni są kontrahenci bułgarscy i rumuńscy (70%). „Ogólne trendy gospodarcze w Europie różnią się w znacznej mierze, zatem nie jest dla nas zaskoczeniem, że doświadczamy szerokiego wachlarza praktyk płatniczych” komentuje Scherer.

Opóźnienia płatności w szczególności obserwuje się u klientów biznesowych: więcej niż co czwarta faktura nie jest rozliczona na czas. Dodatkowo, europejscy klienci B2B mają dużo czasu na zapłatę. Przeciętnie uregulowanie zaległych faktur następuje miesiąc po pierwotnym terminie płatności. Przy średnim terminie płatności 42 dni, okres oczekiwania wynosi około 10 tygodni. W porównaniu do krajów Europejskich, hiszpańscy klienci B2B mają najdłuższy okres zapłaty zaległych faktur, który wynosi 53 dni po terminie płatności.

W Europie, optymizm ten podzielają jedynie polscy respondenci, około 60% badanych uważa swój potencjał rozwoju za wysoki.

Na temat Badania EOS 2014 „European Payment Practices”

Wiosną 2014 w imieniu Grupy EOS, niezależny instytut badania rynku TNS Infratest przebadał 2 600 ekspertów finansowych z 12 krajów europejskich w zakresie praktyk płatniczych w ich państwach. Ponad 200 managerów z sektora zarządzania należnościami w każdym z krajów Belgii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Polski, Rumuni, Rosji, Słowacji, Hiszpanii oraz Węgier i 400 z Niemiec po raz siódmy odpowiadało na pytania dotyczące własnych doświadczeń z zakresu płatności, tendencji gospodarczych w ich krajach oraz zarządzania ryzykiem i należnościami.

Więcej informacji znajdziesz na www.eos-ksi.pl