statystyki

Większości Polaków nie stać na wymianę starych mebli

15.06.2014, 16:00
Bieda

Okazuje się, że większości Polaków nie stać na wymianę starych mebli, a co drugi z nas nie może sobie pozwolić, by wyjechać na wakacje.źródło: ShutterStock

Roczny dochód netto na osobę w polskim gospodarstwie domowym wyniósł przeciętnie 1 323 zł miesięcznie – wynika z Europejskiego Badania Warunków Życia przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w 2012 roku. Okazuje się, że większości Polaków nie stać na wymianę starych mebli, a co drugi z nas nie może sobie pozwolić, by wyjechać na wakacje.

Reklama


Reklama


Uczestnicy badania wskazywali m.in. na potrzeby, które jest im najtrudniej zrealizować. Ok. 60 proc. respondentów stwierdziło, że nie jest ich stać na wymianę zużytych mebli. Dla ponad połowy badanych zbyt dużym wydatkiem był też tygodniowy wyjazd w czasie urlopu.

Na ubrania lepszej jakości nie mogło sobie pozwolić ok. 30 proc. ankietowanych. W mniej niż 20 proc. gospodarstw domowych zarobki nie pozwalały na zakup mięsa lub ryb co drugi dzień. Kilkanaście procent badanych przyznało, że ma problemy z opłaceniem ogrzewania. 

W badaniu respondenci mówili o swoich odczuciach i aspiracjach związanych z dochodami i poziomem życia. Co ciekawe: wzrost liczby osób w gospodarstwie domowym nie oznaczał poczucia gorszego zaspokojenia potrzeb. Odsetek badanych, którzy twierdzili, że nie mogą pozwolić sobie na ważne dla nich zakupy, malał wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa.

Europejskie Badanie Warunków Życia przeprowadzone w Polsce przez GUS, obejmowało 13116 gospodarstw domowych. Najliczniejszą grupę stanowiły gospodarstwa dwuosobowe – 4001, gospodarstwa trzyosobowe – 2492 oraz czteroosobowe – 2 252.

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Patrycja Tryka, Sedlak & Sedlak

Reklama


Źródło:wynagrodzenia.pl

Reklama

  • humer(2014-06-15 17:04) Odpowiedz 00

    Ależ mamy świetnych naukowców gusowców. Fszysko zbadajom, ale to fszysko! I tera jusz pą premier wią jak jest.

  • olka(2014-06-15 18:38) Odpowiedz 00

    Dochód 1300 a 360 miesięczna składka zdrowotna na ZUS!!! Kiedy ci złodzieje z przyrośniętymi stołkami opamiętają się, że my nie mamy jak żyć!!!

  • km(2014-06-15 18:51) Odpowiedz 00

    Ludziom nie starcza na żywność i leki, a co dopiero mowa o wyjazdach czy urlopach.
    Przeciętny człowiek zarabia najniższą krajowa więc o czym mowa...

  • olka(2014-06-15 18:30) Odpowiedz 00

    Śmiechu warte. Taki dochód to miałam w ubiegłym roku ROCZNY! Na meble? Nie stać nas na leki i płacenie lekarzom za wizyty, to jest tragedia! Używane meble są w obiegu i zawsze można od kogoś wymienić na lepsze niż się posiada, wystarczy poszukać.

  • Syf totalny...(2014-06-15 18:36) Odpowiedz 00

    ...a bydło wariuje / patrz taśmy/...

  • tetka(2014-06-15 19:36) Odpowiedz 00

    Mam 619,23zł/m-c renty.Mieszkam sama a OPS twierdzi, że przekroczyłam pułap. Jak mam żyć skoro za mieszkanie
    i media płacę 440zł miesięcznie.

  • intervojager(2014-06-16 05:12) Odpowiedz 00

    Tak opieka pomogła mojej odzinie iż staciłem córke i mam nie poplacone rachunki. Nie zgadzajcie się pod żadnym pretekstem na asystenta rodziny bo będzie po waszej rodzinie

  • Gussie(2014-06-15 23:24) Odpowiedz 00

    Wielki sukces, wielki sukces ... jak zaglosujecie na Kaczora to nawet tego nie bedzie!!!
    Dunald jestes NAJLEPSZY!!! DUNALD DOZYWOTNIM PREMIEREM PRL II !!!

  • KIM(2014-06-15 23:38) Odpowiedz 00

    Zarabiam najniższą krajową. Ostatnio wydaliśmy 250 złotych na lekarstwa na zwykłe przeziębienie. Zakup najtańszej półki z ikei analizujemy kilka tygodni. Dziękuję ci nasz rządzie!

  • Tuniemanicwtympodłymkraju(2014-06-16 08:42) Odpowiedz 00

    Ale zawsze będą pier***ić ,że tu jest zielona wyspa i takie tam ****** Tu jest jedna z najgorszej biedy w UE , syf i no hope no wonder no cash. A w takich Niemczech zarabia się kilka razy wiecej, ludzie mają za co żyć i tak dalej

  • messer(2014-06-16 13:43) Odpowiedz 00

    Muszę pokazać to żonie. Mamy dochód na osobę około 5 tys zł - i ciągle nam brakuje. Eh życie.

  • K(2014-06-16 14:40) Odpowiedz 00

    co za żałosne komentarze - nie macie na leki? na jedzenie?
    ale na komputer z internetem to was stać...
    kogoś innego nie stać na półkę z ikei? wyobraź sobie, że są też inne sklepy z meblami, sporo tańsze.
    Najwięcej to narzekają ci, którzy nie potrafią odpowiednio dysponować pieniędzmi. Bo przecież im zawsze "należy się", oni zawsze uważają że powinni dostać więcej, więc wydają tak, jakby mieli więcej. Bo przecież trzeba sobie kupić koszulkę adidas i buty nike. A do tego nowoczesny komputer i szybki internet - żeby można było wygodnie ponarzekać jak to jest źle.

  • adam(2014-06-16 17:05) Odpowiedz 00

    "Odsetek badanych, którzy twierdzili, że nie mogą pozwolić sobie na ważne dla nich zakupy, malał wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa".

    WIWAT SOCJALIZM, Bądź darmozjadem na zasiłku, miej lepsze warunki od wartościowych ludzi.

  • humer(2014-06-16 21:01) Odpowiedz 00

    @12 K - widać że i ciebie nie stać na leki. A powinieneś brać POdwójną dawkę. To cię uchroni przed bredzeniem.