statystyki

Polska bieda: Zabierają im dzieci z powodu zbyt niskich zarobków. I nie chcą oddać

autor: Klara Klinger12.11.2013, 08:34; Aktualizacja: 12.11.2013, 08:36
Przyczyny umieszczania dzieci w pieczy zastępczej w 2012 r.

Przyczyny umieszczania dzieci w pieczy zastępczej w 2012 r.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

771 dzieci przebywa obecnie w pieczy zastępczej tylko dlatego, że ich rodziny nie miały odpowiednio wysokich dochodów. To oficjalne dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Gdyby zebrać te wszystkie maluchy, potrzebna by była dla nich duża szkoła.

Reklama


Reklama


771 dzieci przebywa obecnie w pieczy zastępczej tylko dlatego, że ich rodziny nie miały odpowiednio wysokich dochodów. To oficjalne dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resort obecnie sprawdza każdy z tych przypadków. Bada, czy nie doszło w nich do nieprawidłowości. Zobowiązała go do tego poselska komisja polityki społecznej i rodziny.

Fundacje zajmujące się pomaganiem tym rodzinom przekonują, że takich osób może być więcej, tylko oficjalnym powodem odebrania dziecka będzie twierdzenie np. o brakach w umiejętnościach wychowawczych rodziców.

– Zgłaszają się do nas dziesiątki takich rodziców z całej Polski. I z historii, jakie nam opowiadają, po analizie wynika, że brak pracy i mieszkania może stać się powodem utraty dzieci – mówi Marek Szambelan, prezes Fundacji Razem Lepiej.

Podaje przykład: oboje rodzice stracili pracę. Kiedy zwrócili się do pomocy społecznej, z automatu wszczęto procedurę odebrania im pięciorga dzieci. Wszystkie trafiły do domu dziecka. Rodzice walczyli. Znaleźli pracę. Sąd zgodził się oddać troje. Dwojga najmłodszych już nie. Zostały oddane do adopcji.

Historia nr 2: matka czworga dzieci odeszła od męża, który bił. Sąd pozbawił ojca władzy rodzicielskiej. Kobieta wystąpiła do sądu o alimenty. Wówczas zaczęły się problemy. Sąd przyznał matce 1800 zł na dzieci, po czym czwórkę umieszczono w domu dziecka. Kobieta mieszka kątem u rodziny, nie ma pracy, więc zdaniem sądu nie ma warunków, aby opiekować się dziećmi. – Jeździ codziennie do domu dziecka i spędza z nimi po 6 godzin dziennie – mówi Marek Szambelan. Kurator sądowy powiedział jej, że gdyby wróciła do męża, dzieci by jej oddano.

Historia nr 3: kobieta, również bita przez męża, odeszła do domu samotnej matki wraz z czwórką dzieci. I ten sam przypadek – nie ma pracy i mieszkania. Ograniczono jej władzę rodzicielską i odebrano dzieci. Grozi jej odebranie również i piątego, najmłodszego dziecka, które urodziło się, kiedy odeszła od męża. – Teraz ta kobieta mówi, że wolałaby zostać z nim, mimo że ją maltretował, niż utracić dzieci – opowiada Szambelan.

Kilka dni temu z kolei fundacja monitorowała sprawę Katarzyny Napory, wobec której planuje się ograniczenie praw rodzicielskich do czworga najmłodszych dzieci. Kobieta nie może pracować, bo ma problemy z kręgosłupem i z zaświadczenia lekarskiego wynika, że może jej grozić paraliż. Dzieci mają dobre wyniki w szkole, a pełnoletnie kontynuują naukę. Dom jest zadbany. Gmina złożyła wniosek do sądu, by przeprowadzić badania RODK, czyli w rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym. Opinia ośrodka mogłaby być wstępem do wszczęcia procedury odebrania dzieci.

– W takich przypadkach gmina powinna wesprzeć rodzinę, zwiększyć pomoc finansową, ewentualnie wprowadzić asystenta rodziny. Jeżeli dzieci są zadbane i nie ma patologii, to bieda nie może być podstawą, by je zabierać rodzicom – komentuje Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Dodaje również, że nawet zwykły rachunek ekonomiczny wskazuje, że pomoc rodzinie będzie się opłacać, bowiem gmina od stycznia 2012 r. jest zobowiązana współfinansować pobyt dzieci w pieczy zastępczej. Płaci 10 proc. w pierwszym roku jego pobytu, 30 proc. w drugim i 50 proc. w trzecim roku. Całkowity koszt utrzymania dziecka w takiej pieczy wynosi od 3 do 5 tys. zł.

– Zostały podjęte prace nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny, w ramach których będą również chcieli wykluczyć tego rodzaju nieprawidłowości – zapowiada Magdalena Kochan.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

 • Spiepszaj Dziadu(2013-11-13 07:41) Odpowiedz 00

  Banda z PO robi wszystko by dokończyć rozpoczęte w 1939 roku dzieło dziadka swojego przywódcy.

 • kola(2013-11-12 11:59) Odpowiedz 00

  SKANDAL - bezduszność urzędnicza miażdzy.

 • Michał W(2015-01-30 15:18) Odpowiedz 00

  cytat
  "– Zostały podjęte prace nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny, w ramach których będą również chcieli wykluczyć tego rodzaju nieprawidłowości – zapowiada Magdalena Kochan."

  mineło 1,5 roku
  rozumiem że ciężkie prace w naszym tzw "parlamencie" trwają ? dzieci mają czas :(

  pzdr

 • precz z nimi(2015-01-26 19:37) Odpowiedz 00

  mają mężów pijaków i one pieprzą za przeproszeniem z nim, zgroza, baby nie mają za qrosz szacunku dla siebie, a nawet jak były gwałcone, to brałabym środki antykoncepcyjne, tylko, że te baby to są próżniaki, bo doskonale wiedzą, ze im państwo da za darmo jak narodzą dzieci. Albo jedna z nich, kręgosłup chory, a to przy takiej chorobie to się nie rodzi tyle dzieci, ja bym przez same kilka tych ciąż umarłabym a co mówić później po urodzeniu zapieprzać. Samo posiadanie macicy nie upoważnia do głupiego rodzenia dzieci, Sam papież powiedział,nie rozmnażajmy się jak króliki, rodzić tyle na ile się daje wychować, a już 3 wystarczy, a nie rozmnażają się jak króliki. Wcale mi tych bab nie szkoda, to nie są matki, to są egoistki, które chcą przeżyć swoje życie.

 • moi(2013-11-14 21:29) Odpowiedz 00

  znam rodzine - ojciec w pierdlu, matka bez pracy od 10 lat i 3 dzieci. zyja jak u pana Boga za piecem. matka ma 8 wyrokow za oszustwoi wszystko q zawiwsach. bo "dobro maloletnich".
  nikt im dzieci nie ma zamiaru zabrac. mamusia dostaje ok. 3500 miesiecznie na dzieci. siedzi i kablowke oglada cqlymi.dniami na telewizorze lcd 42 cale.
  mamy panstwo prorodzinne. wystarczy troche sie zakrecic ;)

 • osierocimy POlityków?(2013-11-15 10:07) Odpowiedz 00

  Jakaś sprawiedliwa opatrzność POwinna nam zabrać wszystkich rządzących POlityków, bo nie stać nas na utrzymywanie ich. Jesteśmy za biedni i zbyt nieporadni, nie potrafimy ich właściwie wychowywać i resocjalizować. Trzeba więc to robić w stosownych państwowych zakładach "opiekuńczo - wychowawczych".

 • Smerfik(2013-11-12 21:25) Odpowiedz 00

  do 10 .. kpisz czy o drogę pytasz z IP: 79.190.78.* (2013-11-12 11:20)

  Nie, on tylko pozdrawia ciężko pracujący na forum aktyw partyjny PiS.

  (Problem od lat, zauważa się go jak akurat są u żłobu, ci których się nie lubi. Spoko w następnych wyborach wygra zapewne już PiS, więc kwestia tych dzieci przestanie ci przeszkadzać)

 • Czy J. Stalin jeszcze żyje??(2013-11-12 20:42) Odpowiedz 00

  Gratuluję ciężkiej pracy cenzorowi - zapłata powinna być godziwa, jest za co.

 • Julia(2013-11-12 18:23) Odpowiedz 00

  Cyganie nigdy nie pracowali, a z "dzieci" żyją.

 • GOGA(2013-11-12 14:14) Odpowiedz 00

  to jest najgorsze z możliwych sur...stwo wobec obywateli tego kraju. Jak można odbierać dzieci rodzinom z powodu biedy. Jest prosty przelicznik co się państwu bardziej opłaca i jak jest większa korzyść dla dziecka, a wiadomo że rodzina jest najlepsza choćby najbiedniejsza. Ilu ludzi teraz nie skorzysta z pomocy MOPS ze strachu przed odebraniem dzieci, ile matek nie będzie walczyć o alimenty ze strachu ??? O tych najbiedniejszych już nikt nie zawalczy? To tak ma wyglądać polityka prorodzinna? To niech się rząd nie dziwi, że każdy spieprza z tego kraju i nie chce wracać!!!

 • KALIF(2013-11-12 13:57) Odpowiedz 00

  Ujawnione ostatnio nagrania rozmów prominentnych działaczy Platformy Obywatelskiej z Dolnego Śląska dobitnie pokazują, jak partia Donalda Tuska traktuje Polskę – jak Sienkiewiczowski “postaw czerwonego sukna”. Nie pierwszy to raz, gdy politycy PO kupczą stanowiskami i publicznymi pieniędzmi

  Przypomnijmy tylko najważniejsze “osiągnięcia” ekipy Tuska i Komorowskiego:

  - wielomilionowe bezrobocie i emigracja, głównie ludzi młodych, rosnące ubóstwo i bezdomność;

  - gigantyczne zadłużenie budżetu państwa i samorządów, grubo przekraczające długi Gierkowskie;

  - marnotrawstwo publicznych pieniędzy: miliardy wyrzucone na budowę niepotrzebnych stadionów, lotnisk, aquaparków itp.;

  - wyprzedaż resztek majątku narodowego: energetyki, kolei, uzdrowisk, ostatnich dobrze funkcjonujących przedsiębiorstw;

  - zapaść systemu emerytalnego: coraz większa “dziura” w kasie ZUS, marnowanie pieniędzy w OFE, faktyczna likwidacja Funduszu Rezerwy Demograficznej, wydłużenie wieku emerytalnego;

  - rosnąca biurokracja, korupcja i nepotyzm, tworzenie tysięcy zbędnych stanowisk dla partyjnych kolesiów, pazerność w przyznawaniu sobie premii, nagród i odpraw;

  - wzrost podatków i innych obciążeń, szalejący terror fiskalny, prowadzący do upadku wielu małych i średnich przedsiębiorstw;

  - promowanie przez władze zagranicznego kapitału: banków, instytucji finansowych, wielkich sieci handlowych – kosztem polskich firm i klientów;

  - zapaść służby zdrowia: coraz dłuższe kolejki do specjalistów, coraz dłuższe terminy zabiegów, coraz droższe leki, coraz mniej pieniędzy na leczenie;

  - degradacja cywilizacyjna prowincji: likwidacja szkół, szpitali, sądów rejonowych w wielu gminach i powiatach, postępujący upadek rolnictwa i gospodarki żywnościowej;

  - niszczenie oświaty i kultury narodowej poprzez promowanie niemoralnych i antypatriotycznych treści w szkołach, teatrach, muzeach, kinie, telewizji;

  - nasilająca się walka instytucji państwowych i prorządowych mediów z Kościołem katolickim, wartościami chrześcijańskimi i mediami katolickimi;

  - liczebna i technologiczna degradacja polskiej armii;

  - polityka zagraniczna całkowicie uległa wobec “wielkich tego świata”, zwłaszcza Brukseli, Berlina i Moskwy, konsekwentne pozbawianie Polski suwerenności na rzecz instytucji międzynarodowych.

  Do konstytucyjnego terminu wyborów pozostały jeszcze dwa lata.

  Aż strach pomyśleć, ile szkód w tym czasie może jeszcze dokonać ekipa Tuska i Komorowskiego.

  Dlatego trzeba tę antypolską władzę odsunąć jak najszybciej!

  Każdy tydzień, każdy miesiąc jej trwania to dalsze straty i zniszczenia, często bezpowrotne.

  Tę władzę trzeba odsunąć po to, by ocalić jak najwięcej Polski; by uratować jak najwięcej narodowego dobra!

  W tej dramatycznej sytuacji apelujemy:

  - do autentycznej opozycji – o porzucenie drugorzędnych sporów i zjednoczenie się do wspólnej walki z obecną władzą;

  - do autentycznych elit narodowych – o wyłonienie narodowego trybunału, złożonego z ludzi prawych i uczciwych, który sprawiedliwie osądzi ekipę Donalda Tuska;

  - do wszystkich patriotycznie myślących Polaków – o masowy udział w akcjach zmierzających do jak najszybszego odsunięcia obecnej władzy: w protestach, demonstracjach, zbieraniu podpisów pod wnioskiem o rozwiązanie Sejmu.

 • Irena Anna(2013-11-12 13:34) Odpowiedz 00

  Kto właściwie korzysta na tym bałaganie. Oczywiście rodziny zastępcze skoro koszt utrzymania dziecka oscyluje w granicach 3 - 5 tys. zł.Wystarczy tylko troje dzieci w rodzinie zastępczej i powstaje niezły biznes.Dlaczego zatem przeciętny pracownik zarabia tak mało, skoro koszty utrzymania są tak wysokie.

 • zzz(2013-11-12 11:23) Odpowiedz 00

  PO to bandytyzm gdzie rodzicom z bidy odbiera się dzieci.

 • taka jest prawda(2013-11-12 09:12) Odpowiedz 00

  prorodzinne państwo w wydaniu Tuska i bandytów z PO

 • do 10 .. kpisz czy o drogę pytasz(2013-11-12 11:20) Odpowiedz 00

  a gdzie ty masz "nie na temat" funkkcjonariuszu PO? Nie na temat to ty piszesz.. zapewne z braku argumentów

 • Michał(2013-11-12 10:44) Odpowiedz 00

  Widzę, że jesienna ofensywna internautów PiSu trwa w najlepsze. Nieważne czy na temat czy nie. Ważne, że wpisy są i leci kaska do kieszonki. Żenada.

 • xxx(2013-11-12 10:37) Odpowiedz 00

  OTo polska mafiodemokracja w wydaniu PO. Najpierw rezim doprowadza Polakow do nędzy, rozkradając dobra narodowe i niszcząc gospodarke, a potem kradnie okradzionym biedakom dzieci, bo sa biedni.

 • taka jest prawda(2013-11-12 10:35) Odpowiedz 00

  Pewnie jakis śmiec z PO kręci się biznes na rodzinach zastępczych. Im państwo płaci za wychowywanie cudzych dzieci. Nie lepiej pomóc naturalnym rodzicom?

 • SĄSIADKA(2013-11-12 10:33) Odpowiedz 00

  a W MOJEJ GMINIE SĄ RODZINY ,KTÓRYM NAPRAWDĘ WINNO SIĘ ZABRAĆ DZIECI A GMINA TYLKO PATRZY I PŁACI .PŁACI, PŁACI...NIE JEDNA RODZINA NIE MA AŻ TAK DOBRZE

 • Świat budowany jest pod BOGACZY.(2013-11-12 10:15) Odpowiedz 00

  TAK TRWA TO OD ZARANIA - KRYZYS TYLKO TO UTRWALA;
  - QE, LTRO - pieniądze krążą tylko przy wierzchołku piramidy /bogacą się najbogatsi/ i żadne wskażniki inflacyjne tego nie pokazują. Jak spłyną na dół piramidy, zacznie drożeć ser, kiełbasa, jajka, owoce, ubrania, buty - wskażniki inflacyjne to pokażą i nastąpi natychmiast podniesienie stóp % /pospólstwo ma mieć tylko na chleb i odchudzone mleko, reszta VON/.
  Nasz kraj jest klasycznym tego przykładem, nie ma na szkoły, szpitale, ..., ale na;
  - Konkordat 10mld zł rocznie jest - nie potrzeba oświeconych, potrzeba klęczących,
  - na OFE ok. 2 razy tyle jest - trzeba dofinansować bogatych /ty biedaku ciesz się że żyjesz/,
  - czy ZUS nie umie liczyć??, /ściągnąć pieniądze od przywilejowców/ umie tyle, że nie chce!!!,
  - ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama