"W odpowiedzi na niewystarczającą liczbę okrętów wykorzystywanych do ochrony swoich interesów morskich" Chiny wprowadziły do służby 11 jednostek, które skierowano do działań związanych z nadzorem morskim - napisał dziennik "Guoji Xianqu Daobao" należący do agencji Xinhua.

Dwa spośród tych okrętów to niszczyciele, z czego jeden został skierowany na Morze Wschodniochińskie, a drugi na Południowochińskie - informuje dziennik. Wśród pozostałych jednostek znajda się między innymi holowniki i lodołamacze. Jednostki te zostały zakupione przez chińską straż przybrzeżną.

Zdaniem agencji AFP Chiny chcą w ten sposób zademonstrować swoją siłę wobec sąsiadów, zwłaszcza Japonii, z którymi toczą spory o terytorium i surowce energetyczne.

Pekin toczy z Tokio spór o kontrole nad wyspami Diaoyu na Morzu Wschodniochińskim, nazywanymi przez stronę japońską Senkaku. W ich rejonie znajdują się bogate łowiska i złoża surowców energetycznych.

Chiny są również w konflikcie z kilkoma krajami Azji Południowo-wschodniej w tym Wietnamem i Filipinami, o kontrolę nad Morzem Południowochińskim.