W październiku rząd cieszył się poparciem 28 proc. respondentów, jako jego przeciwnicy określiło się 42 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS. Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk, było 32 proc. badanych, niezadowolenie z tego faktu wyraziło 56 proc.

Grupa zwolenników rządu zwiększyła się w porównaniu do sondażu z września o 2 punkty proc., odsetek jego przeciwników również wzrósł - o 2 punkt proc.

Obojętność wobec obecnego rządu wyraziło 28 proc. respondentów - o 3 punkty proc. mniej niż we wrześniu. 2 proc. ankietowanych nie wyraziło swego stosunku do rządu (1 punkt proc. mniej niż we wrześniu).

Zadowolenie z tego, że Radą Ministrów kieruje Donald Tusk, wyraziło w październiku tyle samo badanych co we wrześniu. Wzrósł natomiast odsetek niezadowolonych z tego faktu - o 3 punkty proc. Również o 3 punkty proc. - do 12 proc. - zmniejszyła się grupa osób, które nie wyraziły w tej kwestii zdania.

Pozytywnie efekty pracy rządu oceniło 26 proc. badanych - bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu. Grupa źle oceniających wyniki działalności obecnego gabinetu to 63 proc. ankietowanych - o 2 punkt proc. więcej niż we wrześniu. Zdania na temat pracy rządu nie wyraziło 11 proc. respondentów (2 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu).

W opinii 20 proc. respondentów polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej - to o 4 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Przeciwnego zdania było 68 proc. ankietowanych - o 3 punkty proc. więcej niż we wrześniu. Opinii nie wyraziło 12 proc. badanych (o 1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu).

CBOS zauważa, że poparcie dla rządu przeważa jedynie wśród mieszkańców największych miast, badanych z wyższym wykształceniem, osób stosunkowo najlepiej sytuowanych (o miesięcznych dochodach na głowę powyżej 1500 zł) i zadowolonych ze swoich warunków bytowych.

Najniższe poparcie rząd ma wśród mieszkańców wsi, osób z wykształceniem podstawowym oraz wśród badanych słabo sytuowanych (o miesięcznych dochodach na głowę do 500 zł) i źle oceniających materialne warunki swojego gospodarstwa domowego. W grupach społeczno-zawodowych są to przede wszystkim rolnicy i robotnicy niewykwalifikowani.

Poparciu dla rządu sprzyja słabsza religijność i lewicowe poglądy polityczne.

W elektoratach partyjnych rząd znajduje zwolenników przede wszystkim wśród zdeklarowanych wyborców PO (78 proc. zwolenników, 4 proc. przeciwników). Ambiwalentne nastawienie mają do niego sympatycy PSL (40 proc. zwolenników i 37 proc. przeciwników, przy czym CBOS zauważa, że w badanej próbie było niewielu zwolenników tej partii) i SLD (43 proc. zwolenników, 33 proc. przeciwników). Sprzeciw wobec rządu wyraźnie dominuje w elektoracie PiS (5 proc. zwolenników, 77 proc. przeciwników).

Wśród osób niezdecydowanych 23 proc. to zwolennicy rządu, a 41 proc - przeciwnicy. Natomiast wśród niegłosujących - 16 proc. określiło się jako zwolennicy obecnego gabinetu, a 42 proc. jako jego przeciwnicy.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-10 października na liczącej 1007 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.