statystyki

Przeciwnicy gazu łupkowego są podsłuchiwani. Rząd wie i nie reaguje

Robert Zieliński04.10.2012, 07:15; Aktualizacja: 04.10.2012, 10:59
  • Wyślij
  • Drukuj
WIERTNIA GAZU LUKOWEGO SZYMKOWO - 1 W WOJEWODZTWIE KUJAWSKO - POMORSKIM ODWIERT PROWADZI TU FIRMA TALISMAN ENERGY ORAZ SAN LEON

źródło: newspix.plWIERTNIA GAZU LUKOWEGO SZYMKOWO - 1 W WOJEWODZTWIE KUJAWSKO - POMORSKIM ODWIERT PROWADZI TU FIRMA TALISMAN ENERGY ORAZ SAN LEON

Firmy poszukujące złóż gazu łupkowego inwigilują mieszkańców.



Koncerny inwestujące w gaz łupkowy w Polsce inwigilują społeczności lokalne, które obawiają się wpływu wydobycia surowca na środowisko. DGP ma raport jednej z takich firm. Trafił on do wiceminister spraw zagranicznych, która po dodaniu swojego stanowiska przesłała go do szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz szefa ABW i wiceministra spraw wewnętrznych nadzorującego policję.

Fragment rządowy podpisany jest przez podsekretarz stanu Beatę Stelmach. „MSZ otrzymało od jednego z koncernów energetycznych, prowadzących poszukiwania gazu ze skał łupkowych, kopię zapisu z przebiegu dyskusji stowarzyszeń »antyłupkowych«, (...) treść załączonej informacji wskazuje na znaczną radykalizację stanowisk organizacji pozarządowych w odniesieniu do gazu z łupków” – napisała Stelmach.

Co zawiera raport?

Pięciostronicowe opracowanie koncernu, które trafiło do MSZ, jest relacją z dyskusji z początku sierpnia w jednym z hoteli w Łebie. Pojawili się na niej m.in. przedstawiciele stowarzyszeń działających w województwie pomorskim i zwykli rolnicy.

Na początku raportu autor scharakteryzował każdego uczestnika. „Ilona Olszewska – problem energii wiatrowej – wysoka szczupła pani, krótkie ciemne włosy, sympatyczna, nie wymawia »r«, (...) Werner Rudkowski, rolnik, oskarżał Geofizykę o wtargnięcie na jego ziemię” – czytamy w dokumencie. Dalej zaznaczone są zarysowujące się konflikty między uczestnikami.

Raport kończy się wyliczeniem ustaleń ze spotkania: stworzenie centrum koordynacji wspólnych działań, pisanie interpelacji poselskich, poinformowanie rzecznika praw obywatelskich, żądanie raportów dotyczących oddziaływania na środowisko. „Uczestnicy nie chcą, aby ich ziemie stały się terenami górniczymi, mają świadomość, że nazywa się ich ekooszołomami, pachołkami Rosji i Gazpromu” – puentuje autor raportu dla MSZ.

– Jestem zszokowana. Nie wiedzieliśmy, że jest wśród nas wysłannik koncernów. Nie brał udziału w dyskusji, choć spotkanie było otwarte – mówi DGP współorganizatorka dyskusji Monika Gałasiewicz, która od nas dowiedziała się o istnieniu raportu.

Chodzi o "bezpieczeństwo energetyczne państwa"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych swój udział w rozesłaniu łupkowej analizy tłumaczy tak: „Z uwagi na zamiar naruszenia porządku i bezpieczeństwa publicznego kopia została rozesłana do organów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego (ABW, MSW – red.)” – wyjaśnia biuro prasowe resortu.

ABW i policja potwierdziły DGP, że takie pismo otrzymały. Odmówiły jednak informacji, jakie działania zostały podjęte. Jeden z funkcjonariuszy anonimowo tłumaczy: – Mamy możliwość działań operacyjnych, w końcu chodzi tu o bezpieczeństwo energetyczne państwa.

Jeden z organizatorów spotkania w Łebie, europoseł PO Bogusław Sonik, komentuje: – W piśmie przewodnim jest trzeźwa uwaga MSZ, aby resort środowiska rozpoczął w końcu szeroką kampanię informacyjną skierowaną do władz i środowisk lokalnych. Szkoda, że kończy się na słowach. Byłoby źle, gdyby zamiast tego nasyłano na ludzi służby.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 17

  • 1: KALIF z IP: 188.47.85.* (2012-10-04 08:23)

    inwigilowani są przez rosyjski wywiad
    Przeciwne wydobywaniu gazu z łupków są silne francuskie firmy z branży energii atomowej i są też Niemcy. Po pierwsze – mają wspólne z Rosjanami interesy na rynku gazu, po drugie – silne lobby energii odnawialne

  • 2: Jan z IP: 194.149.88.* (2012-10-04 08:27)

    Za przeciwnikami gazu łupkowego stoi Gazprom i Rosja. To jest po prostu wielkie zagrożenie dla interesu Gazpromu, Rosji i ich oligarchów.
    W interesach nie ma litości.

  • 3: Dziel i Rżnij z IP: 5.173.80.* (2012-10-04 08:48)

    Po co wlewać wodę do studni?

  • 4: Mamy mozliwosci... z IP: 87.64.26.* (2012-10-04 08:55)

    "Mamy mozliwosci dzialan operacyjnych, w koncu chodzi tu o bezpieczenstwo energetyczne panstwa" - powiedzial jeden z funkcjonariuszy ABW lub policji.

    Nie podoba mi sie straszenie lokalnego spoleczenstwa obywatelskiego. Cos za bardzo cuchnie mi okresem stalinowskim.

    Wydaje mi sie, ze rzad nie dysponuje zadna ocena oddzialywania na srodowisko funkcjonujacych czyli wydobywajacych juz gaz lupkowy przynajmniej 2-3 eksperymentalnych odwiertow, bo takich funkcjonujacych odwiertow chyba w Polsce jeszcze nie ma. Podobno z jednego wydobywal sie gaz, ale o nim razie cisza.

    Ocena oddzialywania na srodowisko funkcjonujacych 2-3 odwiertow powinna byc przeprowadzona przynajmniej przez trzy niezalezne osrodki.
    Same badania i napisanie oceny tez wymaga odpowiedniego czasu.

    Narazie ludzie protestujacy przeciwko wydobywaniu gazu lupkowego maja racje, rzad nie ma kontrargumentow.

    A juz absolutnie nie mozna stosowac metody zastraszania przez sluzby specjalne jako kontrargumentu w stosunku do protestujacej ludnosci miejscowej.

  • 5: Rolnik69 z IP: 83.25.184.* (2012-10-04 10:36)

    Ale mamy demokrację...???
    Bezpieczeństwo energetyczne państwa a bezpieczeństwo finansowe, właśnie, czyje? Koncernów gazowych, konkretnych osób???
    Przypomina się kawał z PRL, Polska jest jak Ameryka, płacić można dolarami, krytykować amerykańskiego prezydenta, palić flagę amerykańską. Pełnia wolności obywatelskich.

  • 6: zainteresowany z IP: 77.254.83.* (2012-10-04 12:21)

    jak mamy budować społeczeństwo obywatelskie, kiedy na spotkaniach obywatelskich dochodzi do inwigilacji? Czy obywatel zatroskany o bezpieczeństwo ekologiczne swojej "małej ojczyzny" może bezpiecznie angażować się w zgodne z prawem działania na rzecz zapewnienia tego bezpieczeństwa? Uważam, że są regiony, które ze względu na czystość i dziewiczość środowiska, obecność wielkiej liczby nieskażonych jezior powinny być szczególnie chronione, do takich regionów należą np. Kaszuby. Na razie powstają tylko próbne odwierty, a i przy tym zdarzają się awarie, a co się stanie, kiedy wydobycie ruszy pełną parą i zaczną powstawać tysiące odwiertów? Czy w tym wypadku znowu musi się sprawdzić przysłowie, że Polak mądry po szkodzie?

  • 7: g z IP: 91.201.122.* (2012-10-04 12:29)

    to jest powód żeby powołać ... nastą służbę ds. ochrony kontroli i inwigilacji inwigilowanych która ... skończy jak ITD wystawianiem fotoradarów...
    by żyło się lepiej...

  • 8: Monika z IP: 78.88.80.* (2012-10-04 15:16)

    Rząd zamiast rzetelnie informować- kontroluje , zamiast słuchać co Polacy mają do powiedzenia -nasyła służby...

  • 9: andrew14 z IP: 94.251.251.* (2012-10-04 20:01)

    mam pytanie, czy na spotkaniu otwartym nie można słuchać?

  • 10: Rolnik69 z IP: 83.25.184.* (2012-10-04 20:58)

    Andrew14, co innego słuchać a co innego biegać z raportem, w tym nazwiska i charakterystyki osób, do polskich władz, które bronią interesu koncernu gazowego (amerykańskiego?) jak niepodległości.