Nowy standard funkcjonowania komend policji, nowy model poszukiwań osób zaginionych, reforma Straży Granicznej i nowa ustawa o cudzoziemcach oraz modernizacja systemu ratownictwa - to plany MSW, które zapowiedział szef resortu Jacek Cichocki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej Cichocki przypomniał, że na modernizację 170 obiektów należących do policji w latach 2007-2009 wydane zostało 1,3 mld zł. Zaznaczył jednak, że wówczas proces ten nie podlegał standaryzacji i część obiektów została przeinwestowana.

Minister zapowiedział, że w latach 2013-2015 ok. 200-300 kolejnych obiektów będzie zmodernizowanych pod względem jednolitych standardów obsługi interesantów i infrastruktury. Na ten cel wydany ma zostać miliard zł. Z budżetu państwa będzie pochodzić ok. 75 proc. tej kwoty, pozostała część ma być pozyskana z innych źródeł, m.in. funduszy ochrony środowiska i funduszu termoizolacyjnego.

"Ten projekt bardzo mocno wchodzi w Polskę lokalną" - podkreślił minister. Dodał, że są takie komendy, "gdzie wstyd przychodzić, bo powstaje obraz państwa zacofanego".

Reklama

Powstać ma też tzw. fundusz utrzymaniowy, przeznaczony m.in. na wymianę mebli czy odmalowanie ścian w tych obiektach, które nie były modernizowane w latach ubiegłych i które nie będą objęte nowym programem. W 2013 r. w funduszu pod nazwą "Dobry Gospodarz", ma znaleźć się 50 mln zł. Dysponentami tych pieniędzy mają być komendanci powiatowi, miejscy i rejonowi. "Chcemy przyjąć bardzo prosty przelicznik etatowy, tzn. na jeden etat przyznać stosowną kwotę. Myślimy o kwocie między 700 a 1000 zł na etat" - powiedział Cichocki.

Poinformował, że w przyszłym tygodniu powoła w MSW zespół, który będzie się zajmował sprawami związanymi z modernizacją komend. Zespół ma rozpisać konkurs na standaryzację poszczególnych obiektów. Cichocki dodał, że na początku 2013 r. ma zostać przedstawiona ich lista.

Reklama

Trzy priorytety MSW

Bezpieczna organizacja Euro 2012, nowa polityka migracyjna i rozwiązania w zakresie poszukiwań osób zaginionych to priorytety MSW, które udało się zrealizować. "Po Euro system bezpieczeństwa Polski jest inny niż ten przed. Wykonana przez trzy lata praca sprawiła, że ten system został gruntownie rozwinięty i zmodernizowany" - powiedział Cichocki. Zakupy, szkolenia i procedury współpracy między służbami to główna wartość, która została po Euro na trwałe - podkreślił minister.

Cichocki wymienił trzy priorytety realizowane przez MSW: nowa polityka migracyjna, nowe rozwiązania w zakresie poszukiwań osób zaginionych i reforma zwolnień lekarskich służb mundurowych.

Poinformował, że zakończono prace nad nową polityką migracyjną Polski. "To jest jeden z najważniejszych dokumentów, który był opracowany w MSW. Polska musi mieć nowoczesną, dobrze skoordynowaną politykę migracyjną" - powiedział Cichocki.

Dobiega końca budowa Child Alert

Minister przypomniał, że rozpoczęto budowę Child Alert - systemu natychmiastowego upublicznienia informacji o zaginięciu dziecka. W połowie przyszłego roku powinien on ruszyć w pełni. W przyszłym roku ma też zostać uruchomione centrum poszukiwań; powstanie baza danych osób zaginionych. Podkreślił, że to idea zgłaszana przez organizacje pozarządowe, w tym przez Fundację Itaka. "Bardzo mocno koncentrujemy się na współpracy z organizacjami pozarządowymi. Uważam, że to obowiązek państwa" - powiedział.

Szef MSW mówił także o reformie zwolnień lekarskich służb mundurowych. Projekt autorstwa MSW zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej i służby więziennej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

Cichocki zapowiedział również modernizację systemu ratownictwa. Ma być przygotowana nowa ustawa o ochronie ludności. Szef MSW podkreślił, że zreformowana zostanie straż graniczna. Dodał, że ma też powstać nowa ustawa o cudzoziemcach, która - jak mówił - jeszcze w tym roku powinna trafić pod obrady Rady Ministrów.

Cichocki o podsłuchach i CBA

Minister podkreślił, że w Polsce spada liczba podsłuchów prowadzonych przez służby specjalne. Dodał, że w ub.r. było ok. 4 tys. podsłuchów, z których 900 przypada na służby specjalne, a reszta na policję. Cichocki jest zwolennikiem ujawnienia ogólnej liczby podsłuchów zakładanych przez służby. Przypomniał, że pracuje zespół, który ma wypracować nowy model służb specjalnych. Pierwsze konsultacje przeszły zaś założenia projektu ograniczającego możliwości sięgania po bilingi obywateli przez tajne służby i inne uprawnione podmioty.

Według Cichockiego w najbliższych tygodniach mogą zapaść decyzje w sprawie nowej siedziby Centralnego Biura Antykorupcyjnego, do której CBA mogłoby się przenieść w ciągu dwóch lat. Centrala CBA od kilku lat mieści się w Alejach Ujazdowskich w Warszawie nieopodal siedziby szefa rządu. "Podejmujemy intensywne działania - mam nadzieję, że one się zakończą w najbliższych tygodniach decyzjami formalnymi - żeby Biuro zyskało nową siedzibę. I żeby w perspektywie dwóch lat mogło mieć siedzibę na miarę służby specjalnej, a nie zabytkowy budynek w centrum miasta, który dla służby specjalnej zupełnie się nie nadaje" - powiedział Cichocki .

Poinformował, że podwyżki dla służb specjalnych nie są przewidziane w budżecie na przyszły rok. Jak dodał, uposażenia agentów są wyższe niż pozostałych funkcjonariuszy. "Jestem przekonany, że budżet służb specjalnych w przyszłym roku wystarczy na skuteczne i efektywne wykonywanie zadań" - powiedział Cichocki.