Wyborca, w celu zapewnienia tajności głosowania, może wrzucić kartę lub karty do głosowania do urny wyborczej w kopercie – wyjaśniła Państwowa Komisja Wyborcza. PKW zapewniła, że informacje o możliwości wrzucania do urn kart w kopertach nadal będą przekazywane wyborcom.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński w przekazanej PAP w czwartek odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara potwierdził, że nowy Kodeks wyborczy, w celu zapewnienia tajności głosowania, umożliwia wyborcom wrzucenie karty lub kart do głosowania do urny wyborczej w kopercie.

Bodnar w liście skierowanym do PKW wskazał, że zdaniem części wyborców przezroczyste urny, które miały wpływać na transparentność wyborów, mogą okazać się problematyczne i "nie spełniać wymagań konstytucyjnych", ponieważ wrzucając kartę nie ma pewności, czy nie rozłoży się ona i nie zostanie ujawniony głos. Rzecznik apelował, by skutecznie poinformować wyborców o możliwości skorzystania z kopert podczas głosowania, gdyż jest to nowa konstrukcja prawna i obywatele nie wiedzą o jej istnieniu.

Hermeliński przyznał, że niezbędne jest skuteczne informowanie wyborców o takiej możliwości, „tym bardziej, że w wyborach samorządowych w 2018 r. przezroczyste urny wyborcze będą po raz pierwszy stosowane w wyborach ogólnopolskich”.

Przewodniczący PKW zapewnił też, że informacje dotyczące możliwości wrzucania karty lub kart do głosowania w kopertach w dalszym ciągu będą przekazywane przez Komisję wyborcom, w tym m.in. w informacjach o warunkach udziału w głosowaniu w danych wyborach, przygotowywanych przez PKW przed każdymi wyborami, a także będą przekazywane bezpośrednio na spotkaniach z wyborcami mającymi na celu upowszechnianie wiedzy o prawie wyborczym.

Zagadnienia dotyczące stosowania przezroczystych urn wyborczych oraz możliwości wrzucania kart do głosowania w kopertach będą też przedmiotem pytań w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory", przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z których znaczna część będzie mogła wziąć udział w wyborach.

Hermeliński zapowiedział też, że PKW zobowiąże w swoich wytycznych obwodowe komisje wyborcze do obligatoryjnego informowania wyborców o nowym uprawnieniu.