O tym, że Polska Razem zamierza wraz ze środowiskami wolnorynkowej prawicy powołać nowe ugrupowanie, Gowin poinformował już na początku tygodnia.

- Pokażemy grupę inicjatywną, ale to oczywiście jest dopiero początek, stopniowo będą dołączać do nas kolejne środowiska, kolejni politycy, a cały projekt ujawnimy 4 listopada, podczas kongresu odnowionej partii - mówił w piątek Gowin w radiowej Jedynce.

Jak dodał, nowa formacja będzie mieć wolnorynkowy program osadzony na tradycyjnych wartościach. - My wierzymy w gospodarce w wolny rynek, w niskie podatki, w prywatną własność. Natomiast w sferze wartości trzeba stawiać na to, co sprawdzone przez tradycję, czyli na rodzinę, na patriotyzm, na wiarę - wskazał wicepremier. Podkreślił, że nowa partia jest elementem poszerzenia obozu Zjednoczonej Prawicy, a prezes PiS Jarosław Kaczyński "wyrażał radość z tego poszerzenia".

Gowin zaznaczył, że nazwa nowej formacji zostanie ujawniona podczas listopadowego kongresu poszerzonej Polski Razem. W piątek zostanie przedstawiony program nowej partii oraz nazwiska części polityków, którzy do niej dołączą.

Minister nauki zapowiedział, że program nowej partii będzie stawiał na samorządność. - Silnym filarem nowego ugrupowania będą samorządowcy - oświadczył. - Wielu z przedstawicieli tych samorządowców zapewne będzie dziś na konferencji - zaznaczył.

Gowin odniósł się także do słów prezydenta USA Donalda Trumpa, który w środę proklamował 11 października Dniem Pamięci o Generale Kazimierzu Pułaskim. Trump mówił wówczas, że obecnie, ponad 200 lat od śmierci generała, ponad 9,5 mln Amerykanów ma polskie pochodzenie. - Oni przypominają nam, że historia Polski, tak jak historia Ameryki, jest historią ludzi, którzy nigdy nie stracili nadziei, nigdy nie zostali złamani i nigdy nie zapomnieli, kim są - wskazywał.

- To bardzo ważne słowa. Po raz kolejny pan prezydent Trump pokazuje światu tradycyjne polskie wartości. To są wartości republikańskie, wolnościowe - taka też będzie moja partia - oświadczył wicepremier.