W Rzeszowie w poniedziałek zostało zorganizowane pierwsze otwarte spotkanie w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dot. zmian w konstytucji. "Głęboko nie zgadzam się z tymi, którzy mówią, że konstytucja nie podlega żadnej zmianie i że nie można na temat jej zmiany rozmawiać. Moim zdaniem jest to założenie ad absurdum" – podkreślił Mucha.

Jego zdaniem, "prawo musi przystawać do rzeczywistości społecznej, a jeżeli nie przystaje to trzeba je zmieniać".

"Polacy to bardzo mądry naród. Jestem przekonany, że jesteśmy wspólnie w stanie przygotować taki proces dochodzenia do nowelizacji bądź przyjęcia nowej Konstytucji – a państwo o tym zdecydujecie – który nam pozwoli przyjąć akt, który będzie dalece lepszy i pozbawiony tych niedoskonałości które są zawarte w konstytucji z 1997 r." – zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Tematem dodatkowym rzeszowskiego spotkania jest "Status województw i polityka regionalna w świetle Konstytucji RP". W panelu głos oprócz ministra Muchy zabiorą także konstytucjonalista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Dariusz Dudek oraz marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

W ramach konsultacji ws. referendum konstytucyjnego ma odbyć się przynajmniej 16 otwartych spotkań; we wszystkich województwach w Polsce. Po spotkaniu w Rzeszowie zaplanowane są kolejne - 22 września w Szczecinie i 29 września w Kielcach. W październiku odbędą się co najmniej trzy spotkania: w Poznaniu, w Toruniu i w Gdańsku.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.